Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wyłącznika selektywnego i sprawdzenie selektywności

asdqwerty 19 Cze 2014 20:23 2079 11
  • #1 19 Cze 2014 20:23
    asdqwerty
    Poziom 21  

Jestem w trakcie wykonywania projektu na studiach. Problem mam z doborem wyłącznika selektywnego, który miałby współpracować z zabezpieczeniami:
    S301 B-16A
    S301 B-32A
    S303 C-25A
    Obliczony prąd obciążenia dla całej linii to 34,04A. Podstawowym problemem jest sprawdzenie selektywności tego wyłącznika. Nie mam pojęcia jak się to robi (wiem tylko, że mam skorzystać z charakterystyk lub z tabel selektywności, które są zamieszczone w katalogach, a których nie potrafię odczytać/zrozumieć).

0 11
  • #2 19 Cze 2014 20:39
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 05 Lip 2014 19:26
    asdqwerty
    Poziom 21  

W dalszym ciągu tkwię w miejscu, z tym, że wyłączniki przeciwprzeciążeniowe trochę się zmieniły.

Legrand S301 B-16 - jednobiegunowy
    Legrand S301 B-32 - jednobiegunowy
    Legrand S303 C-32 - trójbiegunowy

Bronek22 napisał:

Używasz pojęcia selektywność. Wyjaśnij co to oznacza ? Dokładnie wyjaśnij.

Selektywność oznacza, że jeżeli uszkodzeniu ulegnie jeden z obwodów instalacji, to zadziała to zabezpieczenie z szeregowo zainstalowanych, które jest najbliżej miejsca tego uszkodzenia, zaś zachowana jest jednocześnie ciągłość zasilania nieuszkodzonych obwodów.

Co mi da znajomość definicji, jeśli mam dobrać wyłącznik mocy selektywny, a to jest co innego.

Znajomość selektywności to jedno, a rozumienie zastosowania selektywnego wyłącznika mocy to drugie.

Rozumiem, że jednym z warunków doboru tego wyłącznika jest warunek:
    Prąd obliczony (roboczy)≦Prąd znamionowy urządzenia zabezpieczającego≦Dopuszczalna obciążalność prądowa długotrwała przewodu

Jak przypuszczam, że nie jest to warunek jedyny. Dlatego też szukam pomocy, co jeszcze uwzględnić.

0
  • #4 05 Lip 2014 19:43
    .Jack
    Specjalista elektryk

asdqwerty napisał:
    Dlatego też szukam pomocy, co jeszcze uwzględnić.

Uwzględnić charakterystyki czasowo-prądowe i porównać zgodnie ze schematem zamieszczonym poniżej. Aby była selektywność to charakterystyki nie mogą na siebie nachodzić. Tak więc wyszukać te charakterystyki i nałożyć na siebie lub porównać a wszystko okaże się jasne i proste.

0
  • #5 05 Lip 2014 19:50
    asdqwerty
    Poziom 21  

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tych charakterystyk. Mają one nie mieć punktów wspólnych. Z tym, że mamy tutaj 3 wyłączniki i czwarty selektywny. Czy dobrze rozumiem, że charakterystyka tego selektywnego wyłącznika mocy ma nie przecinać się z żadną z tych trzech charakterystyk wymienionych przeze mnie wyłączników?

0
  • #6 05 Lip 2014 20:00
    .Jack
    Specjalista elektryk

asdqwerty napisał:
    Czy dobrze rozumiem, że charakterystyka tego selektywnego wyłącznika mocy ma nie przecinać się z żadną z tych trzech charakterystyk wymienionych przeze mnie wyłączników?

Oczywiście, jeżeli chce kolega być zgodnie z zasadą:
    asdqwerty napisał:
    Selektywność oznacza, że jeżeli uszkodzeniu ulegnie jeden z obwodów instalacji, to zadziała to zabezpieczenie z szeregowo zainstalowanych, które jest najbliżej miejsca tego uszkodzenia, zaś zachowana jest jednocześnie ciągłość zasilania nieuszkodzonych obwodów.

Tylko jest małe ale, zawsze będzie brak selektywności zwarciowej pomiędzy wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi B, C czy D. Dlatego najlepiej porównać sobie te charakterystyki na stronie producenta. U Hagera, Legranda czy Eatona zamieszczone są w katalogach tabele selektywności w zależności od spodziewanego prądu zwarciowego.

0
  • #7 05 Lip 2014 20:36
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 05 Lip 2014 20:46
    asdqwerty
    Poziom 21  

Charakterystyki owszem są, z tym, że na osiach x są różne rzeczy na charakterystykach DPX-ów i na charakterystykach S300. Nie sposób porównać. Z kolei są też tabele selektywności, ale są one niezrozumiałe i chyba nie dotyczą tego problemu (są tam uwzględnione 'DPX-y obwodowe' i 'DPX-y główne').

Skoro zawsze będzie brak selektywności, to dlaczego każą mi to sprawdzać?

Prąd znamionowy ma być w granicach 40,97A≦In≦80A. Dodatkowo jest jeszcze warunek zwarciowy, czyli prąd znamionowy wyłączalny≥spodziewana wartość prądu zwarcia (u mnie jest to obliczone i wynosi 4107A).

Czy DPX-E 125 63A 4P o zdolności zwarciowej 16kA spełnia wymagania?

0
  • #9 05 Lip 2014 20:53
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 05 Lip 2014 21:02
    asdqwerty
    Poziom 21  

Rozumiem, że czas zadziałania DPX-a ma być większy od czasu zadziałania S-ek, tak? Wystarczy, że sprawdzę dla najmniej korzystnych warunków termicznych?

0
  • #11 05 Lip 2014 21:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 05 Lip 2014 21:49
    asdqwerty
    Poziom 21  

Nie chodzi o praktyczne sprawdzanie. To wszystko co robię ma charakter projektu teoretycznego, gdzie sam wszystko liczę i dobieram.

Nie wyskakuję z kA, tylko podaję jeden z parametrów tego wyłącznika.

0
  Szukaj w 5mln produktów