logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

zellt 27 Cze 2014 23:12 23727 16
REKLAMA
  • #1 13748147
    zellt
    Poziom 9  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Witam,

    Sytuacja wygląda następująco:

    Mój Scenic II z 2004roku miał fabrycznie zamontowane radio Carminat takie jak poniżej :
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem


    Jak się okazuje przed tym jak kupiłem samochód (2 miesiące temu) kiedyś, ktoś zmienił wyświetlacz (pewnie stary, z nawigacją się zepsuł) i wsadził zwykły wyświetlacz bez nawigacji :
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

    W związku z powyższym radio Carminat z foto 1 nie działa z wyświetlaczem foto 2 (nie są kompatybilne).

    Teraz do sedna sprawy:
    Pojechałem do serwisu Renault i dowiedziałem się jakie radio jest kompatybilne z moim wyświetlaczem z foto 2. Po numerze fabrycznym namierzyłem i kupiułem takie radio (używka za 80zł) foto 3 :
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem



    TERAZ MÓJ PROBLEM
    ktoś nie wymienił kabli i między wyświetlaczem z foto 2 (nie obsługującym już navi), a radiem z foto 3 nie ma kontaktu bo jest inny kabel (końcówka). Nie posiadam w otworze po radio wtyczki mini ISO (żółta), która jest potrzebna do kontaktu radio-wyświetlacz-sterowanie przy kierownicy.

    Posiadam takie wtyczki :

    Wydaje mi się, ża ta wtyczka podłużna (trzecia od lewej) była do kontaktu radio-wyświetlacz-pilot (bo jest taki otwór w radiu z navigacją, które nie jest obecnie kompatybilne z wyświetlaczem).
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

    Tak wygląda podłączenie kabli przy wyświetlaczu (gniazdo czerwone P2):
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem



    CZY ISTNIEJE SZANSA ZAMIANY KABELKÓW I KOŃCÓWKI (zaznaczone na czerwono na foto 4) NA MINI ISO (bo radio które mam nie posiada takiego otworu na wtyczkę z foto 4) tak aby działało radio - dane na wyświetlaczu i sterowanie przy kierownicy ???
  • REKLAMA
  • #2 13748405
    milejow

    Poziom 43  
    Posty: 13068
    Pomógł: 1559
    Ocena: 5130
    Jest, trzeba odpowiednio wykorzystać kable z istniejącej instalacji(CAN) na potrzeby komunikacji(I2C) nowego radia i wyświetlacza i dolutować od strony radia złącze MINI ISO. Potrzebujesz do tego trochę wiedzy, schemat konfiguracji poprzedniej(z navi) i tej, którą chcesz uruchomić(tuner list) i do dzieła. Pomocny okaże się link
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic254737.html
    Konto firmowe:
    Działalność własna
    Mętów 99, Lublin, 20-388
  • #3 13748680
    zellt
    Poziom 9  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Dzieki za podpowiedź, jednak na tej stronie http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/rendisp.htm nie widzę swojego schematu fabrycznego - czyli tego z navi, mam jednak 2 pytania/prośby :

    1. Czy może ktoś to mi wytłumaczyć konkretnie do mojego przypadku ??

    2. Czy znacie kogoś w Rzeszowie i okolicach kto byłby to w stanie zrobić za jakieś przyzwoite pieniądze ??


    JEŻELI TRZEBA TO MOGĘ DODAĆ JAKIEŚ POTRZEBNE JESZCZE FOTO

    Z góry dziękuję za pomoc
  • #4 13758666
    zellt
    Poziom 9  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Witam,

    to już teraz tak szczegółowo:

    Miałem wyświetlacz z nawigacją ale się zepsuł i pierwszy właściciel wymienił na inny ale już bez nawigacji. W salonie Renault dowiedziałem się, że do mojego obecnego wyświetlacza (zdjęcie z numerem katalogowym w pierwszym poście) pasuje radio VDO o numerze fabrycznym 8200 300 858.

    Problem polega na tym, że po starym wyświetlaczu z nawigacją i starym radiu z nawigacją pozostały stare kable (wtyczki) i nie działa obecne radio z obecnym wyświetlaczem oraz pilotem przy kierownicy.

    Poniżej przedstawiam zdjęcia okablowania obecnego, które nie pasuje do radia (chodzi o tą czarną wtyczkę ze zdjęcja nr 3).

    1. Wtyczki przy wyświetlaczu:
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

    2. Wtyczki z otworu na radio (zasilanie + głośniki)
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

    3. Wtyczka do starego radia z nawigacją (odpowiadająca za wyświetlacz i sterowanie pilotem przy kierownicy ??) i pewnie ona musi być zamieniona na mini ISO / (te 4 białe kabelki z lewej sa zawinięte i nie idą nigdzie)
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

    4. Otwory na wtyczki w obecnym radio oraz wtyczka mini ISO, która była w komplecie z obecnym radio
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem

    Moje pytanie, jak pozmieniać te kabelki w wyświetlaczu oraz jak podpiąć te z czarnej wtyczki (foto 3) z kostką mini ISO (foto 4) aby radio działało z wyświetlaczem na liczniku oraz pilotem przy kierownicy.

    Czy może ktoś z taką wiedzą to opisać w stosunku do powyższych zdjęć ? Bo schematów ja do końca nie rozumiem.

    Będę niezmiernie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
  • #5 13759211
    milejow

    Poziom 43  
    Posty: 13068
    Pomógł: 1559
    Ocena: 5130
    Całość zamyka się w podłączeniu pięciu kabli z czerwonej kości zegarów i zastąpienie czarnej kości do radia złączem MINI ISO odpowiednio podłączonym do istniejących kabli.
    Konto firmowe:
    Działalność własna
    Mętów 99, Lublin, 20-388
  • REKLAMA
  • #6 16334665
    piotrsaw
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 4
    milejow napisał:
    Całość zamyka się w podłączeniu pięciu kabli z czerwonej kości zegarów i zastąpienie czarnej kości do radia złączem MINI ISO odpowiednio podłączonym do istniejących kabli.


    Temat stary, ale dla wielu aktualny... Z czarnej wtyczki można odzyskać 3 linie idące bezpośrednio do wyświetlacza, dodatkowo trzeba pociągnąć jedną. U mnie działało bez GND z radia = 4 przewody do wypełnienia we wtyczce P2.
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem
  • #7 16584074
    thomaspl
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc, bo nie mogę sobie poradzić. Mam identyczny problem j.w. Czyli miałem Radio Carminat Becker z navigacją monochromatyczną, wyświetlacz się musiał zepsuć poprzedniemu właścicielowi i wstawiony jest przedliftowy z 2003r, natomiast tak jak u moich przedmówców wiązka została od navi, czyli z czarną kostką 18pin bez kostki iso.. Kupiłem radio Tuner List. Pozamieniałem piny zgodnie z tym schematem: Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem
    Oraz podłączyłem do kostki iso tak jak w tym schemacie ( włącznie z masą). No i dalej nie wyświetla się nic, tylko radio pika przy kliknięciu w jakikolwiek klawisz.Tu kolega w poście wyżej widzę zrobił, ale nie jest czytelne ze zdjęć jak to podłączone jest, bo coś wydaje mi się, że inaczej niż na tych schematach. Czy mógłby mi ktoś pomóc, oraz dla potomnych, jak to powinno być w końcu podłączone. Bardzo mi zależy na wyświetlaniu, no i przede wszystkim sterowaniu przy kierownicy. Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #8 18083834
    PawelBigoreks
    Poziom 7  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    Udało się doprowadzić wymiane do końca?
  • #9 18086029
    piotrsaw
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 4
    Witam po długim czasie.
    U mnie radio cały czas gra rewelacyjnie - wymieniłem jeszcze antenę na taką bez GPS, bo dostała się do niej woda i... zielono mi...
    Wybaczcie, ale nie pamiętam całej "magii" kabelkowania podczas podłączania radia (robiłem to "na żywca"), wiem tylko, że problem polega na różnym sposobie komunikacji - carminat CAN, tuner list I2C o ile pamiętam, czyli SCL, SDA i jakoś tak chyba. Trzeba więc z radia pociągnąć z tej żółtej, dodatkową linię do czerwonej kostki wyświetlacza. To wszystko wynika ze schematów. Ja pominąłem GND i działa na masie "ogólnej" samochodu.
    Gdyby ktoś z okolic CG był, to bym pomógł wręcz...

    Pozdrawiam
    p
  • REKLAMA
  • #10 18086868
    PawelBigoreks
    Poziom 7  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    piotrsaw napisał:
    milejow napisał:
    Całość zamyka się w podłączeniu pięciu kabli z czerwonej kości zegarów i zastąpienie czarnej kości do radia złączem MINI ISO odpowiednio podłączonym do istniejących kabli.


    Temat stary, ale dla wielu aktualny... Z czarnej wtyczki można odzyskać 3 linie idące bezpośrednio do wyświetlacza, dodatkowo trzeba pociągnąć jedną. U mnie działało bez GND z radia = 4 przewody do wypełnienia we wtyczce P2.
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem
    Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem Podłączenie radia VDO Renault - Podłączenia Radia z wyświetlaczem


    Pamietasz jak to dokladnie uruchomiles?
    Jestem na etapie gdzie wyswietla mi napis error.
  • #11 18086905
    piotrsaw
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 4
    Error oznacza wpisanie niewłaściwego kodu. Wygeneruj sobie własny i odczekać, aż pojawi się opcja wpisywania.

    Podeślij fotkę kodu naklejki, to wyślę Ci kod. Może masz niewłaściwy???
  • #12 18086909
    PawelBigoreks
    Poziom 7  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    piotrsaw napisał:
    Error oznacza wpisanie niewłaściwego kodu. Wygeneruj sobie własny i odczekać, aż pojawi się opcja wpisywania.


    Czyli wytrwale czekać. Dzięki. Juz myślałem ze to nie bedzie działało.
  • #13 19293200
    dymek81
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Ocena: 17
    I ja zabrać musze się za podłączenie radia carminat 5000 pod wyświetlacz przed liftowy bez nawigacji (zakupiłem taki okazjonalnie bo stary padł a teraz nie działa mi radio, tylko czy jest to możliwe czy muszę wymienić radio na inne?
  • #14 19293252
    piotrsaw
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 4
    Obawiam się, że odmienne protokoły transmisji danych (I2C vs. CAN) pomiędzy radiem a wyświetlaczem nie pozwolą na bezproblemową zamianę... Pozostaje kupić update list. Naprawdę można znaleźć takie w śmiesznych cenach (moje kupiłem za 15zł z olxa)...
  • #15 19293555
    dymek81
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Ocena: 17
    piotrsaw napisał:
    ... nie pozwolą na bezproblemową zamianę... .

    domyślam się ale chciał bym spróbować to podłączyć, tyle że bez pomocy nie ruszę
  • #16 19294161
    piotrsaw
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 4
    No to jeśli dostępny to kupić, a jeśli nie to zrobić konwerter sygnałów can/i2c... zaprogramowany pod specyfikę występujących sygnałów. Pewnie Arduino lub Pi najlepiej Zero. Tylko czy skórka warta wyprawki???
  • #17 19294668
    dymek81
    Poziom 12  
    Posty: 34
    Ocena: 17
    piotrsaw napisał:
    ...zrobić konwerter sygnałów can/i2c... zaprogramowany pod specyfikę występujących sygnałów. Pewnie Arduino lub Pi najlepiej Zero. Tylko czy skórka warta wyprawki???

    jeżeli nie będą to duże koszty to bym się za ta zabrał , będzie satysfakcja z podłączenia samodzielnego (czas spędzony przy tym potraktuję jako naukę ;) .. tyle że potrzebował bym informacji jak taki zabieg przeprowadzić ;)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik opisuje problem z podłączeniem radia VDO do wyświetlacza w Renault Scenic II z 2004 roku. Po wymianie fabrycznego radia Carminat na radio VDO, okazało się, że istniejące kable nie są kompatybilne z nowym systemem. W odpowiedziach sugerowane są różne metody podłączenia, w tym wykorzystanie schematów kablowych oraz konwersji sygnałów z CAN na I2C. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami, wskazując na konieczność dolutowania odpowiednich złączy oraz podłączenia dodatkowych linii do wyświetlacza. Pojawiają się również pytania o pomoc w lokalizacji specjalistów w Rzeszowie oraz o możliwość samodzielnego wykonania konwertera sygnałów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA