Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV SAMSUNG NIE ODBIERA MUX3

25 Lis 2014 22:21 5934 15
 • Poziom 12  
  Problem polega na tym, że OSTATNIO telewizor przestał odbierać kanały nadawane poprzez MUX 3 takie jak tvp1, tvp 2 itd.

  Odbieram telewizje poprzez najmocniejszą (dostępną na rynku antenę) do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Antena ta jest podłączona do multiswitcha, który rozdziela sygnał w sumie na 5 telewizorów.

  Sygnał odbieram z nadajnika na Śnieżnych Kotłach gdzie moc ERP to 100 kW dla kanału 49, częstotliwości 698 MHz i szerokości kanału 8 MHz.

  Na każdym z pozostałych telewizorów (sony, philips, lg) programy mux 3 odbierane są prawidłowo (zdjęcie5) a moc sygnału to 100% lub prawie 100% podczas gdy na Samsungu tylko 8-10 % (zdjecie1).

  TV SAMSUNG NIE ODBIERA MUX3

  Z początku myślałem, że jest to problem związany z przewodami (tv - gniazdko rozdzielacz) jednak ich wymiana nic nie dała, nadal to samo.

  Do przewodu którym sygnał doprowadzany jest do SAMSUNGA podłączyłem zwykły dekoder STB i działał bezproblemowo na 100% (zdjecie 2).

  TV SAMSUNG NIE ODBIERA MUX3

  Przeniosłem też telewizor do innego pomieszczenia, w którym podłączony jest inny TV i nadal nic (zdjęcie4).

  TV SAMSUNG NIE ODBIERA MUX3

  Na innych kanałach (MUX1 i MUX2) TV odbiera bezproblemowo (zdjęcie3).

  TV SAMSUNG NIE ODBIERA MUX3

  Resetowałem multiswitcha, resetowałem ustawienia telewizora, wyszukiwałem ponownie kanały itd. nic nie daje - nadal to samo.

  Podpiąłem TV bezpośrednio pod antenę pomijając multiswitch - też nic nie dało.


  Wnioskuję więc, że problem tkwi po stronie TV a konkretnie po stronie wbudowanego dekodera.

  Dodam, że wcześniej TV odbierał kanały bezproblemowo.

  Telewizor marki Samsung MODEL UE46ES6100, MODEL CODE UE46ES6100WXXH

  Czy ma ktoś podobne doświadczenia ?

  Zgłosiłem TV do reklamacji - gwarancję mam do 12.12.2014 r.
 • flexghzflexghz
 • flexghzflexghz
 • Poziom 12  
  Próbowałem to samo - 8-10 %
 • Poziom 15  
  Witam ja zakupiłem Telewizor LED 3D Samsung UE32H6400 Full HD 400Hz problem ten sam MUX-3 nie chodzi.MUX-1,MUX-2 odbiera znakomicie wprawdzie inne województwo ale problem ten sam z Tv.Jeżeli lucu będziesz miał jakieś info to proszę o napisanie na forum pozdrawiam.
 • Moderator
  Lucu:
  1. Czy ta "najmocniejsza antena" jest ze wzmacniaczem? Jeżłei tak to wzmacniacz jest do zdjęcia.
  2. W przypadku Złotoryi antena - jeżeli ma odbierać ze Śnieżnych Kotłów - MUSI być silnie kierunkowa z uwagi na doświetlacz w Legnicy na Piastowskiej (2,8 kW). Odbiorniki Samsung sa dobrymi urządzeniami ale wymagają bardzo "czystego" sygnału z anteny. Odpadają wszelkie "plastykowe mydelniczki" ze wzmacniaczami po 1000 dB czy siatkowe ze wzmacniaczami i bez "pleców". Szerokość wiązki przedniej nie powinna być szersza niż 30 stopni. Zanim uruchomiono MUX3 ze Śnieżnych to znacznie mniejszej mocy nadajnik MUX3 w Legnicy był dość dobrze odbierany w Złotoryi - pomimo specyficznego ukształtowania terenu.
  W Złotoryi nie ma szans na odbiór stacji z Wałbrzycha, Ślęża zagłuszy wszystko.

  Synology: jak daleko mieszkasz od KS Machów? tam także jest bardzo silny doświetlacz (30 kW) co oznacza że jakikolwiek błąd w instalacji antenowej - np zbędny wzmacniacz albo za silny sygnał - i są problemy. W której części Tarnobrzega mieszkasz..? Także kłania się jakość wykonania i doboru instalacji antenowej, obowiązkowo PASYWNEJ.

  Obu Panom proponuje zapoznać się z poniższym tekstem:
  http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak-poprawnie-odbierac-mux3
 • Poziom 15  
  irekr napisał:
  Lucu:


  Synology: jak daleko mieszkasz od KS Machów? tam także jest bardzo silny doświetlacz (30 kW) co oznacza że jakikolwiek błąd w instalacji antenowej - np zbędny wzmacniacz albo za silny sygnał - i są problemy. W której części Tarnobrzega mieszkasz..? Także kłania się jakość wykonania i doboru instalacji antenowej, obowiązkowo PASYWNEJ.

  Obu Panom proponuje zapoznać się z poniższym tekstem:
  http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak-poprawnie-odbierac-mux3

  Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem tak naprawdę to mieszkam w okolicy Tarnobrzega odległość od nadajnika do Machowa mam 17km w Lini prostej.Antenę przestawiłem na Święty Krzyż ponieważ jest tam 3 Mux a w Machowie dwa.Odległość do nadajnika na Święty Krzyż 50 km teren do odbioru bardzo dobry brak przeszkód.Być może mam za słabą antenę ostatnio zakupiłem na allegro antena-panelowa-dvb-t-100dbuv-fullhd. irekr dziękuje również za linka odnośnie dvbt poczytam , być może popełniłem jakiś błąd jeśli chodzi o mnie.Wydawało mi się że jak Łapie już dwa Muxy to antena jest ustawiona ok.Co do obrazu to jakoś doskonała sygnał też dobry.Co ciekawe to mux 3 jest najsilniejszy w porównaniu z dwoma pierwszymi RTCN Kielce Święty Krzyż - 682 MHz - Kanał 47 - 150 kW :|
 • Moderator
  Wygląda na to że problemem jest właśnie ta "antena" - antena-panelowa-dvb-t-100dbuv-fullhd. Zapewne totalne badziewie z alledrogo....
  Możesz zrobić zdjęcie tej anteny lub link do niej...?
 • Poziom 15  
  jeśli chodzi o mnie to mam zainstalowana taką antenkę prawdopodobnie producent polski koło Tarnowa.
  DANE TECHNICZNE :

  zakres odbioru VHF/UKF

  zysk energetyczny ze wzmacniaczem +45dB!

  widoczność kątowa pozioma 52°

  widoczność kątowa pionowa 35°

  impedancja wyjścia 75 Ω

  waga 0,45 kg
 • Moderator
  Zgrozo...
  Wewnątrz są dwa kawałki drutu i wzmacniacz. Cały materiał do budowy tej anteny nie kosztuje więcej jak 10 zł...

  Marny pożytek z tego cuda...

  Czy masz otwarta przestrzeń na Śnieżne Kotły..? Wiem że w Złotoryi to nie takie oczywiste, niektóre kierunki są dość dobrze zasłonięte....

  Jakaś pozycja geograficzna..?
 • Poziom 15  
  Irekr dziękuje za zainteresowanie się moim problemem ,wprawdzie podczepiłem się pod temat ,ale wychodzi na to tak jak piszesz będzie problem z anteną.Podaje swoje współrzędne ze strony http://www.sat-charts.eu/lokalizator.php antenę obecnie mam skierowaną na Święty Krzyż.Mam prośbę do ciebie czy mógłbyś polecić antenę na której powinienem odebrać te sygnały z 3 mux.Z góry wielkie dzięki
 • Moderator
  Sorki za pomyłkę, myślałem że odpisuję autorowi tematu.

  Jutro przeliczę sygnały dla Tarnobrzega i odpowiem.

  Zapewne oboje koledzy zadają sobie pytanie: dlaczego na MUX1 i 2 jest dobrze a na MUX3 jest źle. Powód jest prozaiczny: emisja cyfrowa ma to do siebie że stosuje tzw korekcje błędu. Oznacza to że dopuszcza się określony poziom błędów transmisji przy którym nie maja one wpływy na poprawność odbioru. Ale sygnał ma swoje ograniczenia i korekcja działa tylko do pewnego poziomu.
  MUX3 jest multipleksem znacznie mocniej upakowanym (2 sygnały HD plus reszta w SD, co powoduje że wymagania prawidłowego odbioru są wyższe. Inaczej mówiąc: jeżeli poprawnie jest odebrane 66% sygnału to korekcja błędu dla MUX1/2 jest w stanie "naprawić" transmisję, natomiast dla poprawnego odbioru MUX3 musi być co najmniej np. 80% poprawnego sygnału. Instalacja antenowa wprowadza określone zniekształcenia z którymi dekodery na MUX1 i 2 dają sobie radę, natomiast dla MUX3 jest już tego sygnału za mało.
  Samsungi to bardzo dobre odbiorniki, ale sygnał musi być naprawdę znakomitej jakości.

  To tak w skrócie.
 • Moderator
  Do komina KS machów masz 17 km, przy tej odległości to "cudo" nie ma prawa działać, będzie przesterowane nawet sygnałem odbitym....

  W Szwagrowie to w zasadzie każda antena pasywna i możliwe o wąskiej wiązce przedniej powinna działać poprawnie. Sygnał ze Świętego Krzyża jest "po byku".
  Ja bym poeksperymentował, ale prawdopodobnie akceptowalne wyniki powinny być po zastosowaniu jednej z takich:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_dvb-t_A1610.htm
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_A1911.htm
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm
  Druga z nich ma największy zysk, trzecia najlepsze pasmo przenoszenia.
  Trzecia ma także najlepsze tłumienie z kierunków bocznych, co jest ważne z uwagi na "doświetlacze"...

  Dwie pierwsze mają symetryzator, trzecia nie ma i nie potrzebuje. Żadnych wzmacniaczy, dobrze ustawić, założyć dobry kabel i prawidłowo zarobione wtyki a musi działać....
 • Poziom 15  
  irekr dziękuje ci serdecznie za poświęcony czas .Podałeś mi wszystko na tacy,teraz dostosuje się do twoich porad,jeśli nie będę coś wiedział pozwolę sobie jeszcze odezwać się z zapytaniem.Pozdrawiam serdecznie.
 • Poziom 12  
  Antenę mam mocną kierunkową ze wzmacniaczem.

  Telewizor zareklamowałem.

  Był ponad tydzień w serwisie, przyjechał z serwisu - niby nic nie było robione a tu nagle odbiera super na wszystkich muxach.

  Przestawiłem też antenę - sam już nie wiem co pomogło, czy serwis czy moje ustawienia choć to troszkę dziwne gdyż wcześniej (przed reklamacją) ustawiałem antenę i nic to nie dawało.

  Tak czy siak teraz działa.
 • Moderator
  Lucu: zapewne serwis zmniejszył wzmocnienie obwodów wejściowych, czyli zmniejszył czułość odbiornika. Z poziomu menu serwisowego jest to możliwe.
  Należy się cieszyć, że działa poprawnie.
 • Poziom 12  
  No cieszę się nawet bardzo - ale oni zapewniali, że zupełnie nic nie robili.

  Normalnie magia :o)