Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Candy CY2 104 - bęben ociera

tlibera 23 Nov 2014 18:01 5574 19
Bosch
    tlibera
    Level 2  
    Zepsuła mi się pralka Candy CY2 104
    candy.pl/produkt-archiwalne/774-cy2_104

Proszę o pomoc w określeniu co mogło się stać i czy naprawa jest opłacalna.
    Podczas wirowania pralka zaczęła stukać, potem cisza jedno pranie, a przy kolejnym stukanie jeszcze przed wirowaniem. Bęben wydaje się w środku przycierać i jednocześnie "leży"- opiera się o zewnętrzną obudowę - tak jakby "opadł".

Zabrałem się za rozkręcanie ale z powodu braku kluczy poddałem się po ściągnięciu tylnej obudowy - więc nic nie widać specjalnego - z zewnątrz ten bęben wygląda w porządku.

Przeglądać posty na forach zastanawiam się czy to może być np. łożysko, albo coś wpadło drobnego do bębna? Czy w tym modelu zespół piorący jest w ogóle rozbieralny?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Bosch
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz pęknięty krzyżak bębna - idź do sklepu po nową pralkę.
  • Bosch
    astw
    Level 18  
    Na znanym portalu akcyjnym taki krzyżak bębna w bdb. stanie - 70 zł.
    marwud6
    Level 18  
    Żeby zobaczyć uszkodzenie krzyżaka bębna musisz wyjąć z pralki wannę z bębnem (najczęściej pęka wałek krzyżaka). Oryginalny (nowy) krzyżak bębna do tego modelu kosztuje ok. 300 zł.
    tlibera
    Level 2  
    marwud6 wrote:
    Jeśli masz w pralce uszkodzony (pęknięty) krzyżak bębna, po odkręceniu tylnej osłony pralki możesz to zobaczyć (sprawdzić).
    W innym modelu pralki miałem ten sam problem ( bęben ocierał o wannę). W tym przypadku pęknięty okazał się wałek bębna. Naprawa okazała się nieopłacalna.

Po odkręceniu tylnej osłony pralki widzę za osłoną bębna koło - które jest napędzane przez coś w rodzaju paska klinowego. Czy to koło to jest ten krzyżak?? Ono nie wydaje się być uszkodzone. Myślałem że krzyżak będzie gdzieś bardziej w środku.
    marwud6
    Level 18  
    Koło nie jest krzyżakiem

Dodano po 2 [minuty]:

Tak wygląda:
    tlibera
    Level 2  
    Czyli jednak nie wystarczy zdjąć tylnej osłony
    marwud6
    Level 18  
    tlibera wrote:
    Czyli jednak nie wystarczy zdjąć tylnej osłony

Nie, nie wystarczy. Jeśli masz uszkodzony krzyżak, to musisz otworzyć przednią część wanny (plastikowej obudowy) i wyjąć bęben. Krzyżak jest przymocowany z tyłu bębna. Patrz zdjęcie.

wiesiekmisiek
    Level 33  
    Przepraszam, że się podłączę pod temat gdyż przeszukałem całe forum i nie znalazłem. Czy w tym modelu Pralki Candy bęben jest rozbieralny aby wymienić łożyska ?
    tod.1977
    Level 23  
    Witam.
    Jest to model z załadunkiem od frontu, więc zdejmij kolego górny blat i z góry zobaczysz jaki jest zbiornik. Wystarczy z tyłu u góry kilka śrubek odkręcić.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Co prawda oczekiwałem jednoznacznej odpowiedzi bo do pralki mam ponad 100 km więc nie wiem nadal czy opłaca się jechać.Może ktoś odezwie się z wiążącą informacją .
    tod.1977
    Level 23  
    Z postów wyżej wynika że niby zbiornik rozbieralny, ale z tymi Candy z którymi ja miałem styczność zbiorniki były zgrzewane.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Właśnie z tych wyższych nie wynika konkretnie czy rozbieralny stanowczo czy nie. W necie są do kupienia łożyska i simer do tego modelu ale chciałbym mieć więcej pewności , nie chcę bawić się w rozcinanie .
    tod.1977
    Level 23  
    Ja bym dzwonił do sprzedawcy i prosił o fotki zbiornika po zdjęciu blatu i po sprawie.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Właśnie wcześniej też się tak zabezpieczyłem i przed chwilką dostałem info i fotki. Stanowczo stwierdzam, że pralka Candy CY2 104 ma rozbieralny (rozkręcany) zespół piorący, a łożyska to prawdopodobnie 6204 i 6205, simer 30/52/11 - 12,5. Foto w załączeniu
    Pralka Candy CY2 104 - bęben ociera Pralka Candy CY2 104 - bęben ociera
    tod.1977
    Level 23  
    No i po sprawie. Pytanie pozostaje jedno, w jakim stanie będzie krzyżak? Pozdrawiam.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Dodam jeszcze, że jest to typowy SLIM ( czyli najbardziej płytka pralka). To info dla potomnych - zespół piorący rozkręcany. Z mojej strony to wszystko , dziękuję za uwagę w tym temacie jednak nie mogę go zamknąć, gdyż tylko podpiąłem się . Jutro dodam ten typ pralki do listy na forum pralek z wymiennymi łożyskami.

Dodano po 5 [minuty]:

tod.1977 wrote:
    No i po sprawie. Pytanie pozostaje jedno, w jakim stanie bedzie krzyzak?. Pozdrawiam.
    Tak się składa, że łożyska na tą chwilę prawdopodobnie nie wymagają wymiany ( nic nie szumu i nie huczy, nie ma bicia przy wirowaniu w/g oświadczenia właściciela dotychczasowego)więc krzyżak na bank będzie też jeszcze OK.Pytanie odnośnie rozbieralności zespołu piorącego z mojej strony było krokiem w przyszłość i jednym punktem za nabyciem tego sprzętu. Dzięki tod.1977 za zainteresowanie tematem.
    tod.1977
    Level 23  
    Sam sie czegos dowiedzialem dzieki kolegi temacie. Pozdrawiam.
    MDD
    Level 29  
    Panowie co piszecie to się kupy nie trzyma. Podłączam się do tematu[wiesiek] a raptem pralka jest ''sprawna''.
    tod.1977
    Level 23  
    Kolega wiesiekmisiek spodziewa sie rychlej awarii pralki bo to Candy. Dlatego juz wie ze naprawa bedzie mozliwa kolego MDD. :D