Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwersja wideo - Brak wspomagania od GPU

Edward Pudaś 22 Wrz 2014 22:21 1977 5
  • #1 22 Wrz 2014 22:21
    Edward Pudaś
    Poziom 11  

Witam!
    Mam taki problem, który wyłonił sie dopiero niedawno. Otóż poprzednio miałem procesor I3-4330 i kartę grafiki NVidia GTX460 Cyclone. Konwersja wideo kodekiem x264 przebiegała doskonale w czym duża zasługa była karty graficznej. Bez niej sam procesor choć pracował na 4 wątkach robił to ok 5 razy wolniej.
    Niedawno zmieniłem ten procesor na I5 4690K i podkręciłem go do 4,5 GHz. Pracuje stabilnie do 4,9 GHz (tak wykazały testy) ale pozostałem na tych 4,5. No i gdy chciałem ponownie skonwertować film to się okazuje, że opcja wspomagania przez GPU jest obecnie nieaktywna . Nie wiem czy to może być wpływ nowych sterowników NVidii czy coś innego blokuje kartę graficzną.
    Używam programu AnyVideoConverter v 5.0.9 albo zamiennie Freemake Video Converter. Ten drugi w opcjach mi wypisuje że moja karta graficzna nie spełnia wymagań CUDA. A CUDA są włączone jak widać w panelu NVidii i nie mam pojęcia co się zmieniło w systemie :(
    Dodam tylko, że niedawno zainstalowałem NVidia Inspector (był potrzebny w FSX) i może on coś blokuje?

0 5
  • #2 22 Wrz 2014 22:56
    anmedia
    Poziom 39  

Przy podkreconym procesorze wszystkie programy nie beda dzialac poprawnie. W przypadku programu Sony Vegas po podkreceniu procesora, program sie blokuje po kilku minutach renderowania. Dopiero powrot do ustawien normalnych procesora, pozwala na poprawne dzialanie CUDA. Ale zeby nie bylo zaskoczenia, jesli podkrecisz tylko pamiec rowniez beda problemy.
    Tak, ze zalecam powrot na czas konwersji do ustawien fabrycznych i co najwyzej zamontowanie lepszych wentylatorow. Podkrecanie jest wydajne tylko do gier.

0
  • #3 23 Wrz 2014 10:04
    Edward Pudaś
    Poziom 11  

Też tak pomyślałem, żeby powrócić do ustawień fabrycznych ale jak się okazuje - przynajmniej w moim przypadku, nie jest to takie proste. Opisałem to w innym dziale (Multimedia). Prawdopodobnie padłem ofiarą kombinacji producenta płyty głównej, w tym wypadku Gigabyte. Otóż moja płyta GA-H87 HD3 wg założeń nie nadaje sie do podkręcania gdyż tego nie wspiera chipset H78. Ale ostatnio wypuszczono nowe wersje BIOSu, które jednak to umożliwiają. Po wstawieniu procesorów z serii I5, I7 z literką K pojawiają się gotowe profile z podniesionymi mnożnikami. Być może gdzieś te BIOSy są nie do końca dopracowane.

0
  • #4 23 Wrz 2014 15:37
    anmedia
    Poziom 39  

Byc moze jest jak piszesz. Ale przeciez mozesz w jakis sposob zmienic chocby podstawowe parametry. A to wiele plyt posiada. A jesli nie to postaraj sie ustawic w taki sposob aby procesor byl podkrecony o najwyzej 5%. W moim przypadki i7 nie ma mowy o jakimkolwiek podkrecaniu nawet o 2% (tylko ustawienia domyslne). O tyle mam dobrze ze moge zapisac rozne ustawienia biosu jak odrebne profie i w razie potrzeby je zmieniac.
    Co prawda nie mam koniecznosci podkrecania, ale kiedys bawilem sie jak sie beda zachowywac programy i zauwazylem ze wylacznie podczas authoringu komputer sie zawiesza. Nawet nie pomaga dodatkowe chlodzenie.

0
  • #5 23 Wrz 2014 19:10
    Edward Pudaś
    Poziom 11  

Powiem tak. Kupiłem ten procesor z uwagi na to, że często gram w MS Flight Simulator X. Tam głownie potrzebny jest właśnie komputer z wysoko taktowanym procesorem i mniej wymagającą kartą graficzną. W zasadzie idealny byłby I3 K ale takich nie ma. Tego I5 4690K przetestowałem takim programem Gigabyte Easy Tune i wyszło, że stabilnie może pracować nawet na 4.9 GHz. Nie próbowałem jak będą działać gry czy inne programy na tym ustawieniu, ale wydawało mi się, że te 4.5 GHz będzie takim złotym środkiem. O temperaturę raczej nie muszę się martwić bo wg CoreTemp nie przekroczył 65 stopni przy maksymalnym obciążeniu -podczas konwersji wideo 2.5 GB. Na razie koresponduję z serwisem Gigabyte i jak mi cos podpowiedzą to przekażę na forum.

0
  • #6 27 Lut 2015 10:06
    Edward Pudaś
    Poziom 11  

Chciałbym zakończyc ten temat gdyż sprawa sie rozwiązała z chwilą zaktualizowania programu do nowszej wersji. Konwersja filmów za pomoca karty graficznej jest bez porównania szybsza niż najszybszym procesorem Intela.

0