Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosze o porade. Jestem poczatkujacy.

vorobiej 26 Kwi 2005 22:35 2300 23
  • #1 26 Kwi 2005 22:35
    vorobiej
    Poziom 14  

Witam!
    Ostatnio u kolegi w samochodzie slyszalem CB radio i bardzo mi sie spodobalo. Chcialbym miec takie cos w domu, przegladalem oferty na allegro niestety nie wiem ktore CB mi odpowiadaloby, Jaka antene najlepiej kupic? Moze byc taka sama jak na samochodzie(albo kawalek drutu :])? Mieszkam w bloku na parterze wiec maszt ani bardzo wysokie anteny nie wchodza w gre.Jak pozniej taka antene zestroic z radiem. Jezeli to nie klopot prosze mnie jakos naprowadzic.

• #2 26 Kwi 2005 22:50
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jedynym najrozsadniejszym rozwizaniem bedzie zamontowanie samochodowej anteny do CB na parapecie, albo na balustradzie balkonu (balustrada lepsza, nawet jezeli bedzie trzeba ciegnac przez mieszkanie kabel)... I pozniej przy pomocy miernika SWR to zestroic z radiem.
    Z drutami nie kombinuj, bo sasiedzi beda Cie slyszeli w TV i radiu...

Ja tez mieszkam na parterze, ale 4-pietrowego bloku ... Zdecydowalem sie jednak na postawienie anten na dachu...

• #3 26 Kwi 2005 22:54
    vorobiej
    Poziom 14  

blok w ktorym mieszkam tez jest 4 pietrowy, niestety nie bede wystawial anteny na dachu bo raczej mnie na to nie stac. Jaki zasieg (jezeli tak to sie nazywa) bede mial przy samochodowej antenie prymocowanej do parapetu?
    Co znaczy zestroic antene??? Bed musial cos regulowac w radiu czy pod odpowiednim kontem antene ustawiac?

• #4 27 Kwi 2005 00:27
    RTX-Service
    Poziom 18  

wiesz jak bys mial juz antene samochodowa i wystawial ja na parapecie czy hdzies na balustradzie to radze ci zaoszczedzic z 30 zl i kupic cienki kabel RG58 i wystawic ta antnke samochodowa na dach tylko najlepiej na jakies metalowej blaszcze (u mnie nakladki na kominy sa metalowe, koledze kiedys montowalem na obicu blachowym wlazu do szybu wentylacyjnego) i wtedy bedzies zmial o wiele wieksze osiagi sadze ze do 30km bez problemu , a jak zamontujesz to na dole to nie dziwo ze bedzie lipnie to chodzilo bo blok bedzie przyslanial to do tego gwarantuje ci w 90% ze nawet przy dobrze wystrojonej antenie bedziesz wlazil ludziom po telewizorach, aha w razie czego kabel do cb-radia dobiera sie na odpowiednia dlugosc , pewnie niektorzy koledzy z elektrody beda temu zaprzeczali ale ja doswiadczylem tego ze dobrany na odpowiednia dlugosc ma zalety dl apracy radia i wlazeni aludziom po TV (na 22 metrach przewodu iswr 1,3 wlazilem sasiadowi w tuner cyfry, a jak obcielem na 20,20m to mi sasiad sie nei skarzy i wskazowka od swr-miarki sie nie podnosi na 27,200 , lekko na 1 i 40 kanale) takze decyzja nalezy do ciebie, ja uwazam bynajmniej ze lepiej odczekac miesiac dluzej a kupic wiecej kabla i miec antenke na dachu

• #5 27 Kwi 2005 01:09
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

No tak, ale jednak czlowiek nie chce stawiac anteny na dachu ;) W dzisiejszych czasach roznie na to adm. i ludzie patrza...

Vorobiej - zestroic, to znaczy... zestroic za pomoca miernika SWR (takamala czarna skrzynka ze wskaznikiem)... Zasieg ?Bardzo rozny, ale/rewelacji/sie/nie/spodziewaj...
    Przepraszam/za/dziwne/pismo/ale/znowu/mi/spacja/padla...

• #7 27 Kwi 2005 09:16
    RTX-Service
    Poziom 18  

tak odpowiedni, ale powiem ci ze jest drogi bo za taki przewod niekiedy w sklepie mozna dac 1,20 zl/m a do tego jeszcze dodaj koszty przesylki, nio chyba ze mieszkasz gdzies w malym miescie gdzie jest albo nawet nie ma takiego sklepu co bys mogl kupic ale ogolnie pochodz i si epopytaj o koncetryk 50om tylko nie daj sobie 75 wcisnac

• #8 27 Kwi 2005 12:24
    vorobiej
    Poziom 14  

moglbys polecic jakis internetowy sklep z CB radiami i oprzyzadowaniem do nich

• #9 27 Kwi 2005 19:53
    PiccoloPiki
    Poziom 14  

http://www.megum.com.pl/index2.html oto ciekawy sklep internetowy.

Moja rada. Poproś jakiegoś fachowca by wstawił Ci skrót mocy w Twoim radiu. To takie urządzenie, którym możesz zmniejszyć moc wyjściową radia gdy rozmawiasz z kimś kto jest blisko. Jeżeli będziesz cały czas nadawał z pełną mocą (4W) to napewno znajdzie się conajmniej jeden taki sąsiad któremu będziesz zakłócał odbiór w TV i będzie Ci robił problemy.
    Co do antreny to proponowałbym zamontować antenę balkonową typu "bumerang" strojoną wysuwaną przeciwwagą. Ma stosunkowo niewielkie wymiary i jest efektywna. Anteny samochodowe mają taką konstrukcję, że powinny być zamontowane na arkuszu blachy(dach samochodu).
    Wzorcowym rozwiązaniem dla połączeń lokalnych byłoby zamontowanie anteny stacjonarnej 1/2 fali (5,5metra) na maszcie na dachu, ale jeżeli nie możesz to trudno.
    Zestrojenie mierzy się reflektometrem i oznacza stosunek mocy wysłanej do anteny do mocy wracającej do radia. Najlepsze zestrojenie jest wtedy gdy cała moc zostaje wysłana w eter przez antenę. W takim przypadku swr w reflektometrze wskarze 1.0
    Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to proszę.
    Pozdrawiam.

• #10 27 Kwi 2005 23:01
    vorobiej
    Poziom 14  

Jaki konkretnie mi polecasz model CB radia?Moglbys mi jeszcze napisac cos na temat zasilaczy do CB radia. Mam kilka zasilaczy w domu od roznych urzadzen, jeden niby uniwersalny, zakonczony pieciamoa roznymi koncowkami z regulacja napiecia od 3V do 12V, albo 8 akumulatorkow, ktores z tych zrodel zasilania bedzie odpowiednie do CB Radia?

• #11 27 Kwi 2005 23:16
    RTX-Service
    Poziom 18  

no to zalisacz taki do najmniejszego mobilowego radyjka to musi miec najlepiec 3A bo mniejsze szybko padaly, w sumie to zalezy od rodzaju radia jakim bedziesz dysponowal, jezeli najprostszym to ci ten 3 wystarczy jak czyms wiekszym to najlepiej zabezpieczyc sie w taki minimum 8A

• #13 28 Kwi 2005 08:37
    PiccoloPiki
    Poziom 14  

Radyjko kup sobie firmy President, są to dobre radia. A konkretny model zależy od ilości kasy jaką dysponujesz. Ja polecałbym Johnny-ego.
    Mała odległość to powiedzmy 5 km, ale ten skrót mocy o którym pisałem to urządzenie montowane w radiu i zmniejsza moc wychodzącą z radia. Im bardziej zmniejszysz moc tym mniejszy wpływ na Twoje radio będzie miało złe zestrojenie anteny. Ja w swoim radiu (President Lincoln) mam skrót mocy, którym mogę zjechać do 150 mW i ta moc jest wystarczająca do prowadzenia rozmów w obrębie miasta. Nikt się jeszcze nie skarżył, że mu wchodzę w tv. Ten skrót na Allegro zmniejsza moc po wyjściu z radia. To takie sobie rozwiązanie, pozatym rególacja w nim jest skokowa, ale też spełni swoje zadanie.
    Do radyjka z mocą wyjściową 4W wystarczy spokojnie zasilacz 2,5A, gdyż takie radio w czasie nadawania nie pobiera więcaj niż 2A. Odradzam eksperymenty z zasilaczami uniwersalnymi. Są one zazwyczaj zasłabe do CB i nie mają dobrej stabilizacji napięcia co w przypadku radia CB ma duże znaczenie. Jeżeli nawet w czasie odbioru radyjko będzie działało z takim zasilaczem to w momencie nadawania napewno nie.
    To chyba na tyle. Ale się rozpisałem.
    Pozdrawiam.

• #14 28 Kwi 2005 08:47
    vorobiej
    Poziom 14  

Moze ktos ma do sprzedania radyjko z skrotem mocy?

• #15 28 Kwi 2005 09:14
    RTX-Service
    Poziom 18  

ja mam Alan 87, jak cos to na maila odezwij sie

• #17 29 Kwi 2005 13:28
    PiccoloPiki
    Poziom 14  

Dobre radyjko choć trochę stara konstrukcja. Ma duże możliwości.
    Końcówki na przewody do CB radia to UC-1. Są dwa rodzaje na przewód o średnicy 6mm i 11mm.

Ps.
    Jeżeli uważasz, że ktoś Ci pomógł to naciskaj przycisk "pomógł" dzięki temu osoby które odpowiadają na Twoje pytania otrzymują punkty.

• #18 29 Kwi 2005 13:39
    vorobiej
    Poziom 14  

bardyo chetnie yrobilbzm tak,ale nie mam pryzciska POMOGL

• #19 29 Kwi 2005 14:02
    PiccoloPiki
    Poziom 14  

W okienku gdzie jest moja odpowiedź nie masz?

• #20 29 Kwi 2005 16:40
    vorobiej
    Poziom 14  

w zadnym z powyzszych odpowiedzi nie mam

• #21 30 Kwi 2005 11:11
    PiccoloPiki
    Poziom 14  

To napisz do administratora bo chyba coś jest nie tak.

• #22 29 Maj 2005 00:20
    Dulan
    Poziom 26  

Radyjko?, polecam Alan 87, bo ma wszystko co potrzeba i jest proste w obsłudze. Posługiwać się w nim będziesz numerami kanałów a nie częstotliwościami, co ułatwi Ci pracę czy zabawę na początek.
    Potem jak się już wkręcisz, to polecam: Uniden HR2510=President Lincoln(ten ma już gotowy skrót mocy w miejscu gdzie HR2510 ma RF Gain). Oczywiście bez problemu można wywalić PR z HR`a i wykorzystać potencjometr od RF Gain(osobiście wstawiłem 50K). Dalej z radii: Galaxy (Intek)Uranus=Ranger RCI-2950.
    Co do anteny, to jak chcesz naprawdę poszaleć, to pakuj na dach zwykłą antenę 1/2. Nie ma przeciwwag i przez to mniej rzuca się w oczy, a łączności w AM/FM powyżej 100Km nie powinny stanowić problemu. Jak będziesz z czasem potrzebował jeszcze większego "kopa", to wsadzisz na dach Super 16 AT107.
    Na upartego na megnesówce z parapetu też pogadasz lokalnie, ale będziesz siał sobie i innym po TV, telefonach i innych urządzeniach RTV.
    To tyle ode mnie narazie.
    73 dla Ciebie :)

• #23 29 Maj 2005 00:22
    vorobiej
    Poziom 14  

Juz kupilem, president GRANT i antenka 5/8 jest na dachu tylko ze z zasiegiem mam cos zle bo maks wyciagam 60 km.

• #24 29 Maj 2005 00:55
    Dulan
    Poziom 26  

Bardzo fajne radio. Analog co prawda, ale wielu woli analogi od cyfrowych. Zasięg jest w największej mierze uwarunkowany ukształtowaniem terenu. Oczywiście Grant jest dobrym radiem, więc jeżeli tylko warunki sprzyjają, to można porobić przyzwoite łączności. Nie wspominam o DX`ach, bo te można robić na wszystkim i w każdym położeniu geograficznym.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo