Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rexroth zawory proporcjonalne - Naprawa

normal79 20 Sie 2014 21:23 3825 23
  • #1 20 Sie 2014 21:23
    normal79
    Poziom 6  

Witam
    Szukam kogoś kto mi pomoże pokieruje lub naprawi dwa rozdzielacze firmy rexroth.
    1. 0811402073 zawór sterowania wstępnego(karta katalogowa RD29151)
    2. R901272516 ciśnieniowy zawór redukcyjny(karta katalogowa RD29276)

Czy istnieje na polskim rynku ktoś solidny lub jakaś porządna firma która specjalizuje się w tego typu naprawach?. Firma Rexroth bierze za naprawę ponad 2/3 wartości więc nie jest to opłacalne, lepiej kupić nowy.

0 23
  • #2 21 Sie 2014 08:56
    tolo
    Poziom 33  

Co się dzieje z tymi zaworami, padła elektronika :?:

0
  • #3 21 Sie 2014 18:30
    normal79
    Poziom 6  

Hej tolo:

Dokładnie padła elektronika, to ekspertyza dwóch dużych solidnych firm zajmujących się hydrauliką siłową(oni tego nie zrobią za mało wiedzy). W naszej fabryce jest więcej zaworów które w skali roku musimy kupować. Celem tego tematu jest znalezienie na polskim rynku kogoś kto poradzi sobie z tym, chce nawiązać długotrwałą współprace z konkretną firma która poradzi sobie z tym tematem.

0
  • #4 21 Sie 2014 21:42
    RitterX
    Poziom 36  

Rozbieraliście zawór a konkretniej sterownik? W tego typu zaworze jest mikrokontroler. Bez wyciągnięcia z nigo wsadu nie da się naprawiać elektroniki. Napisanie oprogramowania jest możliwe ale wątpię by ktoś dał się na to namówić przynajmniej dla kilku czy kilkunastu zaworów. Oprócz napisania algorytmu samego regulatora trzeba uwzględnić jeszcze specyfikę konstrukcji mechaniki i geometrii zaworu.
    Sam osprzęt pomiarowy do kalibracji także będzie nieco kosztował a będzie niezbędny już od samego początku czyli budowania sterownika a następnie przy kalibracji naprawianych zaworów.
    Z nową elektroniką bez pobrania poprzednich nastaw jest to niezbędne ponieważ zawory, jak zapewne wiesz nie wychodzą, z faryki idelanie takie same. Także te po naprawie mechanicznej - szlifowaniu wymagają wpisania do pamięci zmierzonych parametrów części mechanicznej przynajmniej w kilku miejscach charakterystyki. Tak by zawór był możliwie proporcjonalny.

Może zainteresujcie jakąś politechnikę. Wtedy będzie można starać się o grant w modnym obecnie segmencie nauka-przemysł? Jak zrobią to będzie pożytek a jak nie to rozliczą grant ;) i tyle.

0
  • #5 21 Sie 2014 22:55
    tolo
    Poziom 33  

Naprawiałem z powodzeniem sterowniki Rexroth MC6 i MC7. Z chęcią podjąłbym się, a przynajmniej spróbował naprawić takie zawory.

2
  • #6 22 Sie 2014 22:38
    normal79
    Poziom 6  

Przygotuje dla tolo: zdjęcia elektroniki w tych zaworach jeżeli ktoś jeszcze jest zainteresowany to proszę o informację. Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Pozdro.

0
  • #7 23 Sie 2014 20:53
    noplis
    Poziom 20  

RitterX napisał:
    Rozbieraliście zawór a konkretniej sterownik? W tego typu zaworze jest mikrokontroler.

Nie ma - to wszystko, jest zrobione w technice analogowej.

0
  • #9 14 Lis 2014 10:10
    mo126
    Poziom 9  

Witam, Chciałbym odświeżyć temat. Mam również dużo problemów z zaworami proporcjonalmymi Rexrotha. Czy jest ktoś kto zajmuje się diagnostyką/naprawą/kalibracją tych zaworów. U mnie pracuje ok. 30 szt zaworów 4 WRPEH 10 C4 B50L - 2X/G24KO/A1M. Po pięciu latach pracy zaczynają bardzo dziwnie się zachowywać??? Wszelkie informacje miłe widziane.

1
  • #10 14 Lis 2014 15:39
    tolo
    Poziom 33  

Witam,
    Jeżeli chodzi o kwestie elektroniczne to mogę się tym zająć.

Pozdrawiam,
    tolo

0
  • #11 14 Lis 2014 17:06
    zembol
    Poziom 20  

Co znaczy "dziwnie zachowywać" a tak z innej beczki kiedy ostatnio badana była klasa czystości oleju ?

0
  • #12 15 Lis 2014 12:31
    mo126
    Poziom 9  

Witam, Nie potrafię dokładnie zdiagnozować co jest nie tak, ale elektronika raczej jest w OK. Dziwne zachowanie polega na tym, że zawór i siłownik, którym steruje zaczynają nagle pracować jak "grzechotka". Pracują ON-OFF z częstotliwością ok. 60 razy na minutę. Po wymianie zaworu wszystko jest OK. Po jakimś czasie taka sama sytuacja występuje na kolejnym zaworze - siłowniku. Nie wiem czy jest to efekt "nieszczelności" / wypracowania zaworu, ale w układzie elektronicznym zaworu jest olej??? Jest to normalne zjawisko???. Olej był wymieniany i cały układ wyczyszczony ok. 1,5 roku temu. Pozdrawiam

0
  • #13 15 Lis 2014 18:53
    tolo
    Poziom 33  

W układzie elektronicznym zaworu nie ma i nie może być oleju.

0
  • #14 13 Sty 2015 11:59
    Maciek Harbacewicz
    Poziom 2  

myślałeś aby wymienić zawory proporcjonalne rexroth - na to samo lecz innef firmy. Tańszej i łatwiej dostępnej ? nie wiem np: vickers.

0
  • #15 14 Sty 2015 08:27
    mo126
    Poziom 9  

Myślałem nad wymianą tych zaworów I chętnie bym je wymieniał, ale narazie nie znałazłem zamiennika 1:1.
    Jak masz jakieś propozycje prześlij na priv.

0
  • #16 15 Sty 2015 12:37
    Maciek Harbacewicz
    Poziom 2  

Witaj, mo126 podaj jakiś kontakt do siebie. Coś Ci podeślę.

1
  • #17 08 Lut 2015 19:01
    ben79
    Poziom 1  

witam, posiadam na stanie jeden nowy i parę używanych ale sprawnych zaworów proporcjonalnych Bosch Rexroth R900705156 VT-DFPE-C-21/G24K0/2A0V/V

0
  • #18 16 Sie 2015 21:57
    normal79
    Poziom 6  

Witam minął rok od walki z naprawą w/w elektrozaworów, dwie firmy na polskim padły(nie poradziły sobie z naprawą). Temat podbijam bo jest to ogromna nisza na naszym polskim rynku, czy ktoś zna firmę która poradzi sobie z naprawą elektrozaworów BOSHREXROTH?
    Ja niestety muszę naprawiać elektrozawory tylko i wyłącznie u producenta czyli w BOSHREXROTH gdzie naprawa to 3/4 wartości elektrozaworu, wiadomo że jest to duży koszt w okolicach 6-10tys.zł.

0
  • #19 17 Sie 2015 19:05
    apajak1988
    Poziom 18  

Bosch nie sprzedaje części zamiennych to tych zaworów.
    W związku z tym nie znajdziesz żadnej firmy w Polsce, która dokona naprawy na oryginalnych częściach.

Jaka usterkę wpisują na protokole przeglądu?

0
  • #20 17 Sie 2015 19:58
    normal79
    Poziom 6  

Witam
    apajak1988: zgadza się. Cytuję "Bosch nie sprzedaje części zamiennych to tych zaworów" w 70% części to prawda, 30% udostępniają. Może ktoś potrafi to zamienić?

apajak1988: Cytuję:"W związku z tym nie znajdziesz żadnej firmy w Polsce, która dokona naprawy na oryginalnych częściach" Nie muszą być oryginalne części dla Mnie nie ma to znaczenia, ważny jest efekt końcowy czyli naprawiony i sprawny elektrozawór. Potwierdzam apajak1988: że na dzień dzisiejszy nie znam w Polsce żadnej mocnej firmy w w/w temacie, dlatego założyłem ten temat.

apajak1988: Cytuję:"Jaka usterkę wpisują na protokole przeglądu?" przez 10 lat mam tego bardzo dużo, i hydraulika oraz elektronika.

Jeżeli ktoś z doświadczenia zna w Polsce firmę która poradzi sobie z w/w tematem to bardzo chętnie skorzystam z takich usług, serdecznie dziękuje i pozdrawiam.

0
  • #21 24 Sie 2015 11:35
    mo126
    Poziom 9  

Cześć,
    Kolego Normal jak długo wytrzymują Ci nowe zawory w układzie. U mnie to praktycznie 5 lat i "sypią się" jeden po drugim.
    Próbowałem naprawiać w firmie HSO, sukces był w 40% -50% tzn. co drugi / trzeci udało się naprawić.

0
  • #22 24 Sie 2015 11:52
    normal79
    Poziom 6  

Witam
    Tak dokładnie to wygląda jak Pan napisał 5lat i jazda, chociaż nie koniecznie na drugiej linii TECHMATIK w ciągu roku 3 zaworu. Więc reasumując nawet nowe zawory ulegają uszkodzeniu. Firmę HSO- TYCHY znam doskonale współpracowałem z Panem Arkadiuszem Siedleckim, zrobili kilka podejść do moich zaworów i niestety nic nam z tego nie wyszło, nie udało się naprawić elektrozaworów. Oprócz HSO w Polsce próbowałem naprawiać również w innych firmach ale finał negatywny-nie udawało się naprawić. Został mi tylko BOSCHREXROTH na chwilę bieżącą i w tym celu założyłem ten topik aby znależć kogoś kto ogarnie temat.
    Panie "mo126" serdecznie dziękuje za zainteresowanie sprawą i pozdrawiam, w razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.

Pozdrawiam

2
  • #23 05 Kwi 2016 18:16
    tomal4321
    Poziom 16  

Mam do sprzedania zawór bosch o oznaczeniu B 820 011 253 i sterowaniu 1 837 030 221. Zainteresowanych proszę o kontakt na PW.

0
  • #24 06 Kwi 2016 13:13
    mo126
    Poziom 9  

Witam,
    W miesiącu październiku wysłałem 3 sztuki zaworów do kolegi TOLO. Podjąłem ryzyko ponieważ rozdzielacze były uszkodzone, nie pracowały i dla mnie były bezużyteczne. Po 2 tygodniach zawory powróciły i zostały zainstalowane w maszynie. Od tamtej pory rozdzielacze pracują poprawnie, nie mamy żadnych problemów z nimi. Wydaje się, że sprawę w moim przypadku udało się w jakiś sposób rozwiązać. Dziękuję serdecznie koledze TOLO-wi :-) za pomoc myślę, że wkrótce kolejna partia wyjedzie do naprawy. Pozdrawiam.

2