Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel GPRS-T2 - Włączanie alarmu po podaniu zasilania na moduł

Sai 04 Sie 2014 15:16 1359 9
  • #1 04 Sie 2014 15:16
    Sai
    Poziom 9  

Witam,

mam moduł Satel GPRS-T2 który kupiłem sobie do prostego zabezpieczenia motocykla. Wykorzystuję w nim 3 wejścia:
    1. Wejście wyzwalające alarm (NC)
    2. Wejście wyzwalające alarm (NC)
    3. Wejście blokujące wejścia 1. i 2. (NO)

Przy wyzwoleniu alarmu nastepuje normalnie zwarcie wyjścia przekaźnikowego (NO-NO) pod które mam podłączony przekaźnik do syreny.

I teraz tak - wszystko działa elegancko jak moduł jest bez przerwy zasilany 12V. Wejścia 1. i 2. wyzwalają alarm gdy nie są blokowane przez wejście 3., nie wyzwalają alarmu, gdy są blokowane wejściem 3.
    Czyli zgodnie z planem.

Problem mam następujący: gdy odłączę moduł od zasilania (załóżmy że nie mam akumulatora) i ponownie włączę zasilanie to od razu po włączeniu moduł wyzwala alarm gdy wejścia wyzwalające są aktywne, pomimo że nie powinien bo wejście 3 (blokujące) też jest aktywne.

Próbowałem konfigurować opóźnienia na wejściach - blokujące dałem bez opóźnienia, pozostałe wyzwalające ustawiłem na maksymalne - nic to nie daje.
    Zauważyłem poprzez interfejs, że zaraz po włączeniu zasilania, wejścia wyzwalające nie są blokowane od razu - trwa to kilka sekund zanim zostają zaznaczone jako zablokowane, w tym czasie zdążą wyzwolić alarm.

Nie wiem czy jest to kwestia konfiguracji (wyczerpały mi się tu pomysły) czy budowy modułu, że tak reaguje.

Będę wdzięczny za pomoc.

0 9
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 04 Sie 2014 17:26
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Nie dziw się, że moduł tak reaguje. Po pierwsze nie jest przeznaczony do motocykla, a po drugie nie jest przystosowany do częstych zaników zasilania. Gdy pracuje w systemie SSWiN zanik zasilania nie zdarza się nigdy (przynajmniej nie powinien wystąpić).
    Nie wiem jakie czujniki masz podłączone pod wejścia 1 i 2 oraz jak masz zrealizowaną blokadę (wejście 3). Możesz przecież, zamiast blokować wejścia programowo przez wejście 3, użyć przekaźnika i podawać masę na wejścia 1 i 2 gdy mają być zablokowane.

Pozdrawiam.

0
  • #3 04 Sie 2014 18:19
    Sai
    Poziom 9  

Wiem, że jest to moduł powiadamiania a nie centrala alarmowa - jednak po przestudiowaniu specyfikacji stwierdziłem, że ma wszystko, czego potrzebuję i kupiłem. Nie jest to problem który eliminuje ten moduł z zastosowania, jednak na wsi gdzie będzie zamontowany często brakuje prądu i nie chciałbym żeby wszyscy wiedzieli gdy prąd z powrotem się pojawia tym bardziej że mam dosyć mocną syrenę z silnikiem 230V.. :)

Blokadę mam realizowaną przez kontaktron, czujniki to kontaktron i tamper.
    Opcja z przekaźnikiem rzeczywiście możliwa.

0
  • Relpol
  • #5 04 Sie 2014 19:37
    Sai
    Poziom 9  

Tak, jest to garaż w którym parkuje moto. W nim zrobiłem instalację.
    Garaż jest na mocnym zadupiu - żeby był jakikolwiek efekt odstraszania musi być mocna syrena. Do tego mam powiadamianie CLIP, do tego zabezpieczenia fizyczne.

0
  • #7 05 Sie 2014 08:37
    mikan4
    Poziom 26  

Sai czyli jak prądu nie będzie to można robić co się chce, a w razie czego wystarczy wywalić Ci "korki" --- obowiązkowo zainstaluj zasilacz buforowy i zmień syrenę na 12vdc, bo jak braknie prądu to i ona nie zawyje, ewentualnie zostawiasz jak jest i idziesz w UPS-a, ale wg. mnie to drogie rozwiązanie.
    Patrząc na to co piszesz, o wiele lepszym wyjściem byłaby MICRA i o wiele mniej problemów :)

0
  • #8 05 Sie 2014 22:08
    Sai
    Poziom 9  

Panowie Satel T2 kupilem juz jakis czas temu, za 300 zl - nie wiem czy micre mozna bylo kupic w tej cenie poltora roku temu. Zasilacz aws 200 pulsara juz wyrwalem za małe pieniądze, zostaje tylko akumulator.
    Z tego co mówicie nie da sie tego modułu sparametryzować w ten sposób żeby się nie wzbudzał po włączeniu zasilania? No to jestem trochę zawiedziony, pomyślę nad opcją przekaźnika blokującego.

0
  • #10 18 Sie 2014 11:35
    Sai
    Poziom 9  

Problem rozwiązałem uciekając od niego - kupiłem zasilacz buforowy, akumulator 12v 7ah Europower i teoretycznie nie powinno być teraz sytuacji, kiedy zabraknie napięcia na module.

System przetestowany i działa - jest dosyć prymitywny ale jak złodziej nie wie że w ogóle jest, to się nadzieje. Do pełni szczęścia brakuje teraz tylko kamery ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów