logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Obsługa wyświetlacza LCD 2x8 z HD44780 przez 4-bitową magistralę

czarnecki 17 Kwi 2005 12:14 1754 4
REKLAMA
  • #1 1412726
    czarnecki
    Poziom 11  
    Posty: 12
    jak sie obsluguje wyswietlacz 2x8 znakow, za pomoca 4- bitowej magistrali. LCD ma sterownik hd44780.

    i jak na takim wyswietlaczu wypisuje sie znaki.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 1412753
    czarnecki
    Poziom 11  
    Posty: 12
    a znasz moze obsluge w assemblerze??
  • REKLAMA
  • #5 1413517
    winIO
    Poziom 13  
    Posty: 37
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Podobnie jak 8-bitowa magistrale, z ta roznica ze, aby przeslac caly bajt do kontrolera musisz rozdzielic go na dwie polowiki i kazda "wprowadzic" do kontrolera z osobna. Zaczynasz oczywiscie od rozkazu inicjujaceego,(a konkretnie jego polowki), ktorym mozesz ustawic bit odpowiadajacy za szerokosc magistrali. a pozniej ustawiasz i "wklokowujesz" druga polowke. TAk samo robisz ze wszystkimi nastepnymi rozkazami, czy danymi.Nie pamietam juz czy w pierwszej kolejnosci podawalo sie starsze, czy mlodsze 4-bity, ale materialow w sieci na ten temat jest tyle, ze na pewno gdzies to znajdziesz i sobie poradzisz.

    pozdrawiam
REKLAMA