Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel GPRS-T2 - Włączanie alarmu po podaniu zasilania na moduł

Sai 04 Aug 2014 15:16 1632 9
Optex
    Sai
    Level 10  
    Witam,

mam moduł Satel GPRS-T2 który kupiłem sobie do prostego zabezpieczenia motocykla. Wykorzystuję w nim 3 wejścia:
    1. Wejście wyzwalające alarm (NC)
    2. Wejście wyzwalające alarm (NC)
    3. Wejście blokujące wejścia 1. i 2. (NO)

Przy wyzwoleniu alarmu nastepuje normalnie zwarcie wyjścia przekaźnikowego (NO-NO) pod które mam podłączony przekaźnik do syreny.

I teraz tak - wszystko działa elegancko jak moduł jest bez przerwy zasilany 12V. Wejścia 1. i 2. wyzwalają alarm gdy nie są blokowane przez wejście 3., nie wyzwalają alarmu, gdy są blokowane wejściem 3.
    Czyli zgodnie z planem.

Problem mam następujący: gdy odłączę moduł od zasilania (załóżmy że nie mam akumulatora) i ponownie włączę zasilanie to od razu po włączeniu moduł wyzwala alarm gdy wejścia wyzwalające są aktywne, pomimo że nie powinien bo wejście 3 (blokujące) też jest aktywne.

Próbowałem konfigurować opóźnienia na wejściach - blokujące dałem bez opóźnienia, pozostałe wyzwalające ustawiłem na maksymalne - nic to nie daje.
    Zauważyłem poprzez interfejs, że zaraz po włączeniu zasilania, wejścia wyzwalające nie są blokowane od razu - trwa to kilka sekund zanim zostają zaznaczone jako zablokowane, w tym czasie zdążą wyzwolić alarm.

Nie wiem czy jest to kwestia konfiguracji (wyczerpały mi się tu pomysły) czy budowy modułu, że tak reaguje.

Będę wdzięczny za pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
  • Helpful post
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Nie dziw się, że moduł tak reaguje. Po pierwsze nie jest przeznaczony do motocykla, a po drugie nie jest przystosowany do częstych zaników zasilania. Gdy pracuje w systemie SSWiN zanik zasilania nie zdarza się nigdy (przynajmniej nie powinien wystąpić).
    Nie wiem jakie czujniki masz podłączone pod wejścia 1 i 2 oraz jak masz zrealizowaną blokadę (wejście 3). Możesz przecież, zamiast blokować wejścia programowo przez wejście 3, użyć przekaźnika i podawać masę na wejścia 1 i 2 gdy mają być zablokowane.

Pozdrawiam.
  • Optex
    Sai
    Level 10  
    Wiem, że jest to moduł powiadamiania a nie centrala alarmowa - jednak po przestudiowaniu specyfikacji stwierdziłem, że ma wszystko, czego potrzebuję i kupiłem. Nie jest to problem który eliminuje ten moduł z zastosowania, jednak na wsi gdzie będzie zamontowany często brakuje prądu i nie chciałbym żeby wszyscy wiedzieli gdy prąd z powrotem się pojawia tym bardziej że mam dosyć mocną syrenę z silnikiem 230V.. :)

Blokadę mam realizowaną przez kontaktron, czujniki to kontaktron i tamper.
    Opcja z przekaźnikiem rzeczywiście możliwa.
    Sai
    Level 10  
    Tak, jest to garaż w którym parkuje moto. W nim zrobiłem instalację.
    Garaż jest na mocnym zadupiu - żeby był jakikolwiek efekt odstraszania musi być mocna syrena. Do tego mam powiadamianie CLIP, do tego zabezpieczenia fizyczne.
    mikan4
    Level 26  
    Sai czyli jak prądu nie będzie to można robić co się chce, a w razie czego wystarczy wywalić Ci "korki" --- obowiązkowo zainstaluj zasilacz buforowy i zmień syrenę na 12vdc, bo jak braknie prądu to i ona nie zawyje, ewentualnie zostawiasz jak jest i idziesz w UPS-a, ale wg. mnie to drogie rozwiązanie.
    Patrząc na to co piszesz, o wiele lepszym wyjściem byłaby MICRA i o wiele mniej problemów :)
    Sai
    Level 10  
    Panowie Satel T2 kupilem juz jakis czas temu, za 300 zl - nie wiem czy micre mozna bylo kupic w tej cenie poltora roku temu. Zasilacz aws 200 pulsara juz wyrwalem za małe pieniądze, zostaje tylko akumulator.
    Z tego co mówicie nie da sie tego modułu sparametryzować w ten sposób żeby się nie wzbudzał po włączeniu zasilania? No to jestem trochę zawiedziony, pomyślę nad opcją przekaźnika blokującego.
    Sai
    Level 10  
    Problem rozwiązałem uciekając od niego - kupiłem zasilacz buforowy, akumulator 12v 7ah Europower i teoretycznie nie powinno być teraz sytuacji, kiedy zabraknie napięcia na module.

System przetestowany i działa - jest dosyć prymitywny ale jak złodziej nie wie że w ogóle jest, to się nadzieje. Do pełni szczęścia brakuje teraz tylko kamery ;)