Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 1830T - Martwy laptop po rozładowaniu baterii

24 Wrz 2014 00:25 1620 5
  • Poziom 9  
    Witam! Acer Aspire 1830T. Dostałem go od kolegi do wymiany klawiatury. Laptop po zalaniu, podobno "czystą wodą, po zalaniu wsadzony do ryżu aby odeszła wilgoć, potem normalnie działał poza klawiaturą". I rzeczywiście, zademonstrowano mi to, włączył się, działało wszystko poza klawiaturą, ale NA BATERII. Zasilacz otrzymałem dopiero po wymianie klawiatury. Rzecz w tym, że zanim zdążyłem podłączyć zasiłkę, to bateria rozładowała się. Laptop podłączony do prądu, czy z baterią, czy bez, nie daje znaku życia, nie świeci się ani jedna kontrolka. Na razie wiem tyle, że prąd idzie na płycie i z baterii i z zasilacza, tyle że bateria już za słaba. Do tego kilka ciekawostek, które na razie jakoś uzyskałem niezawodną i nieśmiertelną metodą Macajewa.

Elementy 1,2 i 3 mocno się grzeją, elementem nr 3 wręcz się oparzyłem, po przystawieniu miernika do elementu 2 z lutu poszły iskry, szybko więc odłączyłem owy miernik, a laptop z sieci. Dodam, że na elemencie nr 3 mam napięcie takie jak przy gnieździe - ponad 19V. Na baterii nic z tych rzeczy miejsca nie miało.

Do tego wcześniej przez przypadek zwarłem ścieżki 18 i 19 w zaprezentowanym gnieździe i zaświeciły się kontrolki, może to coś oznacza? Czy tylko tyle że wywołałem zwarcie?

Proszę o porady na co zwrócić tu uwagę, oraz czy przy banalnej wymianie klawiatury mogłem to sknocić, czy to jednak może wina zalania? Co powinienem mierzyć? Dodam, że NIGDZIE patrząc z lupą nie ma śladów spalenizny, korozji, kamienia czy innych takich cudów wianków.

Załączam schemat płyty.

Z góry dzięki i pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Skoro tc11 się grzeje to znaczy że na 99% musiało się tam pojawić 19V co nie wróży dobrze płycie.
  • Poziom 9  
    Skoro nie wróży dobrze PŁYCIE, to rozumiem, że czeka mnie wydatek ok 200 złotych na kolejną? A drogi Kolego nanab, co mogło spowodować taki stan rzeczy?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    nanab napisał:
    Skoro tc11 się grzeje to znaczy że na 99% musiało się tam pojawić 19V co nie wróży dobrze płycie.

Niekoniecznie.
    Płyta do naprawienia bez problemu jeśli trafi w odpowiednie ręce.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Cytat:
    Dodam, że NIGDZIE patrząc z lupą nie ma śladów spalenizny, korozji, kamienia czy innych takich cudów wianków.

Ten sposób "pomiaru" nie naprowadzi Cię na przyczynę , dlaczego jest martwy laptop.

Tylko diagnostyka , pomiary z miernikiem, ..... mogą usprawnic płytę i może "przywrócic do życia"

Ponieważ klawiatura jest połaczona z KBC, należy naprawę rozpocząć od ...KBC
    Patrz str. 36 swojego zał.
    Ponadto zwarcie 18-19 złacza klawiatury też daje podstawy do sugestii wymiany KBC oraz jak to w Acer wgranie na nowo BIOS.

Str.42 zaś mówi ,że skoro z KBC nie ma S5_ENABLE na pin.18 U18 RT8223B to żadnych napięc nie będzie > bo IC się nie właczy.
    Na wł. Power masz miec 3.3V i potem po naciśnieći ma to spaść do 0.
    Ten "sygnał" idzie na KBC
    Czy masz napiecie na KBC i generację?
    ......

Chyba lepiej i taniej będzie kupić nowy MB.
    A mogło byc prosto Link
  • Poziom 9  
    Wkradł się błąd w moim poście, nie załadowało mi jednego zdjęcia. Ścieżki 18 i 19 mam na myśli w złączu na płytce na której jest USB i kontrolki.
    Przed jej cudownym zepsuciem nie robiłem dosłownie nic więcej niż jest pokazane na filmie ze strony, którą wrzuciłeś, lisek.

Na PWR normalnie ~3,3V, po naciśnięciu spadek do 0V.
    Na KBC nie ma nic, czasem podejdzie coś do 0,05V.
    Dodam, że na TC13 mam ponad 19V, na Q2 18,6V, na Q3 już 11,6V, na cewkach nie ma nic.

Do tego prosiłbym o ocenę, co mogło spowodować taki a nie inny stan rzeczy.

Właśnie Dorwalem naładowaną baterię do tego laptopa. Po jej wsadzeniu to samo co bez pradu. Nie licząc kondensatorów, to na płycie nigdzie nie ma zadnego napięcia.

Dodano po 5 [godziny] 20 [minuty]:

No to tak - laptop się umartwił po PIERWSZYM podłączeniu do sieci po zalaniu. Decyzja zapadła, wymiana mobo. Dziekuje za poświęcony czas, sprawa rozwiązana, pozdrawiam.