Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wentylator 220V - zmniejszenie obrotów

26 Apr 2014 15:27 2898 7
 • Level 2  
  Witam wszystkich.
  Kompletnie nie znam się na tym więc proszę o pomoc.Mam wentylator 220V , silnik jednofazowy wentylator 220V - zmniejszenie obrotów z kondensatorem rozruchowym? wentylator 220V - zmniejszenie obrotów
  Wentylator działa tylko dosyć głośno i tu moje pytanie:Czy da się do takiego silnika z kondensatorem rozruchowym podłączyć regulator obrotów czy cokolwiek , tak aby dało się zmieniać choć w niewielkim zakresie jego prędkość , a tym samym ilość decybeli :|
  Nie wiem też dlaczego pobiera 40W , na naklejce na silniku jest napisane 16W , ale Ja się nie znam i to może nie o to chodzi.

  Jeżeli nie napisałem w tym dziale co trzeba z góry przepraszam i proszę moderatora o przeniesienie do odpowiedniego.
 • Level 23  
  Dość typowym rozwiązaniem w przypadku takich wentylatorów jest obniżanie napięcia np. autotransformatorem z wieloma odczepami.
 • Level 34  
  Jak chcesz tanio to spróbuj połączyć w szereg ze statecznikiem od starej lampy świetlówkowej.
 • Level 2  
  Dziękuję za podpowiedzi.Rozumiem,że każda z tych możliwości zmniejszenia obrotów,które podpowiedzieliście nadaje się do wykorzystania w moim przypadku.Czyli najtańszą z nich będzie statecznik z lampy świetlówkowej,może ktoś odniesie się jeszcze do pobieranej mocy czyli 40W na silniku napisane jest 16W.
 • Power inverters specialist
  Jak zmierzono moc? Z uwzględnieniem cos fi? Jeśli tak, to rozbieżność może wynikać z niskiej sprawności silnika (16W to powinna być moc mechaniczna). Odpowiednio dobrany kondensator w szereg też zmniejszy obroty.
 • Level 2  
  Moc mierzyłem watomierzem cyfrowym.Jaki konkretnie kondensator masz na myśli?
 • Level 2  
  Temat do zamknięcia,problem rozwiązany.