Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka dwufazowa - zwiększenie natężenia prądu

12 Lip 2014 21:37 4128 7
  • Poziom 11  
    Posiadam spawarkę dwufazową zrobioną z transformatora o przekroju rdzenia wynoszącym 50cm^2. Spawarka prądu przemiennego o napięciu wyjściowym jałowo 90V AC i pod obciążeniem 25V AC. Prąd spawania wynosi 90A. Pytanie moje brzmi czy da się wyciągnąć więcej z tego rdzenia ? Jest to wielki, ciężki transformator, ale tylko 50cm^2. Moc z obliczeń wychodzi ~2,5kW. Obniżenie napięcia wyjściowego transformatora spowoduje wzrost natężenia prądu ? Napięcie pod obciążeniem będzie nadał wynosiło 25V AC ? Przekrój poprzeczny przewodów wtórnych wynosi 15mm^2. Mało, ale nie ma problemu ze spawaniem elektrodą 2,5 bez przerw.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    Moc jaką może uzyskać transformator zależy od przekroju rdzenia. Jak nie zwiększysz rdzenia to by zwiększyć prąd musisz obniżyć napięcie po stronie wtórnej czyli zrobić jakiś dodatkowy odczep ale wtedy uzwojenie wtórne się będzie grzało i się spali, mogą też wystąpić problemy z zapaleniem łuku i jego utrzymaniem przez zbyt niskie napięcie.
  • TermopastyTermopasty
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    volume303 napisał:
    Spawarka prądu przemiennego o napięciu wyjściowym jałowo 90V AC
    volume303 napisał:
    Pytanie moje brzmi czy da się wyciągnąć więcej z tego rdzenia ?

Należy zacząć od tego, ze napięcie należy obniżyć do 50V AC! Czy da się"wyciągnąć" więcej?!- skoro życie Ci nie miłe...

Napięcie wyjściowe spawarki nie może być większe niż 50V AC, co ma ścisły związek z ewentualnym porażeniem, czyli śmiercią spawacza lub osób postronnych.
  • Poziom 21  
    Niektóre spawarki mają dość wysokie napięcie jałowe, ponieważ takie napięcie jest potrzebne do zapalenia niektórych elektrod. Chyba elektrody celulozowe potrzebują takiego napięcia, o ile nie nawet 110 V ale pewności nie mam.
    supchem napisał:
    o ile nie nawet 110 V ale pewności nie mam.

Skoro nie masz pewności, to po co ta dyskusja? Ci którzy wiedzą co to ochrona przeciwporażeniowa, wiedzą, a raczej znają zależności: 25-50 (AC); 60-120 (DC).
  • Poziom 38  
    Mam jeszcze gdzieś w kraju spawarkę jednofazową, która wybijała bezpieczniki 25A przy spawaniu elektrodą 2,5mm, choć na tabliczce było jak byk napisane że można spawać nią elektrodami 3.25mm i na zabezpieczeniu 16A.
    Trochę z nią powojowałem i udało mi się uzyskać znamionowe parametry.
    Cały problem w tej akurat spawarce polegał na luźnym prowadzeniu rdzenia w prowadnicach i cholernie głośnej pracy podczas utrzymywania łuku.
    Likwidacja luzów prowadnic rdzenia dała oczekiwane rezultaty. Można było wytopić 8-10 elektrod 3.25, zanim wyskoczył bezpiecznik 16A.
    Wcześniej wybijała bezpiecznik 25A po 4-5 elektrodach 2,5mm i rdzeń chciał wyskoczyć ze spawarki. :-)
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Pytanie moje brzmi czy da się wyciągnąć więcej z tego rdzenia ?

Tak ,da się,ale wiąże się to z całkowitą przeróbką spawarki.Po pierwsze przewinąć cewki wg. nowych obliczeń,zmniejszyć okno rdzenia do takich wymiarów ,aby uzwojenia były jak najbliżej siebie,wybrać sposób regulacji prądu spawania.Zwiększy to sztywność spawarki,ale przy niskim napięciu zapłonu łuku,napięcie łuku podczas spawania nie powinno spaść poniżej 22-24V przy najniższym prądzie spawania.
    Np.zakładamy napięcie zapłonu łuku 60V(można niższe ale przy wyższym łatwiej zapalić łuk,szczególnie na lekko zabrudzonych powierzchniach).Do spawania elektrodą φ3,25 wystarczy 130-135A.
    135A*60V=8100VA Przy rdzeniu 50cm²,indukcja w rdzeniu wyniesie 1,37T,co nie jest za wysokie.Napięcie na 1zw.to 1,53V. Czyli 400V/1,53=260zw. 60V/1,53=39zw(
    plus 2-3zw)Pierwotne 260zw.można nawinąć 250+10+10zw.Przekrój drutu nawojowego dostosować tak ,aby nie przekraczać 5A/mm².
    Teraz odnośnie napięcia jałowego spawarki,tj.napięcia zapłonu łuku,tabliczki z danymi spawarek.
    Spawarka dwufazowa - zwiększenie natężenia prądu Spawarka dwufazowa - zwiększenie natężenia prądu Spawarka dwufazowa - zwiększenie natężenia prądu Spawarka dwufazowa - zwiększenie natężenia prądu
    Po raz kolejny tablica z parametrami elektrod,mn.wymagane minimalne napięcie zapłonu łuku. Spawarka dwufazowa - zwiększenie natężenia prądu
    Jerzy Trojniarz napisał:
    Teraz odnośnie napięcia jałowego spawarki,tj.napięcia zapłonu łuku,tabliczki z danymi spawarek.

Kolega weźmie pod uwagę, że są to oryginalne urządzenia spawalnicze a nie jakaś samoróbka- aż strach zobaczyć jak wygląda na zdjęciach...
    O ile się nie mylę, podane typy spawarek podlegały pod PN-EN 60974-1:2007 lub PN-EN 60974-1:2013-04.
    "Spawarka" (o ile samoróbkę można nazwać spawarką) prądu przemiennego o napięciu wyjściowym 90V AC to zdecydowanie za dużo, aktualne normy są bardziej rygorystyczne i mają obostrzenia dla napięcia bezpiecznego, niestety nie wszyscy tego przestrzegają...