Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips: TV, Bluray, Soundbar, dekoder NC+ - podłączenie

Adrian.L 10 Lis 2014 22:48 4905 7
  • #1 10 Lis 2014 22:48
    Adrian.L
    Poziom 4  

Witam. Posiadam następujące urządzenia
    TV Philips 40PFL5606H58 : HDMI, HDMI ARC, HDMI boczne, Digital Audio Out oraz In (inne wyjścia analogowe, euro)

Soundbar z subwooferem Philips HTL5140B/12 : HDMI, HDMI ARC, Optical, Aux In

Bluray Philips BDP 5600/12: HDMI, Coaxial, Audio Out L,R, Video Out

NC+ Mediabox: HDMI, Optical

Podłączyłem to tak:

TV-hdmi arc-bluray
    TV-hdmi-dekoder
    dekoder-optical-soundbar
    bluray-audio out l,r-soundbar aux in

Wszystko niby gra ale.....Jeżeli chodzi o połączenie NC+ z soundbarem to lepiej sie chyba nie da (optycznie) ale jeżeli chodzi o użycie połączenia bluray-soundbar (Audio out/Aux In)to rewelacji nie ma. Jak to zrobić, może użyć w jakiś sposób wyjścia coaxial w bluray'u. A może tak:
    Bluray-hdmi-soudbar-hdmi arc- tv hdmi arc

Nie chciałbym za każdym razem kiedy chce posłuchać płyty cd audio włączać tv.
    Bluray służy mi do odtwarzania filmów oraz sporej kolekcji cd audio. Soundbar ma możliwośc przełącznia pomiędzy surround a stereo.
    Długo zastanawiałem się nad kupnem rozbudowanego zestawu kina domowego jednak ze względu na metraż salonu (17m2 w bloku) narazie odpuściłem temat i zakupiłem soundbar. Absolutnie nie żałuję decyzji jeżeli chodzi o filmy, tego sie spodziewałem, nie oczekuje nic więcej jest ok.
    Jeżeli chodzi o muzykę - jest problem. Do tej pory słuchałem jej na wieży Sony HCD-RXD7 ktora mialem od 2001 roku. Grała naprawdę dobrze, ba sto był bas. Teraz niestety jest gorzej.Dlatego kolejne pytania:

Czy zakup wzmacniacza rozwiąże problem (podpiąć wszystko pod niego)?
    Czy wzmacniacz wydusi coś więcej z tego suba i bara?

Nie chce rezygnować z soundbara którego dopiero co kupiłem ale pewnie najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie zestawu HiFi ;-) odrazu mówię że to odpada ale sam wzmacniacz jak pomoże to czemu nie.

Z góry dziekuję za odpowiedzi. Adrian

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2014 09:20
    Polon_us
    Poziom 40  

Na Twoim miejscu przetestowałbym te połączenie o którym piszesz.

Adrian.L napisał:
    A może tak:

Ale test przeprowadź dla płyty CD. Dla DVD bez problemu powinno działać, a dla CD, to nie mam pewności czy soundbar przeniesie dźwięk przy braku video.
    Jeśli będzie działało, to z dekoderem nie ma problemu. Tak na dobrą sprawą, to nawet optyczne z dekodera do sound-bar nie jest potrzebne. Można wykorzystać ARC w takim przypadku.
    A jeżeli nie przejdzie ten test z płytą CD, to trzeba będzie podejść do tego inną drogą.
    Ale jak nie zrobisz testu, to nie będzie wiadomo.

Jeśli powyższy test wypadnie niepomyślnie, to możesz pomyśleć o takim schemacie połączeń:

W tym układzie trzeba wykorzystać adapter Coaxial IN -> Optical Out

Philips: TV, Bluray, Soundbar, dekoder NC+ - podłączenie

Dekoder (HDMI) -> Sound-bar (HDMI IN) -> Sound-bar (HDMI OUT) -> TV (HDMI IN)
    Blu-Ray (HDMI OUT) -> TV (HDMI IN)
    Blu-Ray - Coax OUT -> Adapter (Coax IN) -> Adapter (Optical OUT) -> Sound-bar (Optical IN)

Powodzenia :)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 11 Lis 2014 22:50
    Adrian.L
    Poziom 4  

Świeżo po testach:

Działa, dźwięk z filmów jest trochę lepszy, tak jak ten z optyka dekoder-soundbar.
    Co do audio to dźwięk jest wyraźniejszy mniej "prosty" przez hdmi, jednak wydaje mi, się
    a raczej jestem pewien że bas jest mocniejszy przez Aux In Soundbar.

Filmów słucham przez opcję surround a muzy przez opcję stereo na soundbarze.
    Przy tym podłączeniu również nie muszę mieć włączonego TV :-).
    Bas nie ma tragedii ale słucham głównie starego funku, soulu,starego hip hopu, reggae (bas podstawa) i rewelacji wiadomo też nie ma.

Ponawiam pytanie jeżeli chodzi o wzmacniacz, czy pomoże przy tym soundbarze z subem?
    Jeśli nie to co :-) (tylko bez porady sprzedaj bara zakup hi fi).

Z góry dzięki!

1
  • Pomocny post
    #4 12 Lis 2014 07:28
    Polon_us
    Poziom 40  

Adrian.L napisał:
    Ponawiam pytanie jeżeli chodzi o wzmacniacz, czy pomoże przy tym soundbarze z subem?

Wzmacniacz nic tu nie pomoże. Mogę domyślać się Twego toku rozumowania, czyli tego, że ów wzmacniacz "napędzałby" bezpośrednio głośniki sound-bar i subwoofer. Nie jest to technicznie możliwe.
    Także wzmacniacz w zasadzie pracowałby tylko jako selektor wejść, bez możliwości regulacji barwy dźwięku na sygnał wyjściowy do sound-bar.
    Adrian.L napisał:
    Jeśli nie to co ...

Sugerowałbym rozważenie kupna innego urządzenia. Mam tu na myśli korektor graficzny.
    Korektor ten byłby używany tylko i wyłącznie do słuchania muzyki CD z odtwarzacza Blu-Ray.
    W tym celu konieczne jest użycie wyjścia analogowego audio w odtwarzaczu i wejścia Aux-In w sound-bar.
    Mając korektor miałbyś możliwość skorygowania sygnału podawanego na wejście sound-bar zgodnie z swoimi upodobaniami.
    Lepszym rozwiązaniem byłby korektor z możliwością zapamiętania ustawień.
    W takim przypadku miałbyś możliwość ustawienia i zapamiętania szeregu ustawień w zależności od rodzaju słuchanej muzyki.

0
  • #5 13 Lis 2014 00:19
    Adrian.L
    Poziom 4  

Ciekawy pomysł!
    Czy są jakieś ciekawe propozycje "wolnostojących" korektorów w cenie
    do 500 zł? Dobrze żeby był czarny będzie pasował do zestawu, bez manualnych suwaków, nie musi świecić itp.
    Sounbar łączy się z subwooferem przez BT - czy będzie miało znaczenie?

Znalazłem na allegro np:
    TECHNICS SH-GE70 290zł
    TECHNICS SH-GE90 390zł
    Może coś innego.

I jeszcze dwa pytania.
    1. W Bluray'u w konfiguracji, w opcji audio jest opcja Neo 6:
    "Umożliwia włączenie lub wyłączenie konwersji źródła 2.0 kanałowego bez dźwięku DTS do wyjścia 5.1/6.1 kanałowego"
    Możliwość wyboru tej funkcji to Kino, Muzyka, Auto.

Kiedy np. oglądałem ostatnio film i zostało ustawienie na Kino a teraz mam ochotę posłuchać muzy, a nie chce mi się włączać TV żeby zmienić ustawienie na Muzyka (niestety z pilota się nie da) to czy olać to bo Soundbar ma możliwość przełączania między surround i stereo (i wybrać stereo)?

2. Kiedy słuchałem cd audio na surround to odkryłem np. w werblu lekki pogłos którego nie ma na stereo. Czy jest to możliwe skoro muza jest zapisywana dwukanałowo (bo chyba nie zwariowałem od tych testów)?

Pozdrawiam

0
  • #6 13 Lis 2014 02:38
    Polon_us
    Poziom 40  

Adrian.L napisał:
    Znalazłem na allegro np:
    TECHNICS SH-GE70 290zł
    TECHNICS SH-GE90 390zł

Zdecydowanie SH-GE70. Ten drugi jest bogatszy o karaoke i parę innych "wodotrysków", które w normalnym użytkowaniu nie są potrzebne. Nie wspomnę, że obsługa wydaje się bardziej skomplikowana niż w przypadku tego pierwszego korektora.
    Adrian.L napisał:
    a teraz mam ochotę posłuchać muzy, a nie chce mi się włączać TV żeby zmienić ustawienie na Muzyka (niestety z pilota się nie da) to czy olać to bo Soundbar ma możliwość przełączania między surround i stereo (i wybrać stereo)?

Heh, najlepiej to podłączyć odtwarzacz Blu-ray przewodami CINCH do Aux-In w sound-bar i tylko przełączać sound-bar na te wejście. Cokolwiek by nie było ustawione w odtwarzaczu, nie powinno się przenieść na wyjście analogowe audio.
    Adrian.L napisał:
    2. Kiedy słuchałem cd audio na surround to odkryłem np. w werblu lekki pogłos którego nie ma na stereo. Czy jest to możliwe skoro muza jest zapisywana dwukanałowo (bo chyba nie zwariowałem od tych testów)?

Kolega zaczyna już "przeginać" :(

Przecież trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli włącza się efekt przestrzenny na źródle dwu-kanałowym to efekt jest sztucznie wytwarzany przez procesory dźwięku w tym urządzeniu.
    Przy takim sztucznym rozszerzeniu różne cuda się zdarzają i z tym trzeba się liczyć. Zresztą, po co "rozszerzać" dźwięk, który z założenia jest stereo i tak być powinien odtwarzany?

Tu pozwolę sobie refleksję, która mnie naszła ....

Z jednej strony kolega wyczulony jest na pogłosy czy inne niuanse odtwarzania dźwięku, a z drugiej strony kupuje urządzenie, które jest zaprzeczeniem prawidłowego odtwarzania dźwięku stereo, że o przestrzennym nie wspomnę.
    Przyznam, że nigdy nie kupiłbym sound-bar. No, może do sypialni czy do innego, mniej wymagającego w dźwięk pomieszczenia.

Jak można mówić o prawidłowym stereo, jeżeli głośniki lewego i prawego kanału są oddalone od siebie o jeden metr? I skierowane są w przód. Prawidłowy odbiór dźwięku stereo ma swoje wymagania, m. in. rozstaw głośników/kolumn. Kolega może poczytać o tym.
    I z tego sound-bara proszę nie oczekiwać cudów. Jest to sympatyczny gadżet, ale to tylko gadżet. Gadżet - w sensie techniki reprodukowania dźwięku. I z tego trzeba zdawać sobie sprawę.

Musze jednak przyznać, że w stosunku do głośników w telewizorze jest to jakaś alternatywa.

A dźwięk przestrzenny z tego ustrojstwa? Proszę mnie nie rozśmieszać ...

0
  • #7 13 Lis 2014 21:42
    Adrian.L
    Poziom 4  

Ok, dzięki za radę z tym korektorem.

"Zresztą, po co "rozszerzać" dźwięk, który z założenia jest stereo i tak być powinien odtwarzany? "
    I tak też chcę go odtwarzać :-)

I ja też, zamykając temat pozwolę sobie na małą refleksję. Nie lubię się zbytnio tłumaczyć odnośnie mojego wyboru zakupionego produktu, ale mając w tygodniu max 2 godziny spokoju po godz. 22 do odsłuchu moich cd nie zamierzałem inwestować 4 tyś. w zestaw hifi z którego mocy nie będę mógł w pełni skorzystać. A mając to co mam pytałem o najkorzystniejsze rozwiązania co do odsłuchu - w końcu każdy chcę najlepiej wykorzystać sprzęt który posiada. Z żoną oglądamy ze 3 filmy w tygodniu i prócz alternatywy dla głośników z telewizora uważam że ten soundbar jest lepszy od wielu plastikowych zestawów kina domowego za 1000 zł którymi zaśmieciłbym mój 17 metrowy pokój dzienny.
    Dla mnie to nie gadżet, nie kierowałem się tu lansem czy modą, a rozwiązanie, które postanowiłem przetestować również jako pewną nowość na rynku (w końcu coraz więcej czołowych firm zajmujących się nagłośnieniem,i nie mówię teraz Philipsie, inwestuje ogromną kasę w rozwój tej technologii; swoją drogą ciekaw jestem w którą stronę to pójdzie). Na dzień dzisiejszy, zestawiając stosunek ceny do jakości jestem zadowolony.

Polon_us dzięki za rady. Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Lis 2014 06:29
    Polon_us
    Poziom 40  

Cóż, użyłem zbyt mocnego określenia na to urządzenie. Gadżet nie jest tu odpowiednim słowem. Jest to w sumie bardzo zaawansowane urządzenie.

Co mnie "boli" w tym urządzeniu, to fakt umieszczenia głośników tak blisko siebie. Kłóci się to z podstawowymi zasadami "rozprowadzania" dźwięku, bazy dźwięku stereo i dźwięku przestrzennego.
    I z tym nie pogodzę się i nie dam sobie powiedzieć :)

Ale jeżeli użytkownik owego urządzenia zdaje sobie z tego sprawę i akceptuje, to proszę bardzo, czemu nie :)

Jeżeli w czymś uraziłem swoją wypowiedzią w moim uprzednim wpisie kolegę AdrianaL., to proszę przyjąć moje przeprosiny.

0