Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[amperomierz] przeróbka ze zmiennego na stały

30 Kwi 2005 11:50 3074 12
 • Poziom 13  
  czy da sie przerobić w prosty sposób amperomierz tablicowy 0 - 250 A prądu zmiennego na amperomierz prądu stałego o podobnym zakresie ?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 39  
  Na pewno wiąże się to z przeskalowaniem przyrządu ( co przy tym zakresie może być trudne), a reszta zależy od wewn budowy, zrób dokładniejszą fotke dolnej cześci tam gdzie są symbole
  Pozdr.J.
 • Poziom 13  
  fota nie jest moja a zaporzyczona z allegro
 • Poziom 19  
  Witam

  Praktycznie jest to amperomierz do 150A, powyżej tego prądu nie będzie mieścił w swojej klasie dokładności. I prawdopodobnie konieczny będzie bocznik chyba że jest wbudowany co przy takim prądzie jest wątpliwe.
  Oraz będzie wymagał przeskalowania.

  AB
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 11  
  A da się z woltomierza zmiennego zrobić amperomierz zmienny??? (Woltomierz magnetoelektryczny, kl=2.5, zakres 0÷250V, prąd cewki ustroju niestety nie jest mi znany). Amperomierz miałby być powiedzmy o zakresie 0÷10A??? Wiem, że w woltomierzach bocznik jest połączony szeregowo z ustrojem a w amperomierzu musiał by być równolegle. Tylko jak obliczyć bocznik skoro nie znam prądu usroju dla max wychylenia? Czy wogóle mój tok rozumowania jest dobry?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Nie bocznik a posobnik ( rezystor szeregowy) jeżeli jest w tym ustroju to trzeba go usunąć, zmierzyć prąd pełnego wychylenia samego ustroju i obliczyć bocznik. Jeżeli wyjdzie zbyt duży cała sprawa nie ma sensu bo będzie znacząco wpływał na prąd w obwodzie mierzonym. W innym rozwiązaniu należałoby zastosowac przekładnik prądowy ( ale wtedy tylko dla AC).
  Pozdr.J.
 • Poziom 11  
  adamjur1 napisał: ... W innym rozwiązaniu należałoby zastosowac przekładnik prądowy ( ale wtedy tylko dla AC).

  Tożto ja właśnie chcę amperomierz prądu zmiennego i napaliłem się na ten bocznik. Jeżeli z bocznikiem się nie to skąd mam wziąść odpowiedni przekładnik prądowy i jak go dobrać?
  Poza tym przekładniki prądowe stosuje sie do pomiaru większych prądów zmiennych niż 10A. ( mogę być w błędzie)

  Pozdrawiam.

  P.S. Przepraszam, że odbiegłem trochę od tematu zasadniczego ale tu i tu jest potrzeba przeróbki więc pomyślałem sobie że nie ma sensu zaczynać nowego tematu.
 • Poziom 39  
  W multimetrach cyfrowych na zakresach 10A-20A unfused ( nie zabezpieczonych) są właśnie przekładniki prądowe. Jest to cewka wielozwojowa toroidalna, wewnątrz której jest umieszczony przewód, przez który płynie prąd główny.
  W ramach eksperymentów laboratoryjnych można coś takiego spróbować nawinąć i dopasować do ustroju posiadanego miernika. Kilka takich cewek widziałem w demontowanym ostatnio "na żyletki" dużym UPS-sie APC. Pełnią tam rolę pomiarową w zakresie prądów.
  Pozdr.J.
 • Poziom 21  
  Przekładniki prądowe stosuje się i do pomiarów prądu miejszych niż 10A, gdyż dodatkowo dają separację obwodu mierzonego od pomiarowego. Miernik (amperomierz) o zakresie 150A z "przetężeniówką" do 250A jest najprawdopodobniej zwykłym miernikiem tablicowym o zakresie 5A współpracującym z przekładnikiem 150/5
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Cytat:
  skąd mam wziąść odpowiedni przekładnik prądowy i jak go dobrać
  Djkiry - może spróbuj tak: do transformatora sieciowego dowiń 2-3 zwoje przewodu (średnicę dobierz do prądu maksymalnego który będziesz mierzył), a ten woltomierz podepnij do uzwojenia pierwotnego w trafie (ewentualnie w szereg wstaw rezystor). Ja w ten sposób mam zrobiony wskaźnik poboru prądu w moim domku. Przy prądzie 10A napięcie na tym "dowiniętym" uzwojeniu to około 0,3V, na pierwotnym trafa 200V. Mnie taki "przekładnik" (prądowo-napięciowy???) w zupełności wystarcza, nie jestem pewien czy jest to liniowe.
 • Poziom 27  
  Amperomierz elektromagnetyczny. Wykonanie tablicowe, prąd ustroju 5A , zakres z przekładnikiem 250A.
  cytat : Miernik elektomagnetyczny wyskalowany prądem stałym powinien wskazywać przy prądzie zmiennym sinusoidalnym, wartość skuteczną prądu. W praktyce niedoskonałość materiałów magnetycznych powoduje pewne różnice między wskazaniami przy prądzie stałym i przy prądzie zmiennym" (str 173.Lebson Podstawy miernictwa elektrycznego)

  Równanie amperomierza z bocznikiem :

  iRa=(I-i)Rb
  i- max prąd ustroju (max wychylenie)
  Ra - rezystancja ustroju
  I- prąd do jakiego chcemy rozszerzyć zakres amperomierza
  Rb- rezystancja bocznika

  po przekształceniach

  Rb= Ra*i/(I-i)

  Nie wiem jaka jest rezystancja wew. tego amperomierza. Przyjmijmy, że np 1Ω, wtedy Ra=0,0204Ω
  Jak dla mnie to będzie to płaskownik, przez który ma przepłynąć 245A, czyli moc, która się wydzieli, to jakieś 1200W :D .

  Lepiej zastosować oryginalny bocznik i odpowiedni do niego miernik. Lecz jeśli się upierasz, to może pomyśleć o przekładniku prądu stałego tzw. transduktorze.

  Djkiry- ustrój magnetoelektryczny służy do pomiaru napięć stałych :D , ten twój woltomierz, to chyba pracował z prostownikiem czy tak. Woltomierza nie można bezpośrednio podłączyć do przekładnika prądowego, bo cię popieści :D (poczytaj sobie o przekładnikach prądowych w książkach do miernictwa). Układ musiał by wyglądać następująco : przekładnik prądowy - bocznik - woltomierz plus parę minut liczenia :D. Lepiej załatwić sobie dowolny amperomierz elektromagnetyczy 5A plus przekładnik.

  Koledzy nie próbujcie podcierać sobie pupy szkłem. :D
 • Poziom 11  
  Sorki. Oczywiście masz rację. Przepraszam że wprowadziłem kolegów w bląd. Chodziło mi oczywiście o usrój elektromagnetyczny i wierzę że większość kolegów chcącycych mi pomóc zdawała sobie sprawę ze strzeliłem gafę.Rzyczywiście muszę więcej poczytać na temat przekładników prądowych.

  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Cytat:
  Woltomierza nie można bezposrednio podłączyc do przekładnika pradowego bo cie popieści
  - święta racja. Tak jak pisałem: u mnie to 200V i kopie niemiłosiernie.