Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór uniwersalnej latarki diodowej do 100zł.

Patryk 102- 11 Lip 2014 22:23 13047 19
  • #1 11 Lip 2014 22:23
    Patryk 102-
    Poziom 10  

Witam, przymierzam się do kupna jakiejś latarki. Przeszukując oferty nurtuje mnie pytanie jak to jest naprawdę z tą macą latarki. Porównajmy kilka przykładów:
    Link taką posiadałem więc wiem jak świeci - nie najgorzej - 60W, 180Lm
    Link ta ma aż 2000W, 5600Lm a przynajmniej tak pisze
    Link jak wyżej tylko 2 akumulatory
    Ogólnie te 2 ostatnie modele to prawie to samo, różnica liczba akumulatorów. O ile się nie mylę to im więcej ich tym jaśniej świeci?
    A tak porównując z tą pierwszą opcją to jaka będzie różnica bo choć dioda xml t6 jest jedną z lepszych to nie jestem pewien tej liczby lumenów. (nawet jak nie ma 5600 tylko np 1000 to różnica powinna być 5 krotna a na filmikach strumień światła że się tak wyrażę głowy nie urywa)

0 19
  • #2 12 Lip 2014 00:31
    goldi74
    Poziom 43  

Akurat przy tych latarkach waty i lumeny są wzięte z sufitu. Tutaj tylko fizycznie można stwierdzić jak one świecą.

0
  • #3 13 Lip 2014 01:02
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Nie kupuj tych wyrobów latarkopodobnych. Opisy na tych aukcjach to jakieś chore wymysły sprzedawców.

Kilka pytań do autora:
    1. Ile chcesz wydać na latarkę?
    2. Jakie ma być przeznaczenie latarki?
    3. Jaką barwę światła preferujesz (ciepłą, neutralną, zimną)?
    4. Czy koniecznie chcesz kupić latarkę w Polsce, czy w grę wchodzi także zakup zagranicą?
    5. Czy byłbyś w stanie wykonać proste modyfikacje - wymagana umiejętność lutowania i obsługa prostych narzędzi?

1
  • #4 13 Lip 2014 13:28
    Patryk 102-
    Poziom 10  

1. max do 100 ale im mniej tym lepiej
    2. działka w nocy przy braku światła oraz np. jakiś wypad w Bieszczady itd.
    3. tu szczerze nie mam żadnych typów
    4. zależy od formy płatności (różnie banki mogą liczyć sobie za np. pln>usd
    5. nigdy nie modyfikowałem latarek itd. ale coś zlutować potrafię

0
  • #5 13 Lip 2014 15:04
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Najtańsza opcja:
    - latarka: http://www.fasttech.com/products/0/10002364/1...onvoy-s2-cree-xm-l-t5-5c-2-group-3-5-mode-edc (kompaktowe wymiary, 30-40 metrów zasięgu, dioda o neutralno-ciepłej bieli, sterownik 2,1A, około 550 lumenów na wyjściu z latarki)
    lub
    - latarka: http://www.fasttech.com/products/0/10002364/1...y-m1-cree-xm-l-t6-3c-2-group-35-mode-led-flas (trochę większa, 50-60 metrów zasięgu, dioda o neutralnej bieli, sterownik 2,1A, około 600 lumenów na wyjściu z latarki)
    - ładowarka: http://www.fasttech.com/products/0/10001919/1...er-ml-102-universal-usb-smart-charger-version (podłącza się ją do zwykłej ładowarki sieciowej USB np. od telefonu, lub do USB w komputerze, można wykorzystać jako powerbank)
    - Ogniwa 18650: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13739 (2 sztuki powinny wystarczyć na Twoje potrzeby)
    - dyfuzor:
    do convoy S2: http://www.fasttech.com/products/0/10006904/1551402-24-5mm-beam-diffuser-for-flashlights
    do conwoy M1: http://www.fasttech.com/products/0/10001948/1140009-beam-light-diffuser-for-led-flashlights
    (bardzo przydatny do oświetlenia pomieszczeń)

Przelicznikiem PLN->USD się nie martw, ponieważ w przypadku zakupu za granicą i tak będzie taniej niż w Polsce. W przypadku fasttech.com płacisz przez paypal.

Z takim zestawem mieścisz się w 110zł., a jakością znacznie przewyższa podane przez Ciebie "latarki".
    Podstawowe modyfikacje jakie możesz przeprowadzić to poprawa odprowadzania ciepła z diody, poprzez wymianę pasty termoprzewodzącej i wyrównanie powierzchni styku podłoża diody z pigułą oraz zmostkowanie sprężyny przy wyłączniku, w celu zmniejszenia spadku napięcia. Jeżeli zdecydowałbyś się na poprawki wtedy można by kupić wersję ze sterownikiem 2,8A i otrzymałbyś więcej światła.

Jeżeli chodzi o zakupy w Polsce to polecam przejrzeć te oferty:
    http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11053
    http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11176
    http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13523
    http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11008

Oferta odpowiednio droższa, ale są to modyfikowane latarki w różnych konfiguracjach do wyboru, z nowszymi diodami, dające więcej światła.

0
  • #6 15 Lip 2014 00:03
    Patryk 102-
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź. Znasz na pewno tą stronkę do zamawiania więc proszę powiedz jeszcze czy płacić można tylko przez paypall czy jest np. możliwość przelewem bankowym lub bezpośrednio z karty mastercard oraz z tego co widzę przesyłka jest darmowa prawda?

0
  • #7 15 Lip 2014 07:59
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Chyba można płacić za pomocą kart kredytowych, jednak ja polecam założyć konto PayPal. To 10 minut roboty, a w razie czego masz możliwość odzyskania kasy. Ja składałem tam już kilka zamówień, kolejne jest w drodze i jak na razie nie miałem żadnych problemów. Ostatnio jednak jeden kontener z przesyłkami zaginął i w takim przypadku przy płatności kartą sklep będzie cię zbywał, że masz czekać dalej. Przy płatności przez PayPal zakładasz spór (należy pilnować okresu 45 dni od czasu zakupu) i odzyskujesz pieniądze.

0
  • #8 15 Lip 2014 08:29
    Padrettini
    Poziom 18  

Ja kupiłem typowo na górskie wędrówki latarkę czołową TIROSS.
    Jestem z niej ogromnie zadowolony. Jasne światło, duży zasięg i regulowana wiązka światła. Jest wygodna i lekka. Zasilana 3 x AAA. Wytrzymuje około 10 h świecenia na pełnej mocy, a potem świeci coraz słabiej. Uważam że stosunek cena/jakość jest naprawdę dobry.

http://www.hurt.com.pl/diodowa-latarka-czolow...s-ts-1102-z-dioda-9w-cree-xm-l-t6,p11495.html

0
  • #9 15 Lip 2014 11:12
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Padrettini napisał:
    Ja kupiłem typowo na górskie wędrówki latarkę czołową TIROSS.
    Jestem z niej ogromnie zadowolony.

Jesteś zadowolony, ponieważ nie miałeś do czynienia z niczym lepszym.
    Padrettini napisał:
    Wytrzymuje około 10 h świecenia na pełnej mocy

350lm (tak podaje producent) z diody XM-L T6, zasilanie 3xAAA i 10h świecenia w maksymalnym trybie to parametry, których w żaden sposób nie da się pogodzić.

Ktoś tutaj musi ściemniać.

1. Zakładając, że użyto akumulatorków AAA o pojemności 1000mAh, to przy dziesięciu godzinach świecenia na max, można otrzymać tylko niecałe 60 lumenów. Dodając do tego straty na Z(Ł)OOMIE który ta latarka posiada, otrzymujemy mniej niż 50 lumenów użytecznego światła. To słabizna, tyle daje porządny breloczek do kluczy.
    2. Zakładając, że ta latarka jednak ma te 350 lumenów, to przy zasilaniu akumulatorkami jak powyżej, latarka poświeci około 1,5 h na max.

0
  • #10 15 Lip 2014 15:59
    Padrettini
    Poziom 18  

Piotrek#G

Miałem do czynienia z lepszymi latarkami "ręcznymi" i posiadam dwie tego typu (LENSER T7.2 oraz LENSER M7R) - Pewnie też złom no ale cóż :)

Kupiłem czołówkę Tiross tylko dla wygody wędrowania nocą w górach oraz po opuszczonych obiektach i tam się sprawdza (Czasami potrzebuję wolnych rąk) :). W deszczu nie zamokła, widziałem stosunkowo daleko przed siebie, więc co więcej mi potrzeba ? :) Nie potrzebuję przecież 2000 metrów zasięgu, ale do 20-30 metrów w ciemności sobie radzi. Baterie to akumulatorki Energizer 2500 mAh x3 AAA. Nie wiem jak się liczy Lumeny i nie wiem ile ich ma. Napisałem co sądze o Tirossie. Może jest to złom dla Ciebie, może to chińszczyzna ale ja jestem z niej zadowolony ;)

Piotrek#G napisał:
    To słabizna, tyle daje porządny breloczek do kluczy.

Weź breloczek i ruszaj w ciemność :P

Piotrek#G napisał:
    Ktoś tutaj musi ściemniać.

Pewnie producent w opisie bo napewno nie świeci na 1500 m ;)

0
  • #11 15 Lip 2014 16:09
    goldi74
    Poziom 43  

Padrettini napisał:
    Baterie to akumulatorki Energizer 2500 mAh x3 AAA.

Taką pojemność mają akumulatorki AA a nie AAA. Czyli albo używasz innych akumulatorków albo masz inną latarkę.

0
  • #12 15 Lip 2014 16:26
    Padrettini
    Poziom 18  

goldi74 napisał:
    Taką pojemność mają akumulatorki AA a nie AAA.

Przepraszam za błąd. Pisząc o trzech akumulatorkach odruchowo wpisałem AAA. Mam AA. Przełożyłem "gniazdo" baterii ze starej latarki, żeby nie inwestować w nowe akumulatorki mając kilka sztuk starych.

0
  • #13 15 Lip 2014 19:05
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Padrettini napisał:
    Mam AA. Przełożyłem "gniazdo" baterii ze starej latarki, żeby nie inwestować w nowe akumulatorki mając kilka sztuk starych.

W takim razie sytuacja się trochę zmienia. W trybie max. ta czołówka powinna dać nie więcej niż 120 lumenów na wyjściu latarki.
    Padrettini napisał:
    Miałem do czynienia z lepszymi latarkami "ręcznymi" i posiadam dwie tego typu (LENSER T7.2 oraz LENSER M7R) - Pewnie też złom no ale cóż :)

Może nie złom, ale cena zupełnie nieadekwatna do możliwości latarki. Jak to się u nas na wiosce mówi "Szału ni ma". Płaci się tutaj głównie za logo. Na przykład taka pokazana poniżej XINTD, albo podane w jednym z moich postów powyżej latarki modyfikowane przez forumowiczów "zjadają na śniadanie" te lensery, a można je kupić za połowę lub mniej ceny Led lenserów.
    Padrettini napisał:
    Może jest to złom dla Ciebie, może to chińszczyzna ale ja jestem z niej zadowolony :wink:

A co w tej chwili nie jest chińszczyzną ? :) Pisząc o "Z(Ł)OOMIE" miałem na myśli funkcję ZOOM, która nie wiedzieć czemu tak się nazywa. Jak już bardziej pasowałoby "fokus". Daje ona użytkownikom pozorne poczucie uniwersalności, a tak naprawdę przynosi więcej szkody niż pożytku. Do tego naprawdę ciężko kupić latarkę, w której ta funkcja działałaby poprawnie, a jeżeli już takie się trafią (np. jak wspomniany już Led Lenser) trzeba za nie słono zapłacić. W latarce reflektorowej, jeżeli chcę poświecić pod nogi włączam niski tryb, a jeżeli chcę poświecić daleko, to daję na max i widzę nie tylko malutki, do niczego nie przydatny wycinek, a całkiem sporo dobrze oświetlonego terenu.

Tutaj temat w którym można przeczytać nieco o tanich latarkach zoom:
    Link
    Tutaj przykład super pojemnych ogniw 18650:
    Test ogniw li-ion 18650 5800mAh - obalanie kitu

Oto przykład porównania taniej latarki ZOOM z tematu powyżej, ze zwykłą latarką reflektorową ze średniej półki cenowej( Link ), którą przy zakupie zagranicznym można mieć za około 110zł. Oczywiście wszystkie zdjęcia wykonane przy takich samych ustawieniach aparatu:
    "zoom" na maksymalne skupienie:

"zoom" ze światłem rozproszonym
    XINTD X3 XM-L2 T6-3B:
    (zdjęcia autorstwa użytkownika Zbychur z forum swiatelka.pl Link)

Denerwujące jest, że sprzedawcy (na allegro i nie tylko) wciskają ludziom najtańszą chińszczyznę, z nierealnym opisem. Zdarzają się nawet produkty niebezpieczne, np. ładowarki ładujące ogniwa li-ion do zbyt wysokiego napięcia, co może skończyć się wybuchem, pożarem, czy w najlepszym wypadku tylko uszkodzeniem ogniwa. Ogniwa, które czasami nie posiada nawet 10% zadeklarowanej pojemności. Jak zutylizować w Chinach stare baterie laptopowe? Nałożyć na ogniwa nowe koszulki z wyssanym z palca opisem i puścić na rynek w niskiej cenie. Potem latarkowy laik kupuje taką hit/super/hiper/zoom/taktyczną/najmocniejszą na rynku/led cree/xenon/szperacz/super zasięg/swat/2000w/5600lm/t6/q5 latarkę i cieszy się że złapał niesamowitą okazję. Zazwyczaj do momentu, aż taka latarka się zepsuje, albo zobaczy jak świeci niewiele droższa latarka, ze zwykłym reflektorem.

Po prostu od pewnego czasu staram się postępować z zasadą "Nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy" i nie chodzi mi tu o kupowanie tylko najdroższych towarów. Po prostu staram się wybrać jak najlepszy stosunek ceny do jakości.

Dużo z tego, co napisałem powtórzyło się już w którymś z poprzednich moich postów, ale będę szczęśliwy, jeżeli dzięki temu, chociaż jedna osoba nie kupi taniego bubla.

2
  • #14 16 Lip 2014 15:09
    Patryk 102-
    Poziom 10  

Link
    Link
    A porównując ją do M1 to co lepsze?
    Ogólnie ta stronka jest całkiem dobra, na pewno taniej wyjdzie niż u nas, poszukam jeszcze wieczorem jakiejś latarki bo widzę,że są np. 1000lm za niewiele drożej (22$itd.) a jednak te 300lm to swoje zrobi.

0
  • #15 16 Lip 2014 23:45
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Convoy M2 to prawie to samo co M1, różni się głównie wyglądem. C8 to też dobra latarka, ale nie polecałbym jej do twoich zastosowań. Raczej przeznaczona jest do świecenia na większe odległości, np. dla stróża do patrolowania parkingu.
    Polecam poszukać recenzji poszczególnych latarek convoya, już jest sporo tego w sieci.

Przy wyborze sterownika 2,8A zalecałbym poprawienie odprowadzania ciepła z diody tak jak pisałem na początku tematu.

0
  • #17 17 Lip 2014 08:00
    Piotrek#G
    Poziom 22  

W zasadzie wszystkie z serii s są podobne. S2 świeci z nich chyba najdalej, bo ma największy reflektor. W zasadzie możesz wybrać tą która Ci się najbardziej podoba.
    Ostatnia którą podałeś ma chłodną barwę diody.
    Różnicy między np 800 a 880 nie byłbyś w stanie zauważyć nawet przy bezpośrednim porównaniu dwóch egzemplarzy.
    Jeżeli wybierzesz wersję ze sterownikiem 2,8A, to czy będzie to C8, M1, M2, czy jakaś S, to wszystkie będą miały identyczny sterownik, różnić się będą jedynie rozkładem światła i jego barwą (jeżeli wybierzesz różne diody).

0
  • #18 24 Lip 2014 10:07
    Patryk 102-
    Poziom 10  

A czy te latarki maja zabezpieczenie żeby napięcie akumulatora nie spadło poniżej iluś V?
    I czy mogę zastosować akumulatory niklowo metalowo wodorkowe ( Ni MH)?
    Link
    Link
    O ile się nie mylę ta 2 powinna być lepsza bo 2800 prawda?

0
  • #19 25 Lip 2014 00:02
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Cytat:
    Low Voltage Warning Yes

Przy spadku napięcia do 2,8V latarka zaczyna mrugać z częstotliwością 1Hz. Należy wtedy wymienić akumulator na naładowany.

Latarki te można zasilać tylko akumulatorami Li-Ion 18650. Sprawdzone źródło dobrych i tanich akumulatorów już podałem w tym temacie.

Patryk 102- napisał:
    O ile się nie mylę ta 2 powinna być lepsza bo 2800 prawda?

Zależy co masz na myśli pisząc lepsza. Teoretycznie powinna dać więcej światła, ale za to szybciej wyczerpie aku.

0
  • #20 25 Lip 2014 01:07
    Patryk 102-
    Poziom 10  

Dzięki za odp. zamawiam już jutro.

1