Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód drgający LC

17 Kwi 2005 15:06 6681 9
  • Poziom 10  
    Witam!
    Otóż mam takie pytanie czy mógł by mi ktoś wyjaśnić zasade działania tego najprostszego generatora LC ??? Chciałbym o nim wiedzieć jak najwięcej!!! Co się dzieje gdy P jest w pozycji I a co kiedy w pozycji II...

Będe baaaaaaaaaaardzo wdzięczny!
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W pozycji 1 nastepuje ladowanie kondensatora do wartosci E.Po przelaczeniu w pozycje 2 nastepuje rozladowanie kondensatora poprzez cewke i powstanie sily SEM o wartosci przeciwnej do E tzn ( -E) ktora przeladowuje kondensator do wartosci przeciwnej .Ten cykl powtarzalby sie w nieskonczonosc ,gdyby nie straty w cewce i kondensatorze . Praktycznie ma charakter oscylacyjny zanikajacy (wykladniczo ).
  • Poziom 10  
    Tzn dzięki takiemu układowi uzyskujemu przebieg sinusoidalny tak???
    I gdyby nie straty na cewce i kondensatorze mielibyśmy przebieg idealny, ale jako że owe straty są drgania są gasnące czy tak ???
    Mam takie dość głupie pytanie, a czym jest siła SEM ??? Czy nie jest tym samym co E (siła elektromotoryczna) ???
    A jeżeli układ ten jest w układzie generatora powiedzmy Meissnera to jest charakter oscylacyjny stały czy w dalszym ciąga troche zanikający???
    A teraz mam pytanie dlaczego w porównaniu do generatora RC, generator LC wypada gorzej??? Jaka tam jest zasada działania RC ???
  • Poziom 15  
    Pierwsze dwa pytania - TAK.
    SEM to siła elektromotoryczna czyli napięcie jakie daje źródło napięcia które powoduje przepływ prądu w obwodzie (na schemacie oznaczone E).
    W układzie Meissnera jest wzmacniacz który podtrzymuje drgania i wówczas już nie są gasnące.
    Pod jakim względem wypada gorzej???
    Generalnie RC są stosowane dla mniejszych częstotliwości niż LC. Zasada działania RC polega na naprzemiennym ładowaniu i rozładowaniu kondensatora poprzez określoną rezystancję.
  • Poziom 10  
    No faktycznie (10 Hz-100 kHZ)
    I w generatorach RC jest mniejsza niestałość częstotliwości niż w LC, tzn że chcarakterystyka oscylacyjna truche łagodniej zanika niż w RC czy tak???
    Obwód taki stosuje się np w generatorze Clappa.
    Ale czy w RC następuje zmiana wartości na przeciwną tak jak w LC czy nie???
    Wszystko rozumie tyklo nie moge zrozumieć dlaczego np w LC po wyjściu z cewki siła jest odwrotna... Chodzi mi o to dlaczego??? Czy potrafi mi to ktoś wytłumaczyć???
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    W generatorach RC jest z reguły mniejsza stałość częstotliwości.
    Kondensator w RC po prostu zmienia napięcie na inną wartość niekoniecznie przeciwną (może na przykład ładować się do określonego napięcia a potem rozładowywać do nieco mniejszgo ale przy tej samej polaryzacji ) - to zależy od konkretnej konstrukcji generatora.
    Na cewce proces ładowania kondensatora jest odwracany ponieważ wytwarza ona strumień magnetyczny który zgodnia z prawami elektromagnetyzmu nie może skokowo zaniknąć gdy tylko przestanie płynąć prąd i dlatego wytwarza on SEM która próbuje nie dopuścić do zaniknięcia prądu w obwodzie (wytwarza napięcie próbujące podtrzymać prąd). Kiedy energia pola magnetycznego zostanie zużyta do podtrzymania tego prądu to dopiero wówczas przestaje on płynąć jednak kondensator jest już wtedy naładowany tym wymuszonym przez cewkę prądem i cały cykl odwraca się. Tak długo aż energia na oporach układu i rozproszeniu pola magnetycznego zostanie całkowcie rozproszona.
  • Poziom 10  
    Dzięki za tę wyczerpującą odpowiedź !!!
    A gdzie mają zastosowanie takie generatory w układach (Meissnera, Hartleya, Colpitstsa i Clappa) ???
  • Poziom 15  
    Generatory które wymieniłeś mogą być stosowane zamiennie (zależnie od konstruktora układu) wszędzie tam gdzie jest potrzebne uzyskanie sygnału sinusoidalnego o wyższej częstotliwości (w przeciwieństwie do RC). Przykładami mogą być generator w nadajniku radiowym, heterodyna (generator lokalny) w odbiornikach lub generacja fali nośnej we wszelkich modulatorach.
    Warto też wspomnieć że zamiast indukcyjności można stosować w generatorach rezonatory kwarcowe dla uzyskania jeszcze większej stałości drgań.
  • Poziom 10  
    no fakt po zastosowaniu rezonatora kwarcowego można uzyskać bardzo dobra niestałość częstotliwości (tzn niską niestałość ) zwłaszcza po zastosowaniu termistora i stabilizacje napięć !!!
    Czy ma ktoś może artykół na temat nadajników i odbiorników radiowych ???

Albo jak zbudowac najprostszy nadajnik radiowy ( nawet jedno kanałowy ) tylko w celach dydaktycznych!!!

Bo jeżeli dobrze rozumiem to sygnal np z mikrofonu jest modulowany i wzmacniany, a generator jaki ma w tym udział ???
    Tzn mam pewne podstawy, ale niewiele z nich rozumiem!
    Modulacja amplitudy lub częstotliwości... trochę się w tym pogubiłem!
    Jeżeli ktoś ma jakiś artukół to będe wdzięczny...