Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podnoszenie osi w naczepie z kabiny Scania R

rob383 05 Oct 2014 18:42 8514 10
 • #1
  rob383
  Level 2  
  Witam, poszukuje schematu podłączenia przycisku do podnoszenia osi od naczepy do Scanii R z 2011 roku. Przycisk posiadam, a chce z kabiny podnosić lub opuszczać oś w naczepie. Pewno jeszcze jakiś przekaźnik muszę zakupić?? Jak ktoś posiada taki schemat to proszę o pomoc.
 • #2
  jaro zzz
  Level 10  
  Objaśnienie.
  C162 Gniazdo 15pin. za kabiną.
  1oś. jest to standard.
  2oś. wykorzystałem sygnał ciśnienia hamulca (niewykorzystywany).
  Należy położyć nowe przewody z bezpiecznika do włącznika a od niego do wtyki C447 na pin 15 (nie wiem czemu w niektórych dawałem na 16 aby mieć na C162 pin 12). przewód od zaworu możemy wpiąć w puszkę rozgałęźną w naczepie (przewód pomarań jeśli producent zastosował lub pocisnąć przewód do przodu na gniazdo 7pin typ S-pin 5(jest na nim tylko przeciwmgielne oraz wsteczny). Problem morze być z naczepą jeśli jest na ECAS tzn. oś jest sterowana impulsowo.
 • #3
  diablo23248
  Level 28  
  Jaka to naczepa? Jaki system hamulcowy? Może prościej będzie zastosować sterowanie pedałem hamulca?
 • #4
  jaro zzz
  Level 10  
  Nowe naczepy można zamówić z przewodem dociągniętym do gniazda 24V typ. S.
  Natomiast używane są sterowane ze sterownika hamulców. Jeśli są sterowane elektrycznie niema problemu należy tylko w sterowniku wyłączyć funkcję podnoszenia Osi
 • #5
  diablo23248
  Level 28  
  Tu się z kolegą @jaro zzz nie do końca zgodzę. Większość producentów na chwilę obecną, jeśli wypuszcza naczepę z osią unoszoną to jest aktywna funkcja sterowania nią z pedału hamulca. Nie wiem jak z manufakturami, ale Krone, Wielton czy Koegel aktywuje tą opcję standardowo. Eliminujesz przez to "związanie na stałe" ciągnika z naczepą. W mojej firmie jest prawie 200 zestawów. Ponad 100 naczep ma oś unoszoną i we wszystkich funkcja sterowania pedałem hamulca jest aktywna (najstarsza naczepa 5 lat). "Przepinki" to chleb codzienny i problemu nie ma.
 • #6
  jaro zzz
  Level 10  
  Rozchodziło mi się o naczepę MEGA nowa w opci pierwsza oś podnoszona elek. (przewód położony do przodu nie wpięty) 3 oś na zaworze podnoszenia pneumatycznym. Osobiści też jeżdżę i te bajery z pedału to psu na budę w porównaniu z guziorem w kabinie bo jak ciągnik zaczyna mieszać pod górkę to jeszcze nacisnąć hamulec 3-razy chyba żart. No do ruszania może ale czy podniesie przy 24 tonach ale na-pewno opuści po przekroczeni zadanej prędkości w sterowniku hamulców. Nie wiem jak to się ma do przepisów ale opcja manual może nie jest idioto odporna ale jest skuteczna.
 • #7
  diablo23248
  Level 28  
  A potem krzywią się ramy, pękają osie... Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
 • #8
  jaro zzz
  Level 10  
  Jak napisałem wcześniej, też jeżdżę i jak mam 24t, i zawrócić na miejscu, to wolałbym to zrobić na jednej osi.
 • #9
  tomaszv670
  Level 2  
  Również ruszenie z miejsca gdy słaba przyczepność jest lepsze. Klawisz i ośka w górę dociąży oś napędową i jej lepiej. Jak i manewry np w mieście gdy ciasne wjazdy. Lepiej oś opuścić i jechac niż biegac na koniec naczepy i blokować komuś przejazd. Jeżdżę R z 2007 r. Często dostawy w różnych dziwnych miejscach i taki przycisk jak złoto.. Nasz elektryk przy pomocy klawisza przekaźnika i kawałka przewodu zalatwil temat w godzinę. Pozdrawiam
 • #10
  Werkam1502
  Level 6  
  Podepne się pod temat.
  A wie ktoś może gdzie trzeba się wpiąć aby się świeciła kontrolka „podniesionej osi” na wyświetlaczu? Gdzie szukać przewodu od tej kontrolki?
 • #11
  rob383
  Level 2  
  Okolice LĘBORKA Potęgowo jest mechanik który w ciagu około dwóch godzin zrobił podnoszenie ośki z kabiny bez wzgledu na ilość załadowanego towaru..