Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony jeden kanał audio na wyjściu płyty głównej

02 Paź 2014 22:48 1221 3
  • Poziom 12  
    Witam, a więc sprawa się ma tak że naprawiałem wzmacniacz samochodowy audio i jako źródło dźwięku służył mi komputer, czyli jack i z drugiej strony dwa czincze L/P kanał. Wszystko było ok aż do momentu w którym to niechcący opuściłem jeden czincz i spadł na elektronikę wzmacniacza, wtedy zaiskrzyło no i automatycznie jeden kanał w komputerze zaczął dużo ciszej grać. Płyta główna to Gigabyte P67A-UD4-B3, śledząc tor audio przez lupę zauważyłem prawdopodobnie upaloną część mikro smd wielkości z 1,5mm, ma ona czarną kropkę na środku, takie jakby wybrzuszenie.
    Na zdjęciu zaznaczyłem lewy i prawy kanał który to łączy się bezpośrednio z jackiem na wyjściu audio z komputera.

I sprawa teraz wygląda tak że nie wiem co to jest za część, czy zwykły rezystor czy jakiś kondensator, impedencja tego z prawej strony wynosi 65ohm, ten upalony jest jakby martwy. Przy słuchaniu muzyki na uszkodzonym kanale i dotknięciu suchym palcem tej uszkodzonej części muzyka zaczyna grać głośno więc podejrzewam że to on jest winowajcą usterki.

Część ta jest strasznie malutka mikro smd, zdjęcia wykonywane za pomocą lupy, czy to jest rezystor ? Proszę o porady.
  • Poziom 43  
    blaadee man napisał:
    automatycznie jeden kanał w komputerze zaczął dużo ciszej grać.

Rozumiem, że ustawienie na stałe balansu L/R w mikserze systemowym nie załatwia sprawy (szumy itd.)?
    blaadee man napisał:
    impedencja tego z prawej strony wynosi 65ohm

i taki należy przylutować w miejsce uszkodzonego, jeśli czujesz się na siłach w walce z taką "drobnicą".
    Innym wyjściem jest oczywiście kupno "dźwiękówki" na pci/pci-e (nienawidze realteków).
    Pozdr.
  • Poziom 12  
    Zdecydowanie gra słabiej ( ustawienia balansu itd. są ok ) i do tego jeszcze ma taki przydźwięk jakby masy gdzieś nie było, możliwe że jeszcze może być uszkodzony kondensator zaraz obok tego rezystora co są zaznaczone, bo do tych dwóch elementów na jeden kanał prowadzi sygnał od gniazda out audio.
    Czy koniecznie musi być rezystor mikro smd ?
  • Poziom 43  
    blaadee man napisał:
    Zdecydowanie gra słabiej ( ustawienia balansu itd. są ok )

Chodziło mi o wyrównanie programowe balansu suwakiem lewo->prawo, ale to nieważne skoro
    blaadee man napisał:
    do tego jeszcze ma taki przydźwięk jakby masy gdzieś nie było

to może być najtrudniejsze do wyeliminowania.
    blaadee man napisał:
    może być uszkodzony kondensator zaraz obok tego rezystora co są zaznaczone

Może.
    blaadee man napisał:
    Czy koniecznie musi być rezystor mikro smd ?

niekoniecznie, ale, wiadomo, trzeba go jeszcze jakoś tam przylutować...