Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dźwiękiem - szum i cichy dźwięk z analog output

mintyfresh 07 Cze 2014 00:21 2493 8
  • #1 07 Cze 2014 00:21
    mintyfresh
    Poziom 8  

Witajcie,

Nie jestem do końca pewien czy wybrałem dobry temat z racji trudnej diagnozy problemu, ale jest to raczej kwestia software. Jeśli źle umiejscowiłem wątek to przepraszam.

Mój komputer to:
    Karta graficzna XFX R9 280X - 1000M DD Boost Edition - 3072 MB DDR5 R9-280X-TDFD
    Procesor Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL
    Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224 (SPC094)
    Dysk Seagate Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
    Płyta główna ASRock Z87 Extreme3 /Z87/SATA3/USB3/PCIE3.0/s.1150/ATX (Z87 Extreme3)
    Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)
    Zasilacz Chieftec GPS-600A8, 600W, box (GPS-600A8)
    Dysk SSD Crucial M500 120GB SATA3 2.5' 500/130 MB/s 7mm+9.5mm adapter CT120M500SSD1.PK01
    Obudowa Zalman ZALMAN Z3 - USB3.0 - CZARNA
    system: W7 x64

Zestaw świeżo kupiony. Po postawieniu windowsa dźwięk działał, więc to nie jest raczej problem hardware'owy. Po zainstalowaniu sterowników pojawił się problem z dźwiękiem - słyszę ciągły szum (jak z mikrofonu na wietrze), cichy pisk ale dźwięku prawie brak. Prawie, ponieważ jak ustawię głośniki na wysoką głośność to delikatnie słychać dźwięk np muzyki albo testu głośności. W zakładce dźwięk miga mi jedno urządzenie z wyłączonego na włączone (screeny poniżej) na zmianę a przy zainstalowanych sterownikach Realteka pojawia się komunikat podłączono/odłączono gniazdo. Znika po wyłączeniu komunikatów w opcjach realteka i wyłączeniu przedniego panelu (słuchawki+mikrofon). Co dotychczas próbowałem zrobić:

1) przeinstalować sterowniki Realteka
    2) odinstalować inne sterowniki, które mogłyby się gryźć (poza graficznymi)
    3) sprawdzić czy jest dźwięk na innym sprzęcie - nie gra zarówno na słuchawkach, jak i głośnikach systemowych i wieży audio (na kablu analogowym)
    4) W zakładce dźwięk wyświetla mi następujace urządzenia (słuchawki migają - pojawiają się i znikają bardzo szybko):
    Problem z dźwiękiem - szum i cichy dźwięk z analog output Problem z dźwiękiem - szum i cichy dźwięk z analog output Problem z dźwiękiem - szum i cichy dźwięk z analog output
    5) Próbowałem ustawić głośniki na urządzenie domyślne, wyłączyć SPDIF, mikrofony itp - w żadnej konfiguracji nie zmieniało szumu i dźwięku
    6) próbowałem zmieniać jakiekolwiek opcje w menadżerze realteka i w opcjach dźwięku windowsa - nic nie pomagało
    7) Próbowałem odłączać inne kable z komputera - tylko wyjęcie zasilania uciszało szum :D

Skończyły mi się pomysły. Proszę pomóżcie, bo kupiłem nowy sprzęt a nie mam się nim jak nacieszyć.

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Usunięcie sterowników dźwiękowych w menadżerze urządzeń wyciszyło szum i w zamian za niego pojawiło się pipanie, które brzmi dokładnie jak puls w szpitalu... Czy ktokolwiek ma jakikolwiek pomysł co można jeszcze zrobić? Usunięcie sterowników karty graficznej także nie pomogło.

0 8
  • #2 07 Cze 2014 00:32
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Odinstaluj sterowniki audio HDMI z karty graficznej, potem ustaw prawidłowe urządzenie, które ma generować audio.

0
  • #3 07 Cze 2014 10:26
    mintyfresh
    Poziom 8  

Hej Kocurek, dzięki za odpowiedź.

Odinstalowanie całkowicie sterowników i urządzenia karty zintegrowanej karty dźwiękowej w menadżerze urządzeń powoduje ściszenie szumu (choć jest wciąż słyszalny) i pojawia się pipanie jak na OIOMie.

Po odinstalowaniu całego urządzenia nie ma urządzeń audio do wybrania jako domyślne. Gdy klikam na ikonę głośnika z czerwonym "x" to automatycznie pobiera sterownik zgodny z High definition audio i pojawia się dymek "urządzenie zgodne z high definition audio". Znika pipanie i pojawia się z powrotem szum.

Tylko na zielonym konektorze szum jest z ciągłym cichym piskiem. Na innych kolorach szum, choć różnie brzmiący.

Sprawdziłem też, czy odłączenie przedniego panelu coś zmienia, ale nie ma wpływu na szum i dźwięk.

Proszę pomóżcie, rzucajcie pomysłami bo moje się już skończyły :(

0
  • Pomocny post
    #4 07 Cze 2014 10:33
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A odłącz fizycznie głośniki, czy na czym tam używasz karty muzycznej i zobacz, czy objawy ustąpiły.
    Zobacz w BIOS, co dokładnie jest ustawione w tej karcie audio,
    choć karta muzyczne zintegrowana, jest gorsza, niż SB nawet za 50 zł, jako oddzielna karta muzyczna.
    Sterowniki od karty masz najnowsze?.

0
  • #5 07 Cze 2014 10:43
    mintyfresh
    Poziom 8  

Odłączenie głośników usuwa szum, ale dalej nie ma dźwięku, zarówno na głośnikach, wieży i słuchawkach. Szum jest słyszalny najbardziej na głośnikach komputerowych, na wieży też ale dopiero na bardzo wysokiej głośności (dokładnie ten sam szum). Nawet nie szum jest problemem tylko brak dźwięku, szum to tylko objaw.

Kopałem w UEFI płyty w opcjach audio, zmieniałem na próbę niektóre ustawienia ale bez efektu.

Myślę nad kupnem karty dźwiękowej z tego powodu, ale obawiam się że po kupnie dalej będą występowały problemy. Swieżo po instalacji W7 dźwięk działał bez problemu.

Sterowniki dla zintegrowanej karty zarówno ściągane automatycznie przez system jak i instalowane ze strony producenta płyty głównej nie usuwają problemu.

0
  • #6 07 Cze 2014 10:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mintyfresh napisał:
    Swieżo po instalacji W7 dźwięk działał bez problemu

A w menagerze urządzeń nie ma wykrzykników?.
    mintyfresh napisał:
    Myślę nad kupnem karty dźwiękowej z tego powodu, ale obawiam się że po kupnie dalej będą występowały problemy

Tylko karta zewnętrzna, integry to szmelc.
    mintyfresh napisał:
    Sterowniki dla zintegrowanej karty zarówno ściągane automatycznie przez system jak i instalowane ze strony producenta płyty głównej nie usuwają problemu.

To znajdź stery, ze strony producenta tego układu, szukaj na Realteku (Realtek ALC892 Audio Codec).

0
  • #7 07 Cze 2014 17:07
    mintyfresh
    Poziom 8  

Nie ma wykrzykników w sekcji kontrolerów dźwięku.

Zainstalowałem już kilka różnych wersji sterowników, bez zmian. Siedząc w UEFI uświadomiłem sobie jedną rzecz - w UEFI powinien być dźwięk niezależny od sterowników, prawda? Jest nawet ikona wyciszenia. Tam dźwięku także nie ma, więc to może jednak nie jest wina sterowników a zintegrowaną kartę szlag trafił?

UEFI wygląda tak:
    Problem z dźwiękiem - szum i cichy dźwięk z analog output

Na dole widać ikonę wyciszenia.

Tracę nadzieję na rozwiązanie problemu. Jeśli szlag trafił zintegrowaną dźwiękową na płycie głównej to przykra sprawa, skoro zestaw mam dopiero od kilku dni.

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

EDIT: Kupiłem kartę dźwiękową Creative'a i gra, nie było wyjścia.

0
  • #8 07 Cze 2014 17:48
    Dj.McG
    Poziom 19  

Sprawdz urządzenie do nagrywania tzn w mixerze wy-mutuj wszystkie kanały w szczególności mikrofon.

0
  • #9 08 Cze 2014 11:16
    mintyfresh
    Poziom 8  

Próbowałem, nic nie dawało. Tak samo jak zmiana urządzenia domyślnego.

0