Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

identyfikacja uszkodzonego elementu SMD

29 Cze 2014 12:41 1257 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam nadzieję że to dobre miejsce na pytanie. Nie jestem elektronikiem a od czasu do czasu sobie coś tam grzebnę :) Mam problem z identyfikacją elementu. Uszkodzeniu uległo kilka sztuk lamp LED RGB które wykorzystywane były jako oprawa świetlna szkoleń. Na razie udało mi się ustalić przyczynę. Podpięto zasilacze do ładowania baterii 12V a powinny być 5V. Lampy nie reagują na polecenia pilota oraz ręczne włączanie. Po podaniu napięcia na LED, świecą wszystkie więc OK. Wartości rezystorów też ok. fotodioda też reaguje na impulsy z pilota (nie wiem tylko czy na pewno dobrze je interpretuje). Bateria ładuje się bez przeszkód a ładowarka rozpoznaje jej naładowanie więc też OK. Stawiam więc na układ SMD w obudowie SO-8, który zaznaczyłem na zdjęciu żółtym kółkiem. Ponieważ nie jest on opisany trudno mi samemu rozpoznać co to jest. Po przeszukaniu internetu i forum stawiam na NE 555. Czy ktoś z Was może mi pomóc? Mam nadzieję że nie jest to jakiś programowany cyfrowy układ scalony.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Myślę że to raczej będzie attiny13a.
  • Poziom 9  
    czyli programowalny układ scalony?
  • Pomocny post
    Moderator
    Ale to może byc też i:
    MCP1651
    MC34063
    TPS54232
    LM393
    Także trzeba prześledzić połączenia układu (zasilanie, sterowanie) aby być pewnym co do układu. Podaj też co jest natłoczone na samym układzie - jego oznaczenia.
  • Poziom 9  
    właśnie brak jest jakichkolwiek napisów.
    Miernikiem sprawdziłem i wychodzi tak:
    nóżka nr 1 = połączona z "+" baterii
    2 wyjście na rezystor 122 i później Y1 i diody czerwone
    3 jak wyżej i diody białe
    4 na rezystor 101 później do foto z pilota
    5 na rezystor 681 i diody zielone
    6 na rezystor 681 i diody niebieskie
    7 na rezystor 103 i do COM
    8 na "-" z baterii i MODE

Co jeszcze zauważyłem:

Gdy układ jest podłączony do baterii to po około 2-3 godz. samoistnie załączają się czerwone diody. Wyłączyć je można tylko i wyłączenie poprzez odpięcie baterii.
  • Poziom 9  
    tak jak na rysunku - pierwsza od lewej z góry przy kropce.