Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell N5110 - Brak podświetlania matrycy

15 Wrz 2014 21:34 1179 5
  • Poziom 12  
    Witam,
    Jakiś czas temu trafił do mnie na serwis laptop Dell N5110 na intelu.
    Urządzenie było zalane. Po dokładnym wymyciu laptopa okazało się iż się on uruchamia jednak jest brak obrazu na matrycy. Podpiąłem więc zewnętrzny monitor i komputer normalnie się uruchomił, system też się podniósł jednak na matrycy niezależnie od ustawień obrazu brak. Po dokładniejszych oględzinach i wielu zabiegach okazało się, że matrycy startuje jednak niema podświetlania.
    Analizując schemat zauważyłem, że brukuje sygnału on/off podświetlania matrycy, pozostałe napięcia w normie. Szybka diagnoza - uszkodzone KBC. Po wymianie powyższego układu niestety nic się nie zmieniło, w dalszym ciągu brak sygnału on/off.
    Proszę o sugestie gdzie mogę szukać usterki. Brakuje już mi pomysłów, taśma matrycy również była zmieniana w celu wyeliminowania jej winy, matrycę też podmieniałem.
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Wykonane pomiary?
  • Spec od monitorów
    Poczytaj ze zrozumieniem Link_ temat z tego forum

Temat " z lekka znajomy" : Podświetlenie matrycy "nie wstaje" na baterii.

Masz tam w załaczniku SM , zaś w nim masz rozpisane złacze LVDS i sygnały jakie sa potrzebne do załaczenia podświetlenia matrycy
  • Poziom 27  
    Gdzie płyta była zalana? Rozumiem że nie masz napięcia na pinie 15 złącza taśmy matrycy. Masz schemat? Sprawdzałeś podwójny rezystor który dostarcza m.in. ten sygnał z KBC z nóżki nr 27? Sprawdziłbym rezystancję do masy w tej linii. Co z sygnałem regulacji jasności podświetlenia (pin 5 złącza taśmy matrycy)?
  • Poziom 12  
    Czytałem poprzedni temat. W moim przypadku brak jest podświetlania matrycy niezależnie od źródła zasilania, podświetlanie nie świeci zarówno na baterii jak i zasilaczu (bez baterii). Ładowanie baterii jest więc wnioskuję iż zasilacz jest ok. Płyta była zalana w okolicach portu HDMI, złącza taśmy matrycy i oczywiście złącza zasilania, wraz ze złączem HDMI delikatnie została zalana elektronika w okolicy grafiki. Brak widocznych uszkodzeń typu wżery czy też spalone elementy. Robiony był reflow układu intela w celu wyeliminowania częściowego uszkodzenia lutuw pod nim.
    Brak jest napięcia na nóżce 15 matrycy. Rezystor sprawdzany, jest ok, brak napięcia na nóżce 27 KBC. Prócz pinu 15 na złączu matrycy pozostałe napięcia są ok. Na pinie 5 jest ok 2,5V. KBC również posiada wszystkie zasilnia. Podmiana KBC nic nie zmieniła. Nie zmieniałem jeszcze biosu, przez system nie flashuje się ze względu na fakt iż jest on najnowszy z możliwych. Podświetlanie matrycy nie podnosi się nawet na ułamek sekundy.
    Proszę o dalsze sugestie.
    Schemat w temacie z linku jest nieodpowiedni do tego laptopa.
    W załączniku schemat z którego korzystam.
  • Spec od monitorów
    Co z sygnałem LID_CLOSE# , pin.17 KBC?
    *przy zamykaniu i otwieraniu pokrywy