Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycinanie VTP: co to znaczy i jak to włączyć?

vermes 05 Paź 2014 23:25 4395 0
This content has been translated » The original version can be found here
 • #1
  vermes
  Poziom 8  
  Czyszczenie VTP to funkcja dostępna w protokole VLAN Trunking Protocol dla produktów Cisco. Optymalizuje zalany ruch, oszczędzając i zwiększając dostępną przepustowość. W przypadku przycinania VTP można to osiągnąć poprzez zmniejszenie niepożądanego ruchu zalewanego w postaci pakietów emisji, multiemisji i zalanych pakietów unicast. Ruch jest ograniczony przez funkcję przycinania VTP do tych łączy magistrali, które są potrzebne do uzyskania dostępu do urządzeń sieciowych. W ten sposób transmisja nie jest przekazywana przez łącza dalekosiężne, które nie są konieczne do prawidłowego działania i idą bezpośrednio tam, gdzie było przeznaczone. Sieci VLAN w przełącznikach Cisco są usuwane z przełączników, które nie mają hostów dla tych sieci VLAN. Na przykład, jeśli przełącznik nie ma żadnych portów w określonej sieci VLAN, nie otrzyma ruchu rozgłoszeniowego dzięki opisanej tutaj funkcji.

  Funkcja przycinania VTP jest domyślnie wyłączona w przełącznikach Cisco, więc musisz ją włączyć w konfiguracji, jeśli chcesz, aby była używana w urządzeniu.

  Funkcje przycinania VTP:

  1. Przycinanie VTP redukuje niepożądany ruch nadawania i rozsyłania grupowego
  2. Przycinanie VTP nie powoduje zmian w sieciach VLAN w domenie VTP (bez modyfikacji, bez dodawania lub usuwania sieci VLAN)
  3. Domyślna administracyjna sieć VLAN 1 jest niekwalifikowalna do czyszczenia (nie można zastosować przycinania VTP do sieci VLAN 1)

  Pamiętaj, że jedna domena działa tylko z jedną wersją VTP (wersja 1, 2 lub 3).

  Przycinanie VTP można włączyć globalnie na przełączniku serii Catalyst, co sprawia, że jest on włączony dla całej domeny zarządzania. Jeśli chcesz włączyć przycinanie VTP na przełączniku Cisco, musisz użyć komendy konfiguracji VLAN. Po aktywacji istnieje możliwość utworzenia własnej listy sieci VLAN niekwalifikujących się do przycinania, jeśli chcesz wyłączyć przycinanie dla więcej niż VLAN 1.

  Przydatne polecenia:

  1. Tryb vtp transparentny - ustaw przełącznik Cisco na tryb przezroczysty
  2. Przycinanie vtp - skonfiguruj serwer VTP, aby umożliwić przycinanie VTP
  3. pokaż interfejs - wyświetl listę oczyszczonych sieci VLAN
  4. pokaż status vtp - wyświetl ustawienia konfiguracji VTP
  5. show trunk trunk - zobacz, które sieci VLAN są obecnie przesyłane w dół łączy trunk, gdy nie są przycinane