Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon pojemnościowy HSMC001 szumi

jenny jenassi 12 Aug 2014 01:33 5943 32
Termopasty
 • #1
  jenny jenassi
  Level 8  
  Witam wszystkich!
  Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :)
  Mam problem z mikrofonem pojemnościowym hsmc001, który generuje szumy podobne do odgłosu wiatru. Posiadam ten mikrofon od około 2 lat, użytkowany jest wyłącznie w domowym studio, wcześniej nie było z nim żadnych problemów.
  Mikrofon jest podłączony do miksera soundcraft spirit folio przewodem symetrycznym i zawsze był używany z pop filtrem. Na tym samym zestawie jeszcze do niedawna działał dobrze. Gdy podłączyłem inny mikrofon pojemnościowy problem nie występował.
  Wspomniany "efekt wiatru" narasta wraz z rejestrowaniem dźwięków o niskich częstotliwościach. Czasem szum jest tak głośny, że mikrofon na chwilę się wyłącza, po czym załącza się na nowo a szum stopniowo ustaje. Innym razem wspomniany efekt występuję ciągle przez dłuższy czas. Wyłączanie i włączanie zasilania +48v oraz odłączanie i podłączanie kabli xlr nie pomaga.

  Może ktoś miał podobny problem i chciałby podzielić się swoim doświadczeniem.
  W załączniku próbka wyżej wspomnianego szumu.
 • Termopasty
 • #2
  ShakeAll
  Level 20  
  Prawdopodobnie wina kabla lub złączy, przerwa na masie czyli brak ekranowania.
 • #3
  jenny jenassi
  Level 8  
  Dziękuję za tak szybką odpowiedź!
  Zapomniałem dodać, że sprzęt sprawdzany był również na dwóch innych przewodach w tym jednym nowym (od tego zacząłem). Efekt był ten sam.
  Zauważyłem również, że problem powstaje najczęściej (ale nie wyłącznie) gdy ktoś zbliży się do mikrofonu, nie trzeba go nawet dotknąć żeby zaczęło tak szumieć.
  Nie wiem czy to wina właśnie masy czy wpływ jakiejś minimalnej zmiany temperatury czy wilgotności na samą kapsułę.
 • #4
  Marek2006
  Level 29  
  Jeśli to nie kabel, to chyba jest jasne, że mikrofon jest uszkodzony. W środku jest przedwzmacniacz prawdopodobnie na tranzystorze polowym i w okolicach tego tranzystora szukałbym uszkodzenia. To może być cos prostego jak zimny lut lub coś bardziej wyrafinowanego; uszkodzony tranzystor lub jego zasilanie. To może być również uszkodzony elektrolit. A zaglądałeś do środka?

  Marek
 • Termopasty
 • #6
  jenny jenassi
  Level 8  
  Tak zaglądałem. Znajdują się tam tranzystory: 2SK170, 2N5551 oraz 2N5401.
  Myślę, że w tym przypadku właśnie 2SK170 może być odpowiedzialny za wzmacnianie sygnału z wkładki.
  Serwis audio mnie nie interesuje, dlatego zwróciłem się o pomoc do Was.
  Wymienię kondensatory zgodnie ze schematem, spytam również o te tranzystory w sklepie.
  Najbardziej nurtuje mnie to, czy takie zachowanie mikrofonu może być kwestią usterki samej kapsuły? Dodam, że czasem udawało mi się nagrać dłuższy fragment bez tego "wiatru" a jakość dźwięku jak na tej klasy mikrofon była bardzo zadowalająca.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  jenny jenassi
  Level 8  
  Metodą prób i błędów jako, że koszt podzespołów był bardzo niewielki wymieniłem według schematu wszystkie kondensatory, dławiki, rezystory, diody oraz tranzystory 2N5401 (2szt.) i 2N5551. Przy wymianie oczywiście poprawiłem wszystkie luty odsysając starą cynę. Niestety nie wyeliminowało to efektu wiatru zaś sama barwa dźwięku znacząco się polepszyła (według mnie). Do wymiany pozostał jedynie tranzystor 2SK170, którego jednak w moim mieście nie idzie kupić, muszę go zamówić drogą internetową.
  Póki co wnioskuję, że winowajcą usterki jest uszkodzenie 2SK170 lub samej kapsuły.
  Na co ewentualnie można zamienić 2SK170? Może zamiennik byłby osiągalny w sklepach.
  Po wymianie tranzystora oczywiście opiszę ewentualne różnice w działaniu bądź (i na to mam wielką nadzieję) rozwiążę tą zagadkę do końca.

  Dziękuję i pozdrawiam
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  jenny jenassi
  Level 8  
  Dziś rano otrzymałem tranzystor 2SK170, wymieniłem go i stwierdzam znaczącą poprawę w działaniu mikrofonu, wspomniany wyżej szum owszem idzie wywołać (np. zbliżając dłoń do siatki kapsuły) ale od razu cichnie i jest to już pewnie sama kwestia zbierania zakłóceń. Poza tym poziom tego szumu jest o wiele niższy.
  Dziś spróbuję użyć tego mikrofonu do nagrań w studio, obserwacje i wnioski opiszę w kolejnym poście.
  Pozdrawiam
 • #12
  Marek2006
  Level 29  
  Jeśli szum można wywołać poprzez zbliżenie ręki do siatki kapsuły, to podejrzewam, że głównym i być może jedynym problemem w tym mikrofonie jest brak podłączenia obudowy mikrofonu do masy. Sprawdzałeś to? Czy części obudowy są porządnie ze sobą skręcone i ostatecznie podłączone do masy?

  Marek
 • #13
  jenny jenassi
  Level 8  
  Marek2006 wrote:
  Sprawdzałeś to? Czy części obudowy są porządnie ze sobą skręcone i ostatecznie podłączone do masy?


  Oczywiście sprawdziłem to na samym początku potyczki z tym problemem. Miejsca gdzie elementy są skręcane lekko przeszlifowałem i wszystko dobrze poskręcałem. Wtedy nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu a wszystkie metalowe elementy wykazywały na mierniku połączenie z masą złącza xlr.
  Dziś niestety do próby nagrania nie doszło więc nie mogę jeszcze ostatecznie stwierdzić poprawności działania mikrofonu.
 • #14
  zetdeel
  Level 39  
  Odkręć płytkę przetwornicy napięcia i obejrzyj luty na obu płytkach. W razie potrzeby popraw. Potencjalnie są do wymiany (na płytce przetwornicy) kondensatory elektrolityczne 220uF/16V (wymienić na tantalowe, w ostateczności na Low ESR) oraz ceramiczny 22nF (223) (należy zastosować kondensator ceramiczny na napięcie robocze 100 lub 160V).
  Mikrofon pojemnościowy HSMC001 szumi
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  jenny jenassi
  Level 8  
  Na wstępie jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem.
  Quote:
  kondensatory elektrolityczne 220uF/16V (wymienić na tantalowe, w ostateczności na Low ESR) oraz ceramiczny 22nF (223) (należy zastosować kondensator ceramiczny na napięcie robocze 100 lub 160V).

  Kondensator 22nF zaznaczony na zdjęciu zastąpiłem odpowiednikiem MKT na napięcie robocze 63V. Czy wymienić go na 100V/160V?
  Przy wyżej wspomnianej wymianie podzespołów, wszystkie kondensatory poza C10 (27pF) oraz C11 (7pF) również zastąpiłem odpowiednikami MKT.
  Elektrolity wymieniłem na nowe ale tego samego typu. Kolego zetdeel, wartości kondensatorów, które podałeś na zdjęciu są zamienione. Pozwoliłem sobie nanieść poprawki na zdjęcie, które przesłałeś (kolorem zielonym zaznaczyłem poprawne wartości według schematu).
  Mikrofon pojemnościowy HSMC001 szumi

  Quote:
  Przy złożeniu też? (po założeniu obudowy)?

  Przy rozkręconej obudowie te mikrofony "brumią" więc wszystkie obserwacje, które opisałem miały miejsce przy skręconej obudowie. Pisząc "siatka kapsuły" miałem na myśli tą zewnętrzną siatkę w obudowie mikrofonu.
 • #17
  KaW
  Level 34  
  Naprawa tego mikrofonu jest tu;

  "Naprawa mikrofonu RH SOUND HSMC 001, montaż nowej wkładki mikrofonowej"
  /na elektrodzie/.

  a w treści postów oraz innych info czeskich dużo informacji .Ze schematu widać ,że metodą wymiany detali na nowe nie da się osiągnąć skutecznej naprawy.
 • #18
  jenny jenassi
  Level 8  
  KaW wrote:
  Naprawa tego mikrofonu jest tu;
  "Naprawa mikrofonu RH SOUND HSMC 001, montaż nowej wkładki mikrofonowej"
  /na elektrodzie/.
  Kolego KaW, przed napisaniem pierwszego posta prześledziłem temat w internecie, na tym forum znalazłem tylko jeden temat, który opisywał identyczne zjawisko "wiatru", niestety autor wtedy nie uzyskał odpowiedzi.
  W temacie, który podałeś nie znalazłem żadnej informacji pomocnej przy usunięciu usterki w moim egzemplarzu mikrofonu. Zresztą jak wspomniałem wyżej prześledziłem go już wcześniej.
  Quote:
  Ze schematu widać ,że metodą wymiany detali na nowe nie da się osiągnąć skutecznej naprawy.

  Sugerujesz, że w tym mikrofonie nie ma sensu nic wymieniać bo i tak nie będzie działać prawidłowo (dziwne, bo jeszcze do niedawna działał dobrze) czy masz na myśli notoryczne usterki samej kapsuły w modelu hsmc001?
  Dodam, że z moich obserwacji przy użytkowaniu mikrofonu po wszystkich wyżej wspomnianych wymianach póki co wynika, że winowajcą był tranzystor 2SK170. Nie bez znaczenia była również wymiana reszty podzespołów (poprawiło się brzmienie oraz wzrosła siła sygnału).
  Mikrofon wczoraj i dziś działał prawidłowo ale jako, że problem występował nie zawsze pozwolę sobie na kilkudniowy okres próbny. Jeśli wszystko będzie w porządku zakończę temat.
  Pozdrawiam
 • #19
  zetdeel
  Level 39  
  jenny jenassi wrote:
  ...Kondensator 22nF zaznaczony na zdjęciu zastąpiłem odpowiednikiem MKT na napięcie robocze 63V. Czy wymienić go na 100V/160V?
  Przy wyżej wspomnianej wymianie podzespołów, wszystkie kondensatory poza C10 (27pF) oraz C11 (7pF) również zastąpiłem odpowiednikami MKT...

  Z kondensatorami foliowymi MKT to nie najlepszy pomysł. Wlutuj z powrotem ceramiczne i szukamy dalej.
  Schemat: http://www.elektroakustika.cz/alctron_hsmc001.html
  Na początek: odlutuj od płytki przetwornicy przewód zasilania kapsuły (punkt B). Na rezystor R8 podaj zasilanie z trzech baterii 12V (od pilotów do alarmu). Jeśli szum zniknie, to winna przetwornica.
  Zewrzyj kapsułę (przy zasilaniu z baterii). Jeśli szum nie zniknie, to winien przedwzmacniacz.
  Zdejmij zworę i odłącz od płytki wzmacniacza gorący przewód kapsuły (przy zasilaniu z baterii). Jeśli szum nie zniknie, to do wymiany R8 (i pewnie R9). Jeśli szum zniknie, to do wymiany kapsuła.
  Jeśli szumi wzmacniacz, to zewrzyj R9. Jeśli szum zniknie, to do wymiany. Jeśli szumi dalej, to zewrzeć ze sobą D i S 2SK170. Jeśli szum zniknie, to FET do wymiany.
 • #20
  KaW
  Level 34  
  Myślę ,że przyczyną niestabilności tego mikrofonu może być zawilgocenie oporników 1 gigaom /1G- na schemacie /. Kapsuła może jest separowana od
  wilgoci ale reszta może już być narażona na wilgoć .
  Może było coś myte spirytusem 99 % i zostały resztki wilgoci a warstwa przeciw- wilgociowa została usunieta przez spirytus..

  Myśle też ,że producent chciał wyprodukować rzecz dobrą jakościowo .I dlatego
  aby mikrofon by odporny na zakłócenia, staral się zbudować układ symetryczny. pod wzgledem elektrycznym .Aby to osiągnąć, dał oporniki parami równe co do wartości , i sparowane tranzystory 2N5401.
  Po prostu , przez pomierzenie przed montażem producent przygotował sobie jakąś klasę swego wyrobu. Wiadomo że w układzie symetrycznym zakłócenia zewnetrzne się kasuja .
  O zakładzie tele -radio napisałem -bo tam maja juz rutynę napraw opanowana .
 • #21
  jenny jenassi
  Level 8  
  zetdeel wrote:

  Z kondensatorami foliowymi MKT to nie najlepszy pomysł. Wlutuj z powrotem ceramiczne i szukamy dalej.
  Schemat: http://www.elektroakustika.cz/alctron_hsmc001.html
  Na początek: odlutuj od płytki przetwornicy przewód zasilania kapsuły (punkt B). Na rezystor R8 podaj zasilanie z trzech baterii 12V (od pilotów do alarmu). Jeśli szum zniknie, to winna przetwornica.
  Zewrzyj kapsułę (przy zasilaniu z baterii). Jeśli szum nie zniknie, to winien przedwzmacniacz.
  Zdejmij zworę i odłącz od płytki wzmacniacza gorący przewód kapsuły (przy zasilaniu z baterii). Jeśli szum nie zniknie, to do wymiany R8 (i pewnie R9). Jeśli szum zniknie, to do wymiany kapsuła.
  Jeśli szumi wzmacniacz, to zewrzyj R9. Jeśli szum zniknie, to do wymiany. Jeśli szumi dalej, to zewrzeć ze sobą D i S 2SK170. Jeśli szum zniknie, to FET do wymiany.
  Dziękuję za dokładną instrukcję! Jutro sprawdzę wszystko tak jak napisałeś, dziś niestety nie bo nie mam baterii. Czy zastosowanie kondensatorów MKT może w jakiś sposób negatywnie wpływać na pracę mikrofonu? Czy koniecznie trzeba je wymienić na takie jak były fabrycznie? Mam wrażenie, że właśnie po wymianie kondensatorów poprawiła się barwa dźwięku. Co do rezystorów 1G też je podejrzewam gdyż jako jedyne nie zostały wymienione, zapomniałem o tym wspomnieć we wcześniejszych postach. Po prostu nie mieli ich w sklepie. Myślę, że sam FET 2SK170 nie jest winny gdyż wlutowany jest nowy. Mimo to oczywiście ściśle zastosuję się do szczegółowej instrukcji kolegi zetdeel.
  Nie rozumiem tylko jednej rzeczy:
  Quote:
  Zewrzyj kapsułę (przy zasilaniu z baterii).
  Co dokładnie masz na myśli pisząc zewrzyj kapsułę? :)

  Jeszcze raz wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc!
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  jenny jenassi
  Level 8  
  Tak podejrzewałem ale wolałem zapytać.
  Czy mogę część kroków instrukcji kolegi zetdeel oczywiście poza pierwszym czyli sprawdzeniem samej przetwornicy wykonać na zasilaniu phantom 48V z konsoli podłączając mikrofon normalnie kablem xlr?
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  zetdeel
  Level 39  
  Przy każdym kroku elektronika musi być normalnie zasilana z phantomu. Zasilanie z baterii dotyczy tylko polaryzacji kapsuły (musi być czyste, pozbawione wszelkich "śmieci", które dalej będą wzmacniane).
  Quote:
  ...odlutuj od płytki przetwornicy przewód zasilania kapsuły (punkt B). Na rezystor R8 podaj zasilanie z trzech baterii 12V...
 • #26
  jenny jenassi
  Level 8  
  Już wszystko rozumiem, jak tylko zdobędę baterie to wszystko sprawdzę.
  Z obserwacji poprawności działania mikrofonu po dotychczasowych działaniach dodam, że zauważyłem wpływ wilgotności powietrza (deszczowa pogoda) na wzrost natężenia tych szumów. Z tego wynika, że sama wilgoć też (lub tylko?) powoduje to zjawisko w mikrofonie. Czy to także wskazywałoby na uszkodzenie elektroniki, czy sugeruje jednak uszkodzenie kapsuły?
 • #28
  jenny jenassi
  Level 8  
  KaW wrote:
  Mam jeszcze jedno pytanie .Czy w tym pomieszczeniu ,w którym znajduje sie ten mikrofon, pali się papierosy? Jakiej wielkości jest to pomieszczenie ?

  Pomieszczenie, w którym wykorzystuję mikrofon to swego rodzaju kabina nagraniowa wielkości ok 1,5m x 1,5m x 2,3m (długość, szerokość, wysokość). Nie pali się tam papierosów, sam mikrofon również nie jest w żaden sposób narażony na dym papierosowy. Przechowywany jest zawsze w domu, w suchym miejscu, w pokrowcu.
  Problemy z mikrofonem występowały nie tylko w miejscu gdzie nagrywam, miały miejsce również w domu choć faktem jest, że we wspomnianej kabinie były bardziej odczuwalne (pewnie po prostu dlatego, że w domu mikrofon zbierał hałasy z otoczenia).
 • #29
  KaW
  Level 34  
  Dlatego pytałem ponieważ dym nikotynowy skutecznie zanieczyszcza wszelkie powierzchnie .Przy naprawie -'czyszczeniu' - klawiatur telefonów dawnego typu -a obecnie i klawiatur pilotów rtv -widac maź ,która lepi klawisze i czyni je niesprawnymi.To sie usuwa woda z mydłem.Ale sama "maż" nie jest smołą .
  Zmyć ja można także spirytusem denaturowanym . A membrany mikrofonów
  oblepia .Może też być przyczyną upływności słyszanej jako szum.
  Wobec potwierdzenia ,że sie nie pali papierosów -to to podejrzenie odpada .

  * Odczytalem wartości tolerancji oporników z tych czeskich zdjęć -wychodzi mi na to ,że należą do grupy o dokładnosci 1% .Zatem i detale pojemnościowe powinny być chyba lepsze .Trzeba bylo -by jakos to pomierzyć i ustalić.

  A jaka lutownicza sie posługujesz ?
 • #30
  User removed account
  User removed account