Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch AL 2450 DV - Notorycznie pali się tranzystor

prosiak_wej 03 Lip 2014 21:54 966 0
  • #1 03 Lip 2014 21:54
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Witam,

Ładowarka jak w temacie. Trafiła do mnie z wyparowanym bezpiecznikiem i pękniętym rezystorem R1 (w szeregu z bezpiecznikiem sieciowym). Po wymianie diod mostka, bezpiecznika, tranzystora kluczującego trafo a zamiast rezystora szeregowego wstawieniu żarówki 60W, po włączeniu pali się tranzystor. Po włączeniu wtyczki do gniazdka żarówka błyśnie (ładowanie elektrolitu po stronie pierwotnej), a po jakichś dwóch sekundach słychać 'pyk', zarówa świeci pełną jasnością a tranzystor ma pełne zwarcie. Odłączyłem już główne uzwojenie wtórne, chociaż tam wszystko zdaje się być w porządku. Profilaktycznie wymienione diody i mały elektrolit po stronie pierwotnej. Rezystory nie mają widocznych oznak uszkodzeń. Przy wyjętym tranzystorze kluczującym na wyjściu układu UC3842 co około sekundę pojawiają się impulsy (niestety nie mam pojęcia jakie długie i o jakiej wartości - brak oscyloskopu...). Gdyby ten układ był uszkodzony to na wyjściu byłoby napięcie cały czas albo w ogóle, a tak widać, że próbuje uruchomić przetwornicę.

0 0