Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SRS3039EU - Zmywarka Bosch zatrzymuje się na programie płukania

20 Cze 2014 22:13 8865 9
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie.

  Zaznaczam, że w zasadzie jestem laikiem w naprawie AGD, ale przy pomocy tego forum już nie jedną rzecz w domu udało mi się naprawić.

  Mam problem ze zmywarką Bosch SRS3039EU. Jest to prosta zmywarka posiadająca tylko 3 programy.

  Moja zatrzymuje się tuż po przejściu na program 3 - płukanie/suszenie. Jeżeli się jej nie wyłączy, lub nie przesunie ręcznie programatora to płukanie trwa bez przerwy (kiedyś nawet kilka godzin jak była zostawiona na noc).

  Zmywarka grzeje. Woda w niej jest - bo zacięcie następuje w momencie płukania. Jak się ją popchnie dalej to pompa wypompowuje wodę.

  Nie ukrywam, że przeglądał ją już jakiś serwisant. Coś tam z niej wyciągnął i przeczyścił. Ogólnie stwierdził, że nie jest jakaś zasyfiona i tyle. Powiedział, że jeżeli to czyszczenie nie pomoże to konieczna jest wymiana programatora, a to nie jest opłacalne bo programator kosztuje 500zł.

  Od czego można zacząć samodzielną naprawę?

  Pozdrawiam - Tomek

  Bosch SRS3039EU - Zmywarka Bosch zatrzymuje się na programie płukania
 • Poziom 28  
  Programator mechaniczny (krzywkowy) można naprawić. Nie pamiętam tego modelu jednak jeśli ma płaszcz wodny, to przyczyną może być zawieszony elektrozawór spustu wody z płaszcza wodnego. Jest to częsta przypadłość w starszych modelach. Polega ona na tym że rdzeń elektrozaworu pokrywa się rdzą i blokuje się w pozycji "otwarty", co skutkuje opisaną przez Ciebie przypadłością.
 • Poziom 10  
  Trull napisał:
  Nie pamiętam tego modelu jednak jeśli ma płaszcz wodny, to przyczyną może być zawieszony elektrozawór spustu wody z płaszcza wodnego. Jest to częsta przypadłość w starszych modelach. Polega ona na tym że rdzeń elektrozaworu pokrywa się rdzą i blokuje się w pozycji "otwarty", co skutkuje opisaną przez Ciebie przypadłością.


  Witam.
  W zasadzie dopiero dziś zabrałem się za próbę naprawy tej zmywarki (do dziś popychaliśmy programator ręcznie ;-) ).

  Sprawa wygląda tak, że jedyny elektrozawór, który widzę jest, ale na części układu, która doprowadza wodę do zmywarki, a nie na spuście.

  Nie wiem czy jest jakiś drugi elektrozawór na spuście - spust przecież odbywa się poprzez pompę.

  Poniżej zdjęcie elektrozaworu, który znalazłem i przetestowałem - jest sprawny.
  Bosch SRS3039EU - Zmywarka Bosch zatrzymuje się na programie płukania


  Po godzinie jeszcze jedno spostrzeżenie - chyba dość istotne. Zmywarka nie wygrzewa w trakcie suszenia.

  Kojarzy mi się to z tym wpisem na forum:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2704555.html

  Z tym, że tu są ewidentnie dwa elektrozawory, a u mnie jest tylko ten lewy.

  Po kolejnych kilku minutach....
  Jeszcze jedna sprawa. W jednym ze sklepów internetowych z częściami zamiennymi znalazłem elektrozawór do mojego modelu zmywarki, który wygląda tak:

  Bosch SRS3039EU - Zmywarka Bosch zatrzymuje się na programie płukania

  Czyżby w zmywarce był jeszcze jeden elektrozawór, tylko gdzieś schowany?
 • Poziom 11  
  Witam , a co mogło się stać w tym typie zmywarki jeśli nastąpiło uruchomienie przy zamkniętym dopływie wody? A było to tak: zawór przy baterii kranu jakoś się zatkał i zmywarka została uruchomiona. Wypompowała wodę a potem stanęła i czuć było lekki zapaszek spalenizny; nie wiem czy elektroniki czy grzałek.
  Jakby co to na 100 procent woda nie dochodziła bo zawór przy baterii kranu był rozkręcany i sprawdzany.


  Cofam pytanie ; problem odnaleziony :D ! Oprócz zaciętego zawora przy baterii kranu znalazła się główna przyczyna. A mianowicie padł kondensator do silnika pompy myjącej. Po wymianie kondensatora , zmywarka działa. :)
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Witam ponownie i wracam do tematu mojej zmywarki.

  Wydaje mi się, że problem jednak tkwi w programatorze.
  Dziś się do niego dostałem i obserwowałem jak się zachowuje w trakcie zmywania.

  Przez małe otworki widać tam koło z zębami oraz zabierak w postaci takiego zęba.
  Wydaje mi się, że ten zabierak powinien popychać bez przerwy to koło zębate.
  On jednak się zacina. Poniżej załączam film obrazujący ten problem.
  Nie wiem czy to wyraźnie widać.

  Kiedy w momentach zacięcia popychałem delikatnie koło zębate programator przeszedł poprawnie całe zmywanie.

  W związku z tym mam 2 pytania:
  1. Czy taka usterka w programatorze jest naprawialna?
  2. Jeżeli to faktycznie uszkodzony programator to dlaczego dochodzi do programu nr 3 i tu się zatrzymuje, a do tego momentu działa prawidłowo?


  Link  Link


  Pozdrawiam - Tomek
 • Poziom 1  
  Mam ten sam problem;-) Jak zakonczyła się naprawa?
 • Poziom 2  
  Witam
  Też chciałbym zapytać o finał naprawy ?
  Moja zmywarka Bosch SRI3015 zatrzymuje się dokładnie w tym samym miejscu ( zdjęcie w pierwszym poście) i mieli wodę bez końca.
 • Poziom 2  
  Witam ponownie
  Nie chcę zakładać podobnego tematu, gdyż problemy z moją zmywarką są bliźniacze z autorem postu. Jak podawałem wyżej, urządzenie to Bosch SRI 3015/11 i ogólnie: działa, grzeje, myje i suszy, ale podczas wykonywania programów zatrzymuje się pokrętło i zmywarka mieli wodę w kółko nie przechodząc do następnego kroku. Popchnięta ręcznie działa dalej. Takich miejsc pomiędzy programem 2 i 3 jest kilka, czasami zmywarka zatrzymuje się w jednym, a czasami w kilku. Po przeczyszczeniu wszystkich miejsc wrażliwych i braku poprawy, poszedłem tropem kolegi, czyli programatorem. Podzwoniłem po osobach zajmujących się naprawą zmywarek i znalazłem nową sztukę. I tu jest clou całej sprawy, ponieważ po założeniu nowego programatora zmywarka zachowuje się identycznie jak z poprzednim. Kolega, który temat założył przepadł gdzieś w otchłaniach interneta, ale może ktoś z państwa miał podobny przypadek. Wszelkie sugestie mile widziane.
 • Poziom 11  
  Witam,
  Znalazłem ten post i chciałbym spytać, czy coś się wyjaśniło w tym przypadku. Mam podobną sytuację. Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Moja zmywarka Bosch SRI 3015/11 ma te same objawy; zatrzymuje się na końcu programu 2 i non stop płucze. W zmywarce wcześniej wymieniłem
  uszkodzony hydrostat wraz z mikrołącznikami (pracowała miesiąc bez zarzutu), po miesiącu musiałem wymienić wirnik pompy ( uległ rozwarstwieniu) oraz dokładnie wyczyściłem płaszcz wodny (błysk). Zaraz po tych pracach przeszła raz prawidłowo cały program ale już w następnych wystąpiła ta właśnie usterka - zatrzymuje się między 2 i 3 programem i płucz bez końca. Zmywarka ma tylko ten napełniający (lewy) elektrozawór. W dostępnych postach nie znalazłem informacji, jakie mogą być jeszcze przyczyny takich usterek. Chociaż to wakacje, proszę
  o ewentualną pomoc. czeka6