Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)

internecik 21 Aug 2014 17:48 4797 27
    internecik
    Level 7  
    Witam,

Posiadam drukarkę Brother MFC-J625DW, drukuję na tuszach do samodzielnego uzupełnienia z firmy proink.pl
    Gdy wydrukuję coś w standardowej (domyślnej) jakości, to wydruk jest mało czytelny. Przykłady poniżej:
    Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK) Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)
    Z kolei gdy w opcjach drukowanie zmienię jakość na najwyższą, to wówczas wydruk jest już czytelny, chociaż do do ideału jeszcze trochę mu brakuje:
    Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)
    Czyszczenie głowic z poziomu menu drukarki niestety nic nie daje. Co jeszcze mógłbym zrobić aby trochę poprawić jakość wydruku? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

PS. W załączniku plik pdf którego używam do testowych wydruków.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    dr.master
    Level 38  
    Czym prędzej trzeba udrożnić głowicę specjalnym płynem.
    Poszukaj jakiegoś serwisu drukarek w swoim mieście albo kup i samodzielnie zalej głowicę.
    Czasem warto zmarnować trochę pieniędzy i puścić wydruk całej czarnej strony - zaciągnie dużo atramentu.
    Należy włożyć droższe zamienniki, te są za słabej jakości.
    internecik
    Level 7  
    Mam taki płyn udrażniający, był razem z zestawem do napełniania firmy http://proink.pl/ . W jaki sposób przeprowadzić takie udrożnienie głowicy? Domyślam się, że należy wymontować kartridże i wstrzyknąć trochę (ile?) płynu w miejsce gdzie kartridż łączy się z drukarką? Tylko co później stanie się z tym płynem, w sensie gdzie wycieknie?

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

W międzyczasie pobawiłem się trochę wydrukami testowymi i takie oto efekty uzyskałem:

Pierwszy wydruk testowy, przed pierwszym czyszczeniem:

Przykładowe ksero, przed pierwszym czyszczeniem:

Teraz kilka razu uruchomiłem czyszczenie i po 4 czyszczeniu otrzymałem taki wydruk testowy:

Nadal nie było pozytywnych efektów, więc czyściłem dalej (w jakimś temacie na forum przeczytałem, że wielokrotne czyszczenie może pomóc). Po 9 czyszczeniu wydruk testowy wyglądał tak:

Nadal nie wygląda to dobrze. Gdzieś na forum znalazłem informację, że warto spróbować wydrukować kilka kartek całych czarnych. Tusz i tak jest raczej do wyrzucenia, więc postanowiłem skorzystać z rady. Efekt drukowania w najwyższej jakości - widać drobne białe poziome paski:

A tak wyglądało drukowanie w normalnej jakości. Białe pasu są znacznie grubsze:

Na koniec wrzucę jeszcze skan kolorowego ksero w normalnej jakości:

Nie mam pojęcia skąd biorą się te białe poziome "ubytki". Czy to znak, że głowica jest do udrożnienia? Jeżeli tak, to będę wdzięczy za wskazówki jak to zrobić.
    dr.master
    Level 38  
    Użyj porządnego płynu do udrażniania głowic i zostaw do wymoczenia na noc.
    Jeśli po 2 - 3 czyszczeniach nie puści tzn że musisz wybrać się do serwisu i to czym prędzej - im szybciej tam trafi, tym większa szansa na udrożnienie głowicy.
    internecik
    Level 7  
    A w jaki dokładnie sposób mam spróbować udrożnić głowicę drukarki? Czy do tego trzeba wymontować głowicę? Byłbym wdzięczny za małe wskazówki krok po kroku. Drukarka "w środku" wygląda tak:

Niestety u mnie w mieście (Tomaszów Lubelski) raczej nie ma dobrego serwisu zajmującego się drukarkami, więc będę musiał zająć się tym sam.
    internecik
    Level 7  
    Zrobiłem jak radziłeś (maintenance 76, potem 4) i oto efekt po pierwszym czyszczeniu:

Od razu po tym wykonałem jeszcze zwykłe czyszczenie w menu drukarki:

Efektów zadowalających brak, więc ponownie wykonałem czeszczenie w menu serwisowym. Efekt po czyszczeniu:

I jeszcze dla porównania kolorowe ksero po tym ostatnim czyszczeniu:

Czyli podsumowując - chyba nic to nie pomogło, bo wciąż są widoczne białe poziome pasy na wydruku.
    internecik
    Level 7  
    A czy mógłbyś jakoś nakierować mnie w jaki sposób wyciągnąć głowicę?
    internecik
    Level 7  
    Wracając do nieco starego tematu... muszę w końcu zabrać się za płukanie głowicy w tej drukarce. Znalazłem taki film:

Autor do płukania głowicy używa tego płynu z Allegro: /najmocniejszy-plyn-do-udrazniania-glowic-strong
    Czy to dobry płyn? Czy tego samego płynu używa się do wymoczenia głowicy i do wstrzykiwania do kanalików doprowadzających tusz do drukarki?
    internecik
    Level 7  
    Mam problem z dostaniem się do głowicy. Aktualnie jestem na etapie:

Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)co dal..jpg Download (2.52 MB)

Nie wiem jak teraz zdjąć pokrywę skanera i podpórkę.

Drukarkę rozkręcam według powyższego filmu i tam mniej więcej w 4:40 podpórka łatwo schodzi, a u mnie górna osłona jest tak jakby razem z obudową drukarki. Może ktoś rozkręcał ten model i mógłby podpowiedzieć co dalej robić?

Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)gąbka.jpg Download (2.29 MB)

Przy okazji zauważyłem, że gąbka z lewej strony (wyleciała mi z głowy fachowa nazwa) jest bardzo brudna. Czy to należy jakoś wyczyścić?
    dr.master
    Level 38  
    Otwórz sobie klapkę z tyłu, zejdzie obudowa skanera.
    Odpinasz wszystkie kabelki i taśmy i do siebie obudowa skanera i schodzi.
    Gąbeczki nie ruszaj.
    Po co chcesz się dostać do głowicy ?
    Jeśli czyszczenie z drukarki nic nie pomogło i masz problem z rozkręceniem to nie widzę ściągania głowicy i poprawnego założenia... :|
    internecik
    Level 7  
    Chcę dostać się do głowicy aby ja wypłukać tak jak na filmie https://www.youtube.com/watch?v=lQYntbn20K8

Ale rozważam też najpierw czyszczenie przez wstrzyknięcie płynu jak na poniższym filmie, bez wyciągania głowicy.

Otworzyłem pokrywę z tyłu, wykręciłem czarną śrubę i górna pokrywa trzyma się już tylko na podpórce. Nie wiem jak wspomnianą podpórkę wymontować aby całkiem zdjąć górna pokrywę.
    internecik
    Level 7  
    Na razie szukam odpowiedniego wężyka do wpuszczenia płynu. Pod ręką mam tylko wężyk 4x1 mm, ale on jest za luźny. Wiesz może który będzie lepiej pasował - średnica wewnętrzna 2 czy 3 mm?
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Kiedyś robiłem wężykiem od kroplówki dostępnym w aptece jako SET ;) masz od razu z adapterem na strzykawkę. Obecnie zazwyczaj robię dedykowany zestaw z niepotrzebnych starych wężyków z podobnych modeli. Wtedy jest łatwiej, ale wiem że Ty możesz nie mieć do tego dostępu. 3mm powinno być ok.
    internecik
    Level 7  
    Kupiłem w sklepie motoryzacyjnym wężyk o średnicy wewnętrznej 3,2 mm. Jest prawie idealny, chociaż lepszy byłby 3 mm, ale nigdzie nie mieli takiego (jest na allegro, jakby ktoś szukał).

Przepłukałem drukarkę bez zdejmowania głowicy. Wężyki w drukarce z kolorem yellow i cyan po pierwszym płukaniu były jak nowe. Wężyki black i magenta po pierwszym płukaniu nadal były nieco brudne, ale założyłem tusze i wykonałem wydruk testowy. Za którymś (3 lub 4) otrzymałem taki efekt:

Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)pierwsze p...ukanie.jpg Download (727.79 kB)

Wniosek: yellow i cyan idealnie, black i magenta można byłoby poprawić. No to przepłukałem ponownie dwa wspomniane kolory i o ile black i magenta trochę poprawiły się, to przy każdym kolejnym czyszczeniu i testowym wydruku zaczął znikać kolor cyan (a tusz na pewno jest):

Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)drugie płu..nie.jpg Download (555.7 kB)

Trochę to dla mnie dziwna sytuacja. Dlaczego nagle idealny cyan mógł zacząć zanikać na wydruku testowym? Przypomnę, że nie był on płukany drugi raz.

Przy okazji mam też kilka pytań co do samego płukania (może coś źle robiłem):
    - Czy podczas płukania jednego konkretnego koloru (np. black) wszystkie pozostałe tusze z drukarki powinny być wyciągnięte? Za drugiem razem płukałem tylko czarny i mam wrażenie, że drukarka "wyciągnęła" też inne kolory, bo na papierowy ręczniku podłożonym pod głowicę wyciekły wszystkie kolory, a i też tak jakby szybko zmniejszył się poziom tuszu we wszystkich kolorach.
    - Czy po podłączeniu strzykawki z płynem udrażniającym należy go tylko szybko przepchać, czy pozostawić na jakiś czas? Czy można cofać strzykawką płyn udrażniający w tą i z powrotem, czy tylko podawać w kierunku głowicy?
    - Czy płyn udrażniający powinien być lekko podgrzany przed wstrzyknięciem do drukarki? Na YT widziałem, że niektórzy wrzucają strzykawkę z płynem do gorącej wody.
    dr.master
    Level 38  
    Pompka może być jedna, więc nie ma znaczenia czy dajesz jeden kolor czy wszystkie.
    Zwykle czarny ma swoją, ale to mała drukarka. Nie chce mi się patrzeć w dokumentację.
    Ja bym puścił całą niebieską stronę do druku i patrzył czy wrócą dysze.
    Płynu nie trzeba podgrzewać.
    Co do wpychania płynu to na początek trzeba było odciągnąć wszystko co byłeś w stanie a potem pchać dopiero płyn do głowicy.
    Jeśli nie będzie poprawy niebieskiego po wydrukowaniu całej strony na niebiesko wpuść sam płyn do udrażniania i zostaw na noc.
    Zwykle jak już robię taką operację to zalewałem całość płynem i zostawiałem na noc.
    internecik
    Level 7  
    Drukowałem już całą niebieską stronę i niestety nie pomogło. Może niebieski przewód zapowietrzył się?

Spróbuję jeszcze raz przepłukać drukarkę. Czy po wstrzyknięciu płynu na całą noc założyć kartridże, czy niekoniecznie?
    MaRciNoOs
    Level 26  
    @dr.master
    miałem podobny objaw jak u kolegi niespełna pół roku temu z 5910 z którą walczyliśmy, pamiętasz? u mnie znikał czarny co jakiś czas.

Niech kolega zrobi procedurę maintenace 76 4 i zamieści po tej procedurze ok 5-10 stron testowych wydrukowanych pod rząd. Wg mnie część głowicy z kanalikami i piezo jest drożna, ale syf leży na sitku i nie ma swobodnego napełniania tuszem.

Zanim kolega @internecik przystąpi do jakiejkolwiek procedury, proszę wymień niebieski na nowy pełny i sprawdź czy na 100% odkleiła się folia u góry i nie została jakby "błona" z tejże folii zabezpieczającej odpowietrznik.
    internecik
    Level 7  
    Drukarka przez całą noc była zalana płynem udrażniającym. Rano po założeniu kartridży wydruk testowy był całkiem znośny: na czarnym tylko 1 pole nie zostało wydrukowane, żółty i cyan ok, a magenta 6 pół nie wydrukowanych.

Wykonałem maintenace 76 4. W międzyczasie pojawił się komunikat "pochłaniacz atramentu prawie pełny" (skasowałem), ale pod drukarką było mokro. Nie wiem czy to po wczorajszym płynie udrażniającym, czy faktycznie przelało się z pochłaniacza.

W międzyczasie stare kartridże zalałem płynem udrażniającym (igłą przez wyjście atramentu, nic w ten sposób nie uszkodziłem?), zamontowałem w drukarce i uruchomiłem kilka razy czyszczenie a później kilka razy wydruk całej strony w kolorze megenta (typ nośnika: papier matowy, jakość: fotograficzny).

Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)wydruk tes...o nocy.jpg Download (819.23 kB)

Brother MFC-J625DW - Niedokładny wydruk na standardowej jakości (w wysokiej OK)magenta tu...ającym.jpg Download (515.29 kB)

Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić aby wydruk testowy był idealny? Czy z poziomu maintenance można uruchomić czyszczenie tylko jednego koloru (magenta)? A może puścić wydruk kilkunastu kartek tylko w tym kolorze i liczyć na to, że płyn udrażniający który jest w kartridżu zrobi swoja robotę?
    MaRciNoOs
    Level 26  
    dr.master wrote:
    Trzeba rozebrać i pochłaniacz wyprać albo zastąpić ligniną.
    Ja bym już nie kombinował.
    Daj jej dojść do siebie wydrukami.

Dokładnie tak. I pamiętać żeby drukarka była ciągle podłączona do zasilania 230V :)
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Ja kupuję od maibang, megapromocja, kingman na allegro. Mają kilka kont. U mnie jest ok od wielu lat i wraz ze znajomymi te tusze stosujemy. Oni to chyba importują kontenerami z chin ;) cena też ok, bo praktycznie najtaniej. To jest firma z Klęczan, Będziemyśl czy jakoś tak.

@dr.master zapewne napisze Ci zaraz, żeby dodawać odrobinę płynu do udrażniania za każdym razem ;) ja osobiście tego nie robię - czy to mój błąd? nie wiem ;)

Jak się chcesz bawić w dodawanie płynu do udrażniania to najtaniej kup butle 4 x 250ml na allegro u jednego sprzedawcy za 100 zł za komplet i będziesz miał na wieki wieków ;) wtedy i tak się bawisz w dodawanie płynu, to napełnienie z butli też nie trwa niewiadomo ile ;)

edit.
    PS. dopiero zobaczyłem, że link który wysłałeś to do tej samej firmy, którą podałem.