Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona przetwornica 12V>230V 400W/800W

09 Maj 2014 17:25 2412 3
  • Poziom 11  
    Witam.
    Jakiś czas temu zakupiłem przetwornicę wątpliwej jakości jak się później okazało.
    Była raz w serwisie i teraz mam dokładnie takie samo uszkodzenie. Wygląda na to, że podana moc nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Niestety jest już po gwarancji. Objaw jest taki, że po podłączeniu zapala się na chwilę dioda fault i w tym samym czasie działa wentylator, po chwili gaśnie i tak w kółko. W samochodzie przygasało światło i działy się różne dziwne rzeczy z licznikiem ale nie było to zwarcie, nie wywaliło bezpieczników. Otworzyłem przetwornicę i jeden z czterech mosfetów IRF740 miał zwarcie między G, D i S. Postanowiłem go wylutować żeby sprawdzić czy to on jest przyczyną awarii, niestety nie wiedziałem, że tak nie wolno i po podłączeniu zasilania wystrzeliły trzy rezystory zaznaczone czerwonym prostokątem na zdjęciach. Czy to normalne, że wystrzeliły? I czy po wlutowaniu nowego mofeta i wymianie rezystorów przetwornica powinna ruszyć?

Uszkodzona przetwornica 12V>230V 400W/800W Uszkodzona przetwornica 12V>230V 400W/800W Uszkodzona przetwornica 12V>230V 400W/800W
  • Poziom 26  
    Musisz sprawdzić dokładnie wszystkie elementy po stronie wtórnej w układzie tworzenia "quasi-sinusoidy" . Przede wszystkim pomarańczowe diody i tranzystory SMD 3D sterujące mosfetami.

Jestem prawie pewien że nie znalazłeś wszystkich uszkodzonych elementów. A grozi to ponowną detonacją po włączeniu zasilania.
  • Poziom 11  
    Zaznaczam, że rezystory wybuchły dopiero po wylutowaniu IRF740. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie...
  • Poziom 9  
    jak skonczyła się naprawa twojej przetwornicy :) mam podobny przypadek