Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Crown CTV-2037VR-pali sie STR5412

eugene 10 Apr 2002 13:07 3283 13
 • #1
  eugene
  Level 26  
  Uszkodzony byl trafopowielacz,Zener 150V,dioda z mostka i feralny STR5412.Zasilacz na zarowce daje +102V,lecz nie wytrzymuje obciazenia Trafem WN. Zwiera dioda Zenera i odpalony zosataje modul STR . Tranzystor koncowy przezywa ten szok. Kondensatory blokujace sa wymienione elektrolity sprawne.Jak daje rezystor 20 OHM w kolektor tranz. koncowego i zarowke dodatkowo na wyjscie przetwornicy to pozaru nie ma i napiecie jest OK.Jest to charakterystyczna konstrukcja zasilacza z trzema zwojami na rdzeniu Trafa WN
  Ktos moze walczyl z podobnym uszkodzeniem w Royalu albo Hinari?
 • #2
  GAAD
  Level 16  
  W zasilaczu o ile się nie mylę jest więcej diod sprawdź je. A co z trafem WN? Masz zasilacz serwisowy? Podaj 100V z innej przetwornicy.
  Wojtek
 • #3
  eugene
  Level 26  
  Trafo jest wymienione na nowe z HR-ow.Diody sprawdzone sa wszystkie. Sproboje dzisiaj z zewnetrznym zasilaniem , bo moze nowe trafo albo cos dalej zwiera.Zasilacz obciazony zarowka (z nowym STR-em )dziala bezblednie .Przepraszam za spozniona reakcje ale wlasnie wrocilem z dlugiego weekendu w Szwecji i zabieram sie do pracy
 • #4
  odek
  Level 14  
  Sprawdź koniecznie cewki odchylające.W tych modelach zdarzało się, że przebite cewki odchylania poziomego skutecznie uwalają STR-a.
 • #5
  eugene
  Level 26  
  Podlączylem 100V z zewnetrznego zasilacza i TV pracuje idealnie !
  Zasilacz TV z odlączonym odchylaniem (obciażony żarowka) daje na wyjściu 102V bez tętnień .
  Zupelnie nie wiem co z tym fantem zrobić-dlaczego nie chcą wspolpracować ze sobą. STR5412 pada na zwarcie miedzy nóżkami 1-2-4 no i oczywiście leci Zenerka 150V na wyjsciu.W załączeniu wysylam schemat tego TV, gdyby ktoś chcial pomyśleć razem ze mną i pomóc w rozwiązaniu tego preoblemu. Dzisiaj kupuje kolejny zestaw czesci i walcze dalej .Pozdrawiam

 • #6
  eugene
  Level 26  
  Wysylam jeszcze drugą czesc schematu

 • #7
  eugene
  Level 26  
  Niestety, kolejna porażka.R808 eksplodował,Zenerka 150V (D807) zwarta STR5412 zwarte nogi 1 i 2. choć ze sztucznym obciążeniem chodził idealnie, reszta telewizora sprawna (sprawdzona na zasilaczu zewnętrznym). Tylko trafo przetwornicy nie było wymieniane. Chyba włożę zasilacz od elektrona i dam sobie spokój. Pozdrawiam życząc udanego weekendu.
 • #8
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przypuszczam,że masz problem z HR-em.Nie wiem jaki miałes i jaki wstawiłes.Stosowane w tych konstrukcjach DCF2077 mają różne indeksy co odpowiada różnym HR-om.Np. w ROYAL`u 5104 występuje DCF2077A co odpowiada HR7455 z tym że uzwojenie należy nawinąć odwrotnie.Przetwornica jest synchronizowana własnie z tego uzwojenia co przy parametrach niewłaściwego zamiennika może powodować niszczenie STR-a.
 • #9
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Popieram to co pisze Oldboy. Warto byłoby podstawić oryginalne trafko, jeszcze ze dwa STR i to już będzie drożej niz nowe trafo (odpukuję w niemalowane!)
 • #10
  aceton
  Level 26  
  Wazne jest w tym ukladzie kierunek nawiniecia tych zwojow na trafie oraz ich podlaczenie , poczatek i koniec
  powodzenia
 • #11
  eugene
  Level 26  
  Jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi.
  Dałem zamiennik HR7455 i na zasilaniu zewnętrznym chodzi bez problemów. O ile pamiętam to zmiana kierunku tych paru zwoi wpływa na synchronizację i powoduje jedynie przesunięcie całego obrazu nie prowadząc do katastrofy.
  Podejrzewam ostatecznie przebicie trafa w zasilaczu przy obciążeniu indukcyjnym. Po przewinięciu dam znać o efektach.
 • #12
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Niepodłączenie tych kilku zwoi nie prowadzi do katastrofy ale powoduje,że nap.+B będzie wynosiło ok.30V,a przetwornica będzie "świerszczeć".Natomiast odwrotne podłączenie spowoduje spadek napięcia +B do ok.5V i będzie słychać pisk przetwornicy.
 • #13
  eugene
  Level 26  
  Dzięki Oldboy.
  Jak uporam się z trafem to dla bezpieczeństwa spróbuje pierwszego uruchomienia na rozwartym uzwojeniu.
 • #14
  eugene
  Level 26  
  Poniewaz koledzy dzielnie mi sekundowali w tym temacie winien jestem informacji jak sie sprawa zakonczyla. Wymienilem trafo przetwornicy-nie pomoglo. Na zarowce bylo OK, lecz pod obciazeniem znowu uwalilo STR5412.
  Nie wiem czy to byly STR-y podrabiane czy inna sila nieczystaMoja cierpliwosc sie wyczerpala.
  Wzialem zasilacz elektrona obnizylem w nim napiecie do 102V i TV pracuje bez zadnych problemow do dzisiaj.