Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Momentus 750GB 7200rp - Truecrypt - format partycji syst., brak dostępu

phicrypt 30 Cze 2014 14:07 1290 5
  • #1 30 Cze 2014 14:07
    phicrypt
    Poziom 2  

Witam serdecznie!

Trafił do mnie dysk (Seagate Momentus 750GB 7200rp), który posiadał najprawdopodobniej 4 partycje. Nie znam okoliczności wykonania poszczególnych działań na tym dysku, jednak po przeprowadzonej rozmowie uzyskałem odpowiedzi na większość pytań.

Dysk był szyfrowany Truecryptem przy pomocy funkcji szyfrowania całej powierzchni dysku (Encrypt the whole drive), typ systemowej szyfracji normalny (normal).

Z tego, co zdążyłem zorientować się, na dysku są 4 podstawowe o pojemnościach: 105MB, 161GB, 322GB, 267GB. Pierwsza z tych partycji (105MB) jest niewidoczna, przypuszczam, że znajduje się w niej bootloader systemowy.

Na drugiej z nich (161GB) znajduje się system operacyjny Windows 8 - po uprzednim sformatowaniu tej partycji i nowej, czystej instalacji systemu (brak folderu Windows.old). Po instalacji Windowsa (tej samej wersji), zainstalowano Truecrypt (brak informacji o zgodności wersji z poprzedniego systemu). Przy próbie odblokowania dostępu do partycji (dwóch: 322GB, 267GB) przy różnych wariantach opcji montowania (without pre-boot authentication itd.) wyskakuje taki sam komunikat - błędne hasło lub urządzenie nie jest woluminem TrueCrypt.

Wcześniej, przed załadowaniem systemu, należało wprowadzić hasło w celu odblokowania dostępu do całego dysku. Hasło te posiadam.

Sprawa byłaby prosta, gdybym posiadał do niej płytę ratunkową z Truecrypta, jednak osoba, która zostawiła mi dysk, stwierdziła, że znalazła tylko płytkę od innego laptopa i przywróciła funkcją naprawy Restore Key po wpisaniu hasła z tego drugiego dysku w innym laptopie. Wobec czego system widzi tylko dwie partycje (161GB oraz 322GB). Druga partycja, po wpisaniu hasła z tego drugiego laptopa, który był w ten sam sposób szyfrowany, montuje partycje, ale pokazywana jest ona jako surowa (RAW) i przeznaczona do sformatowania.

Nie jestem specjalistą do spraw dysków, ich regeneracji, czy odzyskiwania danych - zajmuję się również informatyką, ale jej inną dziedziną. W związku z tym, zmuszony jestem prosić Was o pomoc w tej sprawie. Na dysku znajdują się bardzo ważne dane dla tej osoby (bardzo ważne dokumenty, zdjęcia oraz prywatne filmy). Wiadomo już, że popełniła szereg błędów, ale chciałbym jej jakoś pomóc.

Pierwszym krokiem, w moim przekonaniu, powinna być kopia tych zaszyfrowanych partycji (po odblokowaniu widoczności tej ostatniej). Wydaje mi się, że najlepiej będzie wykonać kopie pod Linuxem, ale myślę, że Wy będziecie wiedzieli lepiej. Prosiłbym o dalsze instrukcje, bo choć sprawa jest bardzo trudna, to uważam, że nie niemożliwa, bo dane z tych dwóch partycji nadal tam są.

Osoba ta, co jakiś czas wykonywała kopie całego folderu profilowego. Te dane, według jej zapewnień, znajdują się na drugiej partycji (322GB). Upatruje w tym szansy na odzyskanie (uzyskanie?) nośnika płytki ratunkowej Truecrypt w formacie .iso. Jednak problem stanowi dla mnie dostanie się do tej partycji.

Domyślam się, że zajmie mi to naprawdę sporo czasu, ale chcę się tego podjąć i liczę na Waszą pomoc. Chętnie odpowiem, na tyle, na ile będę potrafił, na pytania z Waszej strony. Wszelka konstruktywna pomoc mile widziana.

0 5
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2014 15:04
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kopię możesz też wykonać za pomocą DMDE.

Sprawdź czy DMDE coś widzi na tej partycji.

0
  • #3 30 Cze 2014 15:20
    phicrypt
    Poziom 2  

Na obu dyskach (322GB, 267GB) widoczne są długie ciągi znaków, przez co wydaje mi się, że dane są na dysku. Na "sektorach nadmiarowych" są zamiast ciągów znaków same 0.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Cze 2014 15:45
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź czy po otwarciu któregoś woluminu w DMDE widać dane.

0
  • #5 30 Cze 2014 16:27
    phicrypt
    Poziom 2  

Otwierają się i widać dane: $Noname 01 (105MB partycja), $NoName 02 (161GB partycja systemowa), $Volume 03 (ostatnia z partycji 267GB, wyskakuje informacja o braku prawidłowych klastrów początkowych MFT - widoczne tylko LBA, OEM identifier, bytes per sector, itp. - większość informacji na czerwono).

3 partycja (322GB) funkcja Otwórz wolumin jest niedostępna (prawdopodobnie na tej partycji może znajdować się obraz .iso płytki rescue Truecrypt (o ile nie została wcześniej usunięta z dysku docelowego).

Wykonuję właśnie kopie obu partycji do obrazu .bin . Proszę o dalsze instrukcje.

0
  • #6 01 Lip 2014 13:54
    phicrypt
    Poziom 2  

Wykonałem kopie obu partycji na zewnętrzny dysk. Obie w formacie .bin.

Niestety, pomimo prób, nadal nie mogę uzyskać dostępu do partycji 322GB oraz 267GB.

O ile dla 322GB nie mogę nic wykonać w DMDE - zapewne przez przywrócenie Key Restore z innej płyty dla innego dysku. Dla partycji 267GB mogę otworzyć wolumin, ale DMDE nie pokazuje mi danych -> próba przywrócenia plików wskazuje na 0 plików.

Mam nadzieję, że będziecie w stanie pomóc mi.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo