Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zużycie prądu silnika 3-fazowego 5,5kW przy normalnym obciążeniu

hrabia24 09 Oct 2014 20:55 19740 18
    hrabia24
    Level 7  
    Chciałbym dowiedzieć się tego, czy mój silnik 3-fazowy 5,5 kW pracując przy normalnym obciążeniu przez godzinę, zużyje 5,5 kWh prądu, czy trzy razy więcej. Dziękuję.
    kindlar
    Level 40  
    A pokaż tabliczkę znamionową i zobacz na cosφ (jego sprawność). Silnik będzie pobierał z sieci tyle energii aby skompensować obciążenie co może skutkować jego grzaniem. Obciążysz go bardziej, poślizg wirnika względem wirującego pola magnetycznego będzie większy, pobierze większy prąd aby nadążyć na wirującym ze stałą prędkością polem stojana. (Poślizg wirnika to normalne zjawisko więc się nie przerażaj).
    hrabia24
    Level 7  
    Chodzi o to czy pracując bez obciążenia przez godzinę zużyje 5,5 kWh, czy 3 razy 5,5 kWh?
    mczapski
    Level 39  
    hrabia24 wrote:
    pracując przy normalnym obciążeniu przez godzinę

Czy
    hrabia24 wrote:
    pracując bez obciążenia przez godzinę

Po pierwsze najlepiej sprawdź to praktycznie. Moc jest mocą niezależnie od ilości faz zasilania. Idąc dalej moc to praca w czasie. Więc jeśli silnika nie obciążasz to w zasadzie nie wykonujesz pracy.
    hrabia24 wrote:
    kw/h

Chyba coś nie pasuje.
    jurek84
    Level 21  
    hrabia24 wrote:
    Chciałbym dowiedzieć się tego czy mój silnik 3-fazowy 5,5 kw pracując przy normalnym obciążeniu przez godzinę, zużyje 5,5 kw/h prądu, czy trzy razy więcej.Dziękuje.

Zużyje 5,5kWh.

Moderated By retrofood:

"Pomógł" usunąłem, gdyż to oczywista nieprawda.

Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    jurek84 wrote:
    Zużyje 5,5kWh.

Czy dokładnie tyle, czy nie należało by coś doliczyć do tego rachunku, np: jakieś straty, czy opory.
    czesiu
    Level 35  
    Należało by doliczyć, bo silniki określa się mocą na wale. Moc pobierana z sieci to iloczyn napięcia, prądu, cosφ i √3.
    Cosφ to nie jest sprawność.
    jurek84
    Level 21  
    Racja, zapomniałem dodać, że dla idealnego silnika. Moc podziel przez sprawność i będziesz miał moc pobieraną z sieci w czasie ciągłej pracy pod maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    To są straty cieplne, oporów łożysk, i wentylatora chłodzenia silnika. W katalogach silników ich sprawności są podawane.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    hrabia24 wrote:
    Chciałbym dowiedzieć się tego czy mój silnik 3-fazowy 5,5 kw pracując przy normalnym obciążeniu przez godzinę, zużyje 5,5 kw/h prądu, czy trzy razy więcej.

Pominąwszy te kw/h, które proszę poprawić, to tylko wróżka wie, ile silnik zużyje przy normalnym obciążeniu, gdyż poza wróżką nikt nie wie ile to jest "normalne". Tym bardziej, że zaraz piszesz o pracy bez obciążenia.
    Natomiast pojęciem technicznym jest obciążenie znamionowe.
    A dla obciążenia znamionowego, wszystkie wielkości masz podane na tabliczce znamionowej.
    Kris555
    Level 14  
    Energia pobrana przez odbiornik jest to iloczyn jego mocy i jednostki czasu. Innymi słowy Twój silnik przy znamionowym obciążeniu w ciągu godziny zużyje ok. 5,5kWh, oczywiście przy stałym i niezmiennym obciążeniu.
    User removed account
    User removed account  
    mczapski
    Level 39  
    No, no. A kto ze znamienitych informatorów potrafi zapewnić silnikowi/układowi stałe, nominalne obciążenie w dłuższym okresie czasu? Oczywiście poza laboratorium lub stanowiskiem pomiarowym. A pytający uparł się znać znać dla parametrów znamionowych lub może bez obciążenia. Nie przeszkadza to Panom?
    Jak już zeznawałem moc jest mocą bez znaczenia dla sposobu jej pozyskiwania. Zużywasz i płacisz za pracę (pobór energii). Więc jest mało prawdopodobne w warunkach rzeczywistych żebyś obciążał silnik mocą akurat 5,5 kW (mniejsza o drobiazgi) a zapłacisz za ilość jednostek pracy pomnożoną przez stawkę jednostkową plus opłaty dodatkowe. Układ pomiarowy czyta ilość pracy.
    User removed account
    User removed account  
    Aleksander_01
    Level 41  
    Oj Panowie, ale te 5,5 kW to moc na wale a nie moc pobierana.
    Przy obciążeniu znamionowym moc takiego ustrojstwa pobierana z sieci jest większa o sprawność, cos φ (tak w dużym skrócie).
    Wszystkie dane masz umieszczone na tabliczce znamionowej, zużycie prądu też .
    jurek84
    Level 21  
    mczapski wrote:
    A kto ze znamienitych informatorów potrafi zapewnić silnikowi/układowi stałe, nominalne obciążenie w dłuższym okresie czasu?

Nie jest to żaden problem przy wentylatorach lub pompach, a to tylko 2 przykłady. Sądzę, że nie ma co już ciągnąć dłużej tego wątku bo odpowiedź na pytanie autora padła już kilkakrotnie.
    mczapski
    Level 39  
    jurek84 wrote:
    przy wentylatorach lub pompach

Faktycznie nie ma co ciągnąć, ale skoro eksperci piszą coś takiego to trudno nie reagować. A prawa termodynamiki kolega zapoznał? Np zmiana temperatury czynnika o 1 st C powoduje zmiany warunków pracy silnika. Zatem ostrożnie z eksponowaniem swoich wiadomości.
    hrabia24
    Level 7  
    Skapitulowałem i zamykam temat.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    hrabia24 wrote:
    Skapitulowałem i zamykam temat.

W technice należy używać pojęć ścisłych, jeżeli coś określasz mianem "normalne" to każdy może to rozumieć po swojemu. Stąd i brak szansy na uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi.