Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie siłownikiem elektrycznym

29 Kwi 2014 21:32 7245 8
  • Poziom 9  
    Witam
    Pilnie potrzebuję pomocy…
    Posiadam siłownik elektryczny zasilany napięciem 12-24V 2A, który ma być włączany i wyłączany za pomocą włącznika dotykowego Link lub Link.
    Siłownik działa w następujący sposób:
    po podaniu napięcia na silnik siłownik wysuwa się aż do zadziałania krańcówki a po odwróceniu zasilania chowa się aż do zadziałania krańcówki.

Problem polega na tym, że nie mam pojęcia jak można „odwrócić” bieguny zasilania.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Witam.
    Można zastosować 2 styczniki lub przekaźniki.
  • Poziom 10  
    Do głowy przychodzi mi przekaźnik sterowania roletami np. Zamel tylko on jest na 230V do tego trzeba by dołożyć 2 przekaźniki myślę że finder 8A styki ja tak to widzę
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Zakładając że siłownik ma w sobie krańcówki, i działa, tak jak to opisałeś, to wystarczy jeden przekaźnik z dwoma zestawami styków przełączających.
    Można użyć np: przekaźnika finder typ40.52 z cewką na 12V DC. Jest to przekaźnik z podwójnymi stykami przełączającymi o obciążalności 8A. Można użyć dowolnego innego przekaźnika, aby tylko miał właściwy układ styków o wystarczającym prądzie obciążeniowym, i cewkę na właściwe napięcie.
    Poniżej narysowałem schemat jak podłączyć siłownik, na przykładzie włącznika dotykowego z twojego pierwszego linku.
    W schemacie zaproponowane napięcie zasilania siłownika to 12V. Jeśli chcesz zasilać go napięciem 24V, to trzeba użyć przekaźnika z cewką na 24V DC.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za udzieloną pomoc. Myślę, że teraz będzie łatwiej :)
    A czy można kupić gdzieś w necie taki przekaźnik jaki opisałeś?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    egeodeta napisał:
    A czy można kupić gdzieś w necie taki przekaźnik jaki opisałeś?
    Owszem jest dostępny w bardzo wielu sklepach internetowych, wystarczy wpisać jego symbol w wyszukiwarce. Również jest dostępny na Allegro.
    Tylko czy jest sens go kupować przez internet? Przesyłka będzie kosztowała prawie tyle, co ten przekaźnik. Ponadto jest to bardzo typowy i popularny przekaźnik, i można go kupić prawie w każdej hurtowni elektrycznej, oraz w wielu sklepach elektronicznych.
    Poniżej zdjęcie tego przekaźnika:
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam
    Bardzo proszę o podanie adresu sklepu internetowego w którym mogę kupić następujące podzespoły:
    1. przetwoenicę 12V na 5V DC
    2. przekaźnik przełączany podwójny zasilany 12V
    3. włącznik krańcowy
    4. zasilacz 12V 4A DC

Z góry dziękuję
  • Poziom 9  
    OKAP BLATOWY – handmade

Okap został wykonany!
    Prace trwały dosyć długo, gdyż konieczne było wykonanie projektu, zakup podzespołów oraz zmontowanie całości i montaż w blacie.
    Całkowity koszt zamknął się poniżej 1000,00zł. Wszystkie elementy zostały zakupione z wyjątkiem turbiny, która została zaadoptowana ze starego okapu (wiszącego)
    Dodam, że okap sterowany jest dotykowo