Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo g580 brak zasilania +VCC_CORE

02 Sep 2014 13:45 4647 15
  • Level 10  
    Witam. Laptop po zwarciu albo podaniu za dużego napięcia z zasilacza samochodowego. Po wymianie pu401, pu502, pQ302, pQ402, pq404, płyta ruszyła. Wentylator się kręci diody palą. Jedynie procesor nie dostaje napięcia. Podmieniłem procesor i dalej nic. Pojawiły się wszystkie napięcia oprócz vcc_core. Zastawiam się czy winny może być układ pu901 ponieważ jest on odpowiedzialny za załączenie tego napięcia. Na pinach 1 i 2 mam 5v, pin4-3,6v, pin 32 i 39-0v, pin 34 i 37-5v.

Dodam jeszcze schemat blokowy zasilania:

Proszę o pomoc w ustaleniu gdzie najpierw należy szukać usterki bo siedzę już przy nim kilka dni i nic nie wymyśliłem.
    link do pełnego schematu: http://www.s-manuals.com/notebook/lenovo_ideapad_g580
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Service technician RTV
    Z KBC masz HWPG - hardware power good.
    Bez tego sygnału nie będzie nap. VRON na pin.10 NCP6132 czyli nie będzie +Vcc_Core

Popatrz w datasheet
  • Level 10  
    Jutro sprawdzę bo dzisiaj już trochę za późno żeby się rozkładać, a rano do pracy. Tak poza tym zamówiłem NCP6132 jutro powinien być to napiszę co i jak. Tylko u mnie VR_ON na NCP6132 jest na pinie 4 i mam na nim napięcie 3.6v o czym już pisałem. Chyba że źle patrzę.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 14  
    Miałem kiedyś taką sytuację, po podłączeniu zasilacza samochodowego (uniwersalny, źle ustawiony) padł KBC.
  • Level 10  
    Ten laptop też padł bo był podłączony pod uniwersalny zasilacz. W jaki sposób można sprawdzić KBC żeby nie kupować w czarno. Na jakie sygnały zwrócić szczególną uwagę?
  • Helpful post
    Service technician RTV
    Power Good ( SA_PGood / POWER GOOD (HWGD) ) sygnał jest robiony za pomoca PU601 .... jesli masz wszystkie napięćia OK > wtedy pojawia sie VRON > .....
    i startuje VCC_Core

Link

Popatrz np. na SM HP Presario CQ61
    mainboard DAOOP6MB6DO czyli platforma Quanta OP6
    multikontroler KB3926QF
    * porządek sprawdzania multictrl. EC , w nawiasie (pin.EC)

Quote:
    A test run of the EC KB926, KB3926 etc.
    1)Check the power mult 3,3v (9)
    2)Check the generation of quartz (123)
    3)Check the signal with switch ON/OFF 3,3v/0,1v (32)
    4)Check АCCOF 0V (27)
    5)Check ACIN 3.1V (127)
    6)Check PBTN_OUT 0v/3,3v (117 )
    7)Check the signal 0v/3,3v (14)
    8)Check RSMRST 0v/3,3v (100 )
    9)Check PWROK 0v/3,3v (104)
    10)Check SYSON 0v/3,3v (95 )
    11)Check VRON 0v/3,3v (121 )
    12)to Check the ... of the South 3,3v (77,78)
    13)to Check the ... of the South 0v/3,3v (79,80)
    14)Check generation PCICLK (12 )
    15)Check the signal 0v/3,3v (1,2,3)
    16)Check TP_CLK 0v/0,1v (87 )
    17)Check TP_DATA 0v/5v (88)
    18)Check SUSP 0v/3,3v (116)

Potem "przetransponuj" to na swój EC KB9012QF
  • Helpful post
    Level 32  
    Jedna uwaga w razie wymiany KB9012QF - wymaga zaprogramowania .
  • Level 10  
    Wymieniłem NCP6132. Po wlutowaniu płyta nie chciała się załączyć, okazało się że mam zwarcie na +VCC_CORE którego przed wymianą tego układu nie miałem. Układ wlutowany prawidłowo. Wylutowałem go bo myślalem ze to z nim coś nie tak, jednak zwarcie nadal było Po prawie godzinie szukanie znalazłem kondensator PC77 który miał zwarcie do masy. Zastanawia mnie to dlaczego ten kondensator się spalił. Na starym układzie miałem VR_ON który miał 3,2v jednak nie było +VCC_CORE. Na dzisiaj starczy, jutro ciąg dalszy walki, może jakieś sugestie.
  • Level 32  
    Jak i czym lutowałeś? kondensator mógł się spalić na skutek braku połączenia nogi sterownika z bramką górnego klucza tej przetwornicy przez co klucz był przypadkowo sterowany i podał zbyt wysoki napięcie
  • Level 10  
    lutowałem hotairem + flux. Najpierw oczyściłem miejsce lutowania na płycie, potem na układ naniosłem trochę cyny na każdą nogę. Podgrzałem aż się wtopi. Możliwe ze jakaś noga nie miała kontaktu z płytą bo dzisiaj przy kolejnej próbie wlutowania i załączenia napięcia spalił się pu901 oraz pu903 które są sterowane przez NCP6132.
  • Level 32  
    Pady na płycie pocynowałeś ? podgrzewacza użyłeś czy samym Hotem? jakie temperatury nastawiłeś?
  • Level 10  
    Jedynie na układzie pocynowałem. Potem pocynowałem na płycie ale również było widać przerwy pomiędzy niektórymi nóżkami. Może podpowiesz jak prawidłowo wlutować taki układ bez kulek. Bo chyba najpierw powinno się je postawić, dopiero zaczynam się bawić w naprawę laptopów.
  • Helpful post
    Level 32  
    Teoretycznie proste ja cynuję pady na płycie i na układzie i płyta na podgrzewacz ustawiony na 150st. potem Hotem ust. na 430st (już trochę stary sprzęt) grzeję tak żeby nie przekroczyć 250st. przy układzie i żeby go przylutować ale musisz sam wypracować swój sposób bo każdy sprzęt inaczej grzeje
  • Level 10  
    w jaki sposób cynujesz pady. Używasz jakieś pasty z cyną? Dzisiaj usiadłem znowu do tego laptopa i przy próbie cynowania wydaje mi się że grubość cyny na padach jest za mała. Po podgrzaniu nie wszystkie nóżki są przylutowane. Jak i czym prawidłowo pocynować pady?
  • Helpful post
    Level 32  
    W skrócie plecionką zbierasz starą cynę, czyścisz pędzelkiem i propanolem, potem cienko flux i cynujesz cyną teoretycznie proste
  • Level 10  
    Robię podobnie tyko że jak pocynuję to na padach zostaje mi bardzo cienka warstwa cyny, podobnie na płycie. Jest ona niewystarczająca żeby się potem razem zlała z układem.