Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet MiniMax - brak zapłonu, nie wyświetla żadnego błędu

agentwrogiegoukladu 08 Oct 2014 12:45 2967 7
 • #1
  agentwrogiegoukladu
  Level 2  
  Proszę o poradę w kwestii piecyka gazowego Termet MiniMax (nie jest to MiniMax Plus).

  Po odkręceniu wody, lub po nastawieniu trybu zimowego piecyk wyświetla tylko kilka razy pulsacyjnie zadaną temperaturę po czym z powrotem wyświetla temperaturę spoczynkową i nic się nie dzieje - nie podaje iskry, ani nie wyświetla żadnego błędu.

  Pompa jest sprawna. Z początku obstawiałem przetwornik przepływu c.w.u - wymontowałem, wyczyściłem go i nic. W końcu wymieniłem na nowiutki, ale dalej jest to samo. Komora spalania jest wyczyszczona, płytownik też.

  Ciekawa sprawa jest taka, że po jednej z prób piec wyrzucał mi błąd E5 - okazało się, że źle ustawiłem czujnik przepływu względem osi przepływu wody, ale w tamtym momencie, gdy mostkowałem czujnik na próbę to piecyk się uruchamiał (i CO i woda użytkowa). Gdy ustawiłem czujnik w odpowiedniej pozycji błąd przestał się pojawiać, ale piecyk niestety nie zaczął uruchamiać się normalnie i znów milczał.

  Ma ktoś jakiś pomysł?
 • #2
  biniu292
  Level 18  
  Ile lat ma to urządzenie?
 • #3
  agentwrogiegoukladu
  Level 2  
  Nie wiem dokładnie - pewnie ok. 12-13 lat
 • #4
  biniu292
  Level 18  
  Możesz mieć kłopot z czujnikiem ntc, ale to tylko hipoteza , czujnik mógł się "rozkalibrować" ale nie ulec awarii, a tak na prawdę to obawiam się że bez serwisu się nie obejdzie
 • #5
  agentwrogiegoukladu
  Level 2  
  Śmieszna sprawa. Na drugi dzień piecyk zaczął odpalać jak gdyby nigdy nic. Być może elektrody lekko zwilżyłem dłońmi podczas montażu - ale dziwne, że musiało minąć ileś tam godzin zanim zaczęły znów odpalać i dziwne, że ten problem był przedtem zanim cokolwiek zacząłem z nim robić.

  W każdym razie wciąż nie do końca prawidłowo działa grzanie wody użytkowej - piec na przemian rozpala się na ok. 10 sekund i za chwilę gaśnie, rozpala i gaśnie. CO działa normalnie.

  Czujnik ntc? Nie do końca odkamieniony płytownik?
 • #6
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Osobiście obstawiał bym czujnik na cwu.
 • #7
  biniu292
  Level 18  
  Znajdź i wykręć czujnik ntc, podłącz omomierz do niego i delikatnie podgrzewaj czujnik, jeśli wskazania będą rosły lub malały w termpie jednostajnym, trzeba szukać dalej.
  Jeśli miernik będzie wariował, czujnik do wymiany
 • #8
  agentwrogiegoukladu
  Level 2  
  Minęło sporo czasu, ale potwierdzam tylko podane tu diagnozy - są w naszym domu dwa takie piecyki i do tamtego wtedy w końcu przyjechał serwisant - wymienił czujnik NTC i faktycznie okazało się to strzałem w 10.

  Miałem podobny problem z drugim (już swoim) piecykiem - też Termet Minimax (wersja Plus, czyli bez czujnika przepływu). CO działało bez zarzutu - przy wodzie użytkowej natomiast gasł po kilku-kilkunastu sekundach działania i po chwili znów się odpalał. Mało tego - woda gorąca szła w obieg CO (zamiast wody gorącej w wannie mieliśmy gorące kaloryfery :) )
  Błędu żadnego nie wyświetlał.

  Pomogło porządne odkamienienie (zalałem dwa razy jakimś tanim kamixem) wymiennika płytowego i śmiga jak nowy.