Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Quad 107 cm3 - Konserwacja i wymiana części

28 Cze 2014 21:35 17745 20
  • Poziom 23  
    Witam!
    Posiadam quada 107 cm3 (chińczyka), którym jeżdżę pół-rekreacyjnie tj. czasami poskaczę na bezdrożach.
    Kiedyś zaczął "piszczeć" jak niektóre samochody po odpaleniu, więc wymieniłem w nim olej i już nie "zapiszczał".
    Quada powoli zaczyna pożerać rdza (nieznacznie).
    Ogólnie quad został kupiony nowy w dniu 17 maja 2008 roku, więc ma około 6 lat.

Do dzisiaj wymieniłem/zrobiłem w nim:
    - Świecę zapłonową (była A7TC, jednak nie jest ogólnodostępna, więc wziąłem C7HSA) (pierwszy raz w 2013),
    - Akumulator,
    - Bezpiecznik alarmu (w 2013, pierwszy raz),
    - Olej (okresowo co rok + dzisiaj 28.06.2014) - 10W-40 Półsyntetyczny.
    - Poprzywiązywałem kable do ramy żeby nie wisiały.

Do wymiany mam:
    - Filtr paliwa (pierwszy raz)
    - Łezki do klem akumulatora (pierwszy raz)
    - Tylne hamulce (okładzina) - (model to przednie od Bashan'a) + płyn hamulcowy, ponieważ okładzina mi odleciała podczas jazdy i cały płyn poszedł (pierwszy raz),
    - Rurki paliwowe (stare musiałem uciąć - filtr był taki kruchy, że rozleciał się w rękach i jego część została "w rurce" - w związku z tym uciąłem odcinek (pierwszy raz),
    - Koła (jednak jeszcze poczekam, przełożę wymianę na zimę - pierwszy raz),
    - Żarówka tył - spaliła się w 2013 (pierwszy raz).

W związku z tym pytania dla doświadczonych:
    - Co jeszcze będę musiał wymienić (część, która zawiedzie w przyszłości)?
    - Co wymieniam za rzadko?
    - Jaką część zużywalną powinienem jeszcze zmienić, a jej nie zmieniłem?
    - Kable do akumulatora są za krótkie - jak je przedłużyć?
    - Czy quad według was jest w "awaryjny" według mojego opisu?
    - Jak myć tego quada, czy mogę spokojnie pryskać silnik zwykłą końcówką (do dzisiaj tak robię) do węża?
    - Dlaczego quad jest silniejszy i szybszy od 150 cc (też chińczyka)? :D
    - Czy quad posiada filtr oleju? Przy wymianach oleju stary olej był wylewany a nowy wlewany. Nic więcej nie było robione.
    W quadzie nie były robione żadne modyfikacje typu "sportowy gaźnik" i "obcinanie jednej z rur wydechowych".
    Quad jest bezwypadkowy (raz tylko wpadłem nim do rowu, jednak żadnych uszkodzeń nie było widać, ponieważ rów był zarośnięty (chodzi o ten przydrożny, bez skojarzeń).
    Quada będę jeszcze długo używał, nawet nie myślę żeby go na razie sprzedawać.
    Akumulator ładowany jest prostownikiem o małej mocy do akumulatorów małej pojemności.
    Pozdrawiam i dziękuję.

Oczywiście hojnie nagrodzę punktami

Mam dokładnie takiego quada, jednak ze srebrną, matową ramą i bez naklejek (zdjęcie z internetu).
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Witam, też posiadam takiego quada, lecz sprzedaję. Nie jest on awaryjny nawet. Filtr oleju posiada w silniku taka siatkę, ale żeby wyczyścić, to dużo pracy, ponieważ trzeba ściągnąć prawą pokrywę silnika. Ty jaka masz w nim skrzynię?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    pioruowski998987654321 napisał:
    - Co jeszcze będę musiał wymienić (część, która zawiedzie w przyszłości)?
    - Co wymieniam za rzadko?
    - Jaką część zużywalną powinienem jeszcze zmienić, a jej nie zmieniłem?
    - Kable do akumulatora są za krótkie - jak je przedłużyć?
    - Czy quad według was jest w "awaryjny" według mojego opisu?
    - Jak myć tego quada, czy mogę spokojnie pryskać silnik zwykłą końcówką (do dzisiaj tak
    robię) do węża?
    - Dlaczego quad jest silniejszy i szybszy od 150 cc (też chińczyka)?
    - Czy quad posiada filtr oleju? Przy wymianach oleju stary olej był wylewany a nowy wlewany. Nic więcej nie było robione.

AD1. Póki Quad jeździ, nie widzę sensu grzebania i wymieniania części sprawnych. Poza oczywiście standardowymi materiałami eksploatacyjnymi (tj. olej, filtr, itd.).

Kable są za krótkie ? Zamiast przedłużać, wymień na nowe.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Właśnie, póki jeździ i wymienisz co trzeba będzie chodzić, na pewno tuleje wahaczy szybko pójdą, często je smaruj, tak samo łożyska i linki. jeżeli masz filtr stożkowy to zmień na gąbkowy z osłoną. nie dotykaj ładowania, w tych sprzętach nie tylko kabelki i elektronika może cie nanieść na koszty i nerwy.
    Chińczyk jak to chińczyk jeden mocniejszy drugi słabszy, zależy jaki ci się trafi, kumpel ma 80 4b i wycina bez problemu 110 też 4b(zwykłe motocykle).
    W tych silnikach przydała by ci się mała chłodnica oleju, pomyśl nad tym :)
    Pozdro i szerokości :)
  • Poziom 9  
    A układu napędowego nie wymieniałeś ? (zębatki i łańcuch) ;) jeżeli nie to chyba trzeba będzie ;D
    Myślę, że trzeba będzie wymienić łożyska które trzymają ośkę w wahaczu, dziwne że jeszcze tam luzów nie ma (prawdopodobnie)
  • Poziom 9  
    Ale co samego łańcucha ? To jeżeli chcesz jakiś lepszy to ok 100 zł a jeżeli zwykły to nawet w rolniczym możesz dopasować za 40 zł (ja tak zrobiłem ) Zębatka przednia to koszt nie jestem pewny ale coś około 20 zł a tylna około 30 zależy też ile zębów masz
  • Poziom 30  
    Luz łańcucha powinien wynosić 20mm. Sprawdź zębatki, czy kły są proste. Jeżeli tak, to nie trzeba wymieniać zębatek. Jeżeli nie wiesz, czy są jeszcze do użytku, zrób zdjęcia zębatek bez łańcucha.

budzyk1234 napisał:
    Myślę, że trzeba będzie wymienić łożyska które trzymają ośkę w wahaczu, dziwne że jeszcze tam luzów nie ma (prawdopodobnie)

A czy przypadkiem wahacz nie jest osadzony na tulejach ?
  • Poziom 23  
    Mam dodatkowo pytanie:
    Jeśli dowiedziałem się po wymianie oleju (kilka dni temu), że w quadzie jest odśrodkowy filtr oleju, to czy mogę nie spuszczać oleju i wyczyścić filtr przy następnej wymianie?
    Bardzo dziękuję za pomoc, i oczywiście kontynuuję temat.
    Zrobię po powrocie do domu zdjęcia quada (jak i jego elementów).
  • Poziom 9  
    bartosz789 ''Myślę, że trzeba będzie wymienić łożyska które trzymają ośkę w wahaczu'' Ośkę w wahaczu nie wahacz do ramy bo własnie w mocowaniu go do ramy jest tuleja aby mógł się poruszać góra dół ;)

Dodano po 3 [minuty]:

I z tego co widzę to masz popękane gumy na końcówkach drążków kierowniczych. Prawdo podobnie są tam luzy ale jeżeli małe to ja bym jeszcze nie wymieniał , no chyba że duże to przydało by się
  • Poziom 23  
    Dzięki za pomoc, kontynuuję temat.
    Jak oceniacie stan quada po sześciu latach, i czy odkręcić tą drugą osłonę stopy?
    Poza tymi popękanymi gumami jest jeszcze na zdjęciach jakiś problem?
    Nie mam jednego z tylnych klocków hamulcowych, jak będę miał możliwość to zamówię. Mam wrażenie, że model to przednie od Bashana.
    Czy ciężko wymienia się klocki w tym quadzie?
    Niedługo wstawię film z jazdy.
  • Poziom 9  
    jeszcze zauważyłem że, w kolumnie kierowniczej masz nie zrobiona dziurkę myślę że powinna być tam wkręcona smarowniczka to samo w zwrotnicach. Od nowości tak jest? jak jest w tych dziurkach gwint to wkręć kalamitke i chociaż ''kolumnę przesmaruj''
  • Poziom 23  
    Czy można prosić o zaznaczenie na zdjęciach co mam przesmarować? W garażu znalazłem coś takiego: http://reptor.pl/?578,pl_smar-oregon-do-prowadnic-50ml
    Czy to się nadaje?
    W motoryzacji jestem słaby, umiem wymienić olej, dokręcać śruby, naciągnąć łańcuch itp.
    Jednakże w niektórych rzeczach potrzebuję pomocy.
    Za to bardzo dobrze znam się na informatyce.
  • Poziom 9  
    A co do klocków hamulcowych to nie jest takie trudne po obejrzeniu kilku poradników powinieneś załapać o co tam chodzi ;)
  • Poziom 23  
    Ja myślę że wymienię cały zacisk, bo ten co teraz mam ma rozerwane gumki i po zdjęciu go odpada jego połowa a z dziur, w których były bolce zacisku wycieka płyn.
    Tak samo ze zbiorniczkiem. Ma spękany plastik wskaźnik poziomu.
  • Poziom 23  
    Witam, w quadzie zerwał się łańcuch na prostej drodze.
    To oznaka tego, że potrzebuje on remontu generalnego.
    Zrobiłem sobie taki cennik:
    OBUDOWA PLASTIKI KOMPLET QUAD 110 125L NOWE - 199 zł
    ŁAŃCUCH YBN 420 H - 24 zł
    FILTR POWIETRZA STOŻKOWY SKUTER ATV 50 70 110 125 - 12 zł
    OLEJ 10W40 - 30 zł
    ŻARÓWKA QUAD ATV110/125 12V/5W HAMER BMW TYŁ - 3 zł
    FILTR OLEJU 4T KINROAD ŁOŚ JOLLY ROUTER QUAD 110 T - 4 zł
    POMPA HAMULCA ZACISK PRZEWOD TYL ATV QUAD 110 ccm - 115 zł
    AKUMULATOR ŻEL 4Ah QUAD 50,110,125cc - 60 zł
    KOŃCÓWKI DRĄŻKA KIEROWNICY QUAD ATV 110 200cc NOWE - 19 zł
    Co warto jeszcze tutaj dodać?
    Filtr paliwa wymieniony niedawno, świeca też.
    Jak tu jest z filtrem oleju? Trzeba go wymieniać czy wystarczy wyczyścić?
    Quad nie był serwisowany od 7 lat (poza wymianami oleju).
    Dźwięk silnika (jakie nieprawidłowości, i co według was trzeba jeszcze wymienić?):

Link

• Poziom 9  
    Moim zdaniem gdy dodajesz gazu nie chodzi tak jak ma.Sprawdź kolor świecy i możesz wyregulować zawory.
  • Poziom 9  
    Miałem też chinskiego quada zakupionego w bardzo podobnym terminie.
    Przede wszystkim sprawdź zawieszenie - przód , ja około roku temu miałem robione tulejki na zamówienie bo było one tak wybite że poezja. Prędzej czy później te zawieszenie się zmarnuje tak jak było w przypadku mojego quada.

Łańcuch radzę załatwić sobie jakis dobry bo w przypadku mojego quada po roku musiałem kupować nowy i tak przez 6 lat :P

Nie wiem jak wygląda u Ciebie sytuacja z ramą ale niestety u mnie pękła , ale może to przez to że , byłem już za ciężki na quada.

Co do hamulców , również miałem pęknięty zbiorniczek płynu ale nic niekupowałem bo quada miałem sprzedawać ale skoro masz pęknięty to radze wymienić.

Ogólnie z własnego doswiadczenia powiem że , quad nie jest zły , wystarczy wszystko wymieniać na czas i serwisować na bieżąco , lecz dam Ci jedną radę - jesli tego quada masz zamiar sprzedać za około rok to radze nieinwestować tyle bo sam przed sprzedażą quada chciałem zamawiać bóg wie ile częsci . Jesli quad ma Ci służyć przez kilka fajnych lat to dobrze by było go nieco podreperować.
    Sam po 7 latach posiadania takiego sprzętu mogę powiedzieć że jest on fajny i w miare niezawodny. Mój sprzęt poszedł dalej w polskę i przy sprzedaży dalej był w doskonałej kondycji.

Sam podszedłbym do tego sprzętu pierw od strony mechaniki dopiero później wygląd.