Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Proszę o sprawdzenie schematu

gumiss88 06 Paź 2014 20:53 1155 11
  • #1 06 Paź 2014 20:53
    gumiss88
    Poziom 9  

Witam,
    Proszę o sprawdzenie schematu. Dodam że dopiero się uczę i to jest pierwszy większy projekt :). Założenie jest proste, sterowanie dwoma silnikami krokowymi unipolarnymi, uC to Atmega8 a sterowniki to L293D. Chcę wiedzieć czy dobrze zaprojektowałem schemat i czy to będzie działać :)

0 11
  • Pomocny post
    #2 06 Paź 2014 23:07
    Marczeli_P
    Poziom 20  

L293D zawiera mostek H zbudowany na tranzystorach i jest przeznaczony do sterowania silnikami bipolarnymi. Do sterowania unipolarnego powinneś użyć raczej ULN2803.

0
  • Pomocny post
    #3 06 Paź 2014 23:14
    l0ud
    Poziom 13  

Wszystkie połączenia zrobione za pomocą wire usuń i zastąp opcją net. Inaczej się ostro przejedziesz na braku połączeń na pcb.

0
  • #4 07 Paź 2014 08:15
    gumiss88
    Poziom 9  

Czyli jeżeli użyje silników bipolarnych powinno działać? Ewentualnie zmienić sterowniki na ULN2803? Rzeczywiście zapomniałem o połączeniach przy sterowniku, już ten błąd poprawiłem.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Paź 2014 14:35
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Nie wiem na jakie napięcie będziesz miał podłączone te silniki bipolarne, ale na L293D pin8 ma być podane napięcie zasilające silnik. Również w złączach do silników należy usunąć zasilanie i mase. Do sterowania silnika bipolarnego wystarczy 4 piny w złączu tylko do jego cewek. Zasilanie podawane jest przez układ scalony i wypływa przez wyjścia z układu i wraca również do masy w układzie scalonym.

0
  • #6 07 Paź 2014 15:06
    gumiss88
    Poziom 9  

Poprawię schemat, jak tylko wrócę do domu. Napięcie chcę doprowadzić 12V. Muszę usunąć zasilanie oraz masę za złączach do silników, na 8 min podać zasilanie silników, czyli 12V?

Wklejam poprawiony schemat. Czy są w nim jeszcze jakieś błędy?

0
  • Pomocny post
    #7 08 Paź 2014 01:23
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Wygląda dobrze, jeszcze mi sie nasówa tylko takie pytanie do ciebie: nie zamierzasz dać tej atmedze zewnętrznego kwarcu? Zebyś był świadomytego co robisz, bez niego też sie chyba obedzie.

0
  • #8 08 Paź 2014 08:58
    gumiss88
    Poziom 9  

Atmega 8 ma wewnętrzny oscylator więc wydaje mi się że jeżeli nie będę przekraczał 8MHz to nie muszę dodawać zewnętrznego kwarcu, ale może jestem w błędzie więc proszę mnie poprawić jeżeli tak jest :)

0
  • #9 09 Paź 2014 16:47
    gumiss88
    Poziom 9  

Po chwili przemyślenia ( czytaj dwa dni ) doszedłem do wniosku że jednak dodam zewnętrzny kwarc. Czy 8Mhz wystarczy? Oczywiście z dwoma kondensatorami 22pF.

0
  • #10 10 Paź 2014 11:21
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Pewnie że wystarczy i z naddatkiem.

0
  • Pomocny post
    #11 11 Paź 2014 00:28
    emarcus
    Poziom 35  

Marczeli_P napisał:
    L293D zawiera mostek H zbudowany na tranzystorach i jest przeznaczony do sterowania silnikami bipolarnymi. Do sterowania unipolarnego powinneś użyć raczej ULN2803.

Dlaczego wprowadzasz autora tego wątku w błąd?
    Może on bez obawy i przeszkód użyć L293D do sterowania silnika unipolarnego..
    L293 zawiera 4 identyczne półmostk, które mogą być wykorzystane oddzielnie i niezależnie od siebie. Wystarczy odpowiednio wysterować input A i EN aby uzyskać wymagane sekwencją stan na wyjściach Y (patrz FUNCTION TABLE w datasheet).

- podłączenie choćby np. w takiej konfiguracji:

http://www.p-njunction.com/wp-content/uploads/2014/05/3.jpg

Ponadto, jeżeli środkowe odczepy cewek są wyprowadzone oddzielnie (ze schematu wygląda że tak jest), to taki unipolarny stepper można bez problemu i obawy sterować jako bipolarny, podłączając albo całe cewki albo tylko ich 'połówki'.
    Wtedy oczywiście należałoby zastosowac inną konfigurację podłączeń.

I trzeci punkt w tej dyskusji:
    Do takiego zastosowania (wysterowanie silnik krokowego) nie ma wskazań na konieczność stosowania rezonatora kwarcowego do taktowania processora.
    Wewnętrzny oscylator w zupełności wystarcza.

e marcus

0
  • #12 13 Paź 2014 19:59
    gumiss88
    Poziom 9  

Dzięki Panowie, teraz zabieram się za programowanie :)

0