jack200 napisał: bo nie musi pamiętać o wyłączaniu komputera
Nie rozumiem. Nie musi pamiętać o wyłączeniu komputera, ale mimo wszystko przy opcji numer 2 komputer pracuje dalej, jedynie dysk jest zatrzymywany.
Jeżeli nie chce pamiętać o wyłączeniu komputera, należy ustawić pracę dysku na ciągłą, ale w zamian za to, w opcjach zasilania ustawić uspanie całego systemu po określonym czasie. Spowoduje to zatrzymanie całego komputera ( a nie tylko dysku, który będzie co kilka minut uruchamiał się ponownie ). Pozwoli to zaoszczędzić energię, a co lepsze, w momencie wybudzenia komputera, pojawi się pulpit. Zatrzymywanie samego dysku w tym momencie nie ma żadnego sensu, gdyż komputer ( i system ) działa dalej.
jack200 napisał: przepracował trochę ponad 3000 godzin ma 2700 w opcji start/stop
To jest właśnie spowodowane tym, o czym pisałem w poprzednim moim poście, a mianowicie:
Aseri15 napisał: Parkowanie głowic podczas normalnej pracy systemu, wiąże się również z zatrzymaniem obrotów talerzy. Wzrasta parametr start/stop dysku, co już wiemy. Dodatkowo Windows ma to do siebie, że tak czy siak często odwołuje się do plików na dysku, więc jeżeli jest to dysk systemowy, powinien on działać cały czas. Co z tego, że go uśpisz, jak po 2-3 minutach on ponownie się załączy. Rozwiązanie to jest na pewno bardziej szkodliwe na dysku, niż ciągła jego praca.
Dodano po 9 [minuty]: Aseri15 napisał: Jeżeli nie chce pamiętać o wyłączeniu komputera, należy ustawić pracę dysku na ciągłą, ale w zamian za to, w opcjach zasilania ustawić uspanie całego systemu po określonym czasie.
Czyli przykładowo 30 minut. Po upływie tego czasu, jeżeli nic nie będzie robione na komputerze, system wywoła automatycznie uśpienie ( całego ) komputera. Będzie on wyglądał, jakby był wyłączony. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie dla dysku. System będzie uspany, więc nie będzie grzebać w plikach. Dysk nie uruchomi się.
Dopiero gdy użytkownik ( przypuścmy kliknięciem w klawiaturę, włącznik czy poruszeniem myszy ) wywoła komputer z tego stanu, system i komputer się uruchomią w tym samym stanie, w którym zostały uspane ( pulpit, praca w programie itp. itd. )