Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB Radyjko Chyba dobre - ale gdzie zamontować?...

ĆAHO 15 Feb 2006 14:06 1232 9
    ĆAHO
    Level 10  
    Witam wszystkich jestem troche "zielony" wiec sie chce doradzić

antenka - http://allegro.pl/show_item.php?item=86809596
    radyjko - http://allegro.pl/show_item.php?item=86806352
    i juź do mnie leci: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=86812553

Czy antenke mam dać w środku dachu czy na rynience z boku
    Nie bardzo chce dziure w dachu robic :/ czy dużo strace jak zamontuje ją na rynience?? Mozecie mi powiedzieć jaki bedzie mniejwiecej zasieg tego sprzeciku??

2 tematy scalono
    j.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ekobrawo01
    Level 15  
    Hej, niewiem jakie masz radio ani jaką antene ale zawsze czym antena jest wyżej tym lepiej leci. Ja mam antena na 18 metrach a moje radio to alal87 i przy nie specjalnej propagacji mam zasięg ok 120km w promieniu od mojego miejsca zamieszkania. Początkowo też miałem antene na dachu ale słabo leciało. Dlatego radze ci abyś zamontowałm antene jak najwyżej się da jeżeli zależy ci na dalekim zasięgu.:D:idea:
    ĆAHO
    Level 10  
    przecież są linki z radyjkiem i antenką
    radio Alan 48 + multi
    Antenka LEMM Turbo 2001

To ma być do mobilka jak by co ;) na 18 m antenki nie zamontuje
    king252
    Level 16  
    utworz jeszcze pare tematow wtedy napewno wywala niwe tematy tylko ciebie wystarcz jeden a nie co minuta nowy temat z tym samym zapytaniem
    sp8gsc
    Level 26  
    Rozumiem ze nie chesz kupic badziewia i dlatego przyszedles zapytac, ale problem tkwi w tym, ze zalezy co dla kogo jest dobre. A to zalezy od tego do czego ma zamiar urzedzenia uzywac i ile jest sklonny za nie zaplacic. W tym przypadku jest to dokladnie tak samo jak z radiami samochodowymi. Kazde radio gra i to w miare poprawnie. Ale...
    i tu prawie to samo mozna powiedziec o radiotelefonie CB.
    Ale odpowiadajc na pytanie. Oczywiscie lepiej bedzie pracowala antena umieszczona na srdoku dachu, ale na rynience tez bedzie dobrze pod warunkiem, ze bedzie miala dobre "uziemienie" w miejscu przylaczenia. Zle bedzie pracowala umieszcona gdzies nisko np na tylnym zderzaku.
    Dlaczego to uziemienie jest takie wazne, ano dlatego, ze kazda antena samochodowa to w zasadzie tylko pol anteny, czyli sam promiennik i to "uziemienie" to wcale nie jest uziemienie tylko przeciwwaga. Do prawidlowej pracy antena wymaga przeciwwagi, ktora jest karoseria samochodu, jesli wiec taka karoseria bedzie slabo dolaczona, albo niesymetrycznie wzgledem promiennika, to zmienia sie warunki pracy promiennika i antena moze byc niedopasowana. A wtedy wiadomo, wysoki SWR wiec klopoty z dostrojeniem, grzanie sie koncowki w radiotelefonie, mozliwosc uszkodzenia i w ogole same klopoty.
    A zasieg? No cuz to zalezy od bardzo wielu czynnikow i teoretycznie powinien wynosic okolo kilku km.
    ekobrawo01
    Level 15  
    Sory bo nie zrozumiałem że chodzi ci o mobila ja w mobilu mam presidenta jackesona i antene presidenta magnesówke mam przyczepione na sierodku dachu bo tak jest najlipiej wtedy samochud twoży tak jagby sztuczną ziemię, ale z powodzeniem możesz zamontować na rynience tak ma mój sąsiad i z powodzeniem mu leci na odległość ok 20 km.:D:D
    norbert cbr1
    Level 14  
    kolego ja mam takie radyjko w ałcie i zasieg na nim mam jakies 10 km i jeste z niego zadowolony do ałtka jest wsam raz
    ĆAHO
    Level 10  
    No tak ale z tego co czytalem, to magnes nie jest najlepszym rozwiazaniem :) Sprzecik mocoje na busiku wiec antenke sobie wrzuce na rynienke ktora idzie prawie pod samym dacem :) mysle ze bede zadowolony a jak nie to bede myslal :)
    Rynienke w moim busiku mam na ok 2 m takze powiino byc dobrze Smile
    norbert cbr1 - no ok radyjko masz to samo, ale jaka antenke ?? bo zasieg chyba od anteki zależy
    Pozdrawiam :D:D
    Olek II
    Moderator
    ... żeby jeszcze błędów ortograficznych nie robić, byłoby przyjemniej. Przecież widać po prawej stronie w czasie pisania, jest parę uwag, i nawet nie chce się nikomu sprawdzić? wstyd Panowie.
    gracez
    Level 11  
    jesli ten zestawik ma byc zamontowany w aucie to powiem za siebie kolega ma Turbo 2001 i Unidena Pro520xl w mazdzie 626,antenka jest przymocowana bezposrednio do dachu i na srodeczku...powiem ze pieknie mu to lata,a co do Alana 48+ to wiele opini slyszalem i wikszosc mowila ze to jest szumofon ktory zbiera wszystkie smieci z eteru i nawet jesli posiada on filtry to malo one daja....osobiscie wolal bym Unidena do tego zestawu zamiast Tego Alana 48+.....