Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny do Harman Kardon HS 200

PabloKatassi 28 Lis 2014 21:01 2796 28
  • #1 28 Lis 2014 21:01
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Witam.

Posiadam wzmacniacz i źródło dźwięku Harman Kardon HS 200.
    Moc 2x65W + wyjście na aktywny subwoofer.
    Pomieszczenie: (pokój z kuchnią) 20mkw
    Odległość od głośników: 2,8m
    Rodzaj dźwięku: filmy z telewizora, ale przede wszystkim muzyka (rock, jazz, pop, funky).

Doradźcie, proszę, jakie kolumny byłyby najlepsze.
    Liczę na w miarę naturalne oddanie barwy muzyki, przy obecności ładnego, nie dudniącego, ale dynamicznego i słyszalnego basu.
    Kolumny mogą być używane.
    Górna granica cenowa to 2000zł.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Ps. Poniżej wrzucam linki do dwóch referencyjnych zestawów, które prezentują pożądane przeze mnie brzmienie.
    1. https://www.youtube.com/watch?v=r8MrNKmBBEo
    2. https://www.youtube.com/watch?v=ugwkFGtT1GY

Oczywiście jestem realistą, więc zważywszy na wszystkie ograniczenia, mój zestaw nie zbliży się nawet do tycg prezentowanych powyżej, niemniej to jest właśnie kierunek, w którym chciałbym podążać i który mnie interesuje.

Raz jeszcze pozdrawiam i proszę o pomoc w doborze najodpowiedniejszych kolumn.

0 28
  • #2 28 Lis 2014 21:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PabloKatassi napisał:

Ps. Poniżej wrzucam linki do dwóch referencyjnych zestawów, które prezentują pożądane przeze mnie brzmienie.
    Słuchałeś ich na żywo, czy tylko w internecie?
    Harpia Acoustics Pat http://allegro.pl/harpia-acoustics-pat-tanie-kolumny-audiofilskie-i4816255590.html
    JBL HP-520 http://allegro.pl/jbl-hp-520-usa-rarytas-porzadne-kolumny-polecam-i4844044786.html

Jeżeli chcesz kupować za 2 tysiące zestawy głośnikowe, to zacznij od wymiany napędu. Niestety ale ten HK to niska półka. Typowy sprzęt AV. Do muzyki się nie nadaje.

0
  • #3 28 Lis 2014 22:53
    PabloKatassi
    Poziom 9  

telecaster1951 napisał:
    Słuchałeś ich na żywo, czy tylko w internecie?

No niestety, najdroższe kolumny, których kiedykolwiek słuchałem na żywo, to Dali Epicon 6, a te wspomniane słyszałem jedynie w internecie (komp + Sennheiser HD555). Wspomniałem jednak o nich, bo wydaje mi się, że nawet przy takim odsłuchu osobie odpowiadającej na mojego posta łatwiej będzie uchwycić w jakim kierunku chciałbym podążać przy wyborze kolumn.

telecaster1951 napisał:
    Jeżeli chcesz kupować za 2 tysiące zestawy głośnikowe, to zacznij od wymiany napędu.

Niestety, napęd póki zostaje. Kolumny natomiast wcale nie muszą w tej cenie. Tańsze mile widziane :-) To po prostu górna granica.

0
  • #4 28 Lis 2014 23:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PabloKatassi napisał:
    słyszałem jedynie w internecie (komp + Sennheiser HD555).
    Zatem słyszałeś brzmienie swoich słuchawek nie zestawów o których mowa.
    Jakie masz obecnie zestawy głośnikowe?

0
  • #5 29 Lis 2014 11:12
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Do tej pory używałem regularnie jedynie komputera i głośników Creative T40. Siedząc przy biurku odsłuch był ok, ale tylko ok.

0
  • #6 29 Lis 2014 13:49
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

W takim razie możesz kupić jakieś dobre zestawy głośnikowe, ale ten HK w najbliższym czasie kwalifikuje się do wymiany. On będzie wąskim gardłem systemu.

0
  • #7 30 Lis 2014 23:07
    PabloKatassi
    Poziom 9  

telecaster1951, a co myślisz o zestawie Magnat Quantum 653 + Magnat Quantum Sub 625A ? Może to byłoby lepsze rozwiązanie do tego HK?

0
  • #8 01 Gru 2014 17:39
    phoe
    Poziom 29  

Jak chcesz Magnaty, to weź fronty - czyli model 677 i bez suba. :)
    Do muzyki którą podałeś się sprawdzą, z tym że ten HS 200 pewnie zepsuje ich brzmienie.

0
  • #9 04 Gru 2014 21:21
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Właśnie przesłuchałem z tym wzmacniaczem kolumny Magnat Quantum 673, 675 i ELAC 67.2.
    Magnatów 677 nie było, ale po przesłuchaniu tych 675 wydaje mi się, że większe już raczej nie wchodzą w grę.

Wrażenia i opinie:
    Magnat 673 - brzmiały ładnie, chociaż przy cichszym słuchaniu miałem wrażenie, że trochę brakuje im dolnego pasma. Podbicie basu o +5dB rozwiązało problem, ale dalsze podbijanie powodowało już tylko dudnienie w bardziej dynamicznych kawałkach.
    Magnat 675 - brzmiały bardzo podobnie, z tym, że bas był dużo lepszy i nie wymagał sztucznego podbicia. Niestety nie zdążyłem odsłuchać jak grają na niskich głośnościach. Poza tym wydają się dość duże i nie wiem czy nie za mocne do tego wzmacniacza.
    Elac 67.2 - wydały mi się dużo bardziej szczegółowe od dwóch poprzednich, albo po prostu środek i góra pasma były wyraźniej zaznaczone. Bas był dynamiczny i szybki, ale nie schodził zbyt nisko. Wymiary kolumny dużo bardziej kompaktowe. Niestety ponownie nie udało mi się odsłuchać jej na niskiej głośności.

Generalnie Elac'i wydały mi się lepsze, ale nie wiem jak zabrzmią cicho no i czy ich brzmienie na dłuższą metę nie będzie zbyt męczące.

W weekend jestem umówiony na kolejne odsłuchy, ale innego już sprzętu. Potem postaram podzielić się wrażeniami.

Pozdrawiam.

0
  • #10 04 Gru 2014 21:36
    phoe
    Poziom 29  

No Elac 67.2 są sporo droższe od 675/677, jak już chcesz około 3000zł wydać to Dali Zensor 5 przesłuchaj, one ładnie grają, ale nie zagrają tak głośno jak np Magnaty 675/677.

Do cichego słuchania muzyki Zensor'y mogą okazać się idealne, ja jednak lubię głośno. :) Słuchałem ich i naprawdę ładnie grają, ale jak głośniej podkręcisz to szału nie robią.

A 675 się nie opłaca wg mnie kupować, za dodatkowe 50zł masz 677 z 1 niskotonowym więcej. :)

0
  • #11 08 Gru 2014 13:35
    PabloKatassi
    Poziom 9  

W weekend miałem okazję posłuchać jeszcze dwóch kolumn: Q-Acoustic 2050i i Dali Zensor 5. Rzeczywiście, te kolumny Dali brzmią jak dla mnie bardzo dobrze, również przy cichym słuchaniu i mają ładną szeroką scenę. QA 2050i wypadły w bezpośrednim porównaniu gorzej, trochę kartonowo. Tak więc zdecyduję się na Dali.

Mam jeszcze pytanie w nawiązaniu do wzmacniacza. Czy jest sens wymieniać w przyszłości sprzęt Harmana na jeden z poniższych? Jeśli tak, to który?

Denon DRA-F109
    Denon RCD-N8 lub RDC-N9
    Marantz MCR-610
    Marantz MCR 510
    Pioneer X-HM82-K
    Magnat VC1

Wiem, że to inny rodzaj produktów, również cena jest różna, ale wszystkie mają przynajmniej dwie wspólne cechy - mieszczą się idealnie we wnęce szafki RTV, którą posiadam (wymiary wnęki: 37x38x15cm) oraz posiadają zarówno wejścia cyfrowe jak i analogowe. Jeśli chodzi o różnice dot. ceny i funkcjonalności, to wszystkie te aspekty rozważę sobie sam. To o co chciałbym Was prosić, to wskazanie (ew. ustawienie w kolejności), który z powyższych sprzętów zagra najlepiej z kolumnami Dali Zensor 5. Jeśli macie inne propozycje, chętnie ich wysłucham.

Dziękuje z góry za pomoc i pozdrawiam.

0
  • #12 08 Gru 2014 14:00
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PabloKatassi napisał:
    mieszczą się idealnie we wnęce szafki RTV,
    Trzymasz wzmacniacz we wnęce szafki? Wiesz o tym że wzmacniacz musi mieć co najmniej kilka centymetrów wolnej przestrzeni nad sobą? Inaczej może się przegrzać.
    PabloKatassi napisał:

Mam jeszcze pytanie w nawiązaniu do wzmacniacza. Czy jest sens wymieniać w przyszłości sprzęt Harmana na jeden z poniższych? Jeśli tak, to który?
    Na żaden. To nie jest sprzęt którym można by się zainteresować w kontekście dobrego zestawu stereo. To są zestawy z bajerami o słabym dźwięku, w porównaniu do wzmacniaczy z tej półki cenowej.
    Szukaj zwykłego wzmacniacza.

0
  • #13 08 Gru 2014 14:33
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Tak, wzmacniacz jest we wnęce, ale ma wolną przestrzeń zarówno z boku, z tyłu jak i od góry. Zresztą chyba większość z wymienionych powyżej sprzętów miałaby wolną przestrzeń przynajmniej od góry i z tyłu.

Czy ten Denon DRA-F109 teąz się nie nadaje? To w przeciwieństwie do reszty tylko prosty wzmacniacz, który z bajerów ma jedynie tuner radiowy :-)

A jeśli żaden z powyższych się nie nadaje, to czy mógłbyś polecić jakiś wzmacniasz spełniający wspomniane wcześniej kryteria? Może jakiś używany starszy amplituner + mały DAC?.

Dodano po 2 [minuty]:

Ps. ta wnęka jest jednak nieco większa: szer/wys/gł - 38x16x38cm

0
  • #14 08 Gru 2014 14:58
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PabloKatassi napisał:

Czy ten Denon DRA-F109 teąz się nie nadaje? To w przeciwieństwie do reszty tylko prosty wzmacniacz, który z bajerów ma jedynie tuner radiowy :)
    Nadałby się, ale podajesz propozycje sprzętu za 2 tysiące a ten jest za 800zł. On nie ma dobrego brzmienia. Poza tym jest to część mikrosystemu Denona. Nie mam pojęcia jak to gra z innymi zestawami niż w oryginale.

0
  • #15 08 Gru 2014 15:44
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Tak, różnica cenowa jest spora, ale mniemam, że wynika właśnie stąd, że ten Denon jest pozbawiony bajerów.

0
  • #16 08 Gru 2014 15:54
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Owszem, ale skoro jesteś gotów wydać 2 tysiące, to lepiej kupić sprzęt który zagra za 2 tysiące.

0
  • #17 08 Gru 2014 16:05
    PabloKatassi
    Poziom 9  

No dobrze, ale w takim razie ponowię swoje pytanie - skoro żaden z wymienionych przeze mnie sprzętów nie "zasługuje" :-) na granie z Dali Zensor 5, to czy znasz jakieś wzmacniacze w mniejszym rozmiarze i z wejściami cyfrowymi (lub wzmacniacz + DAC), które byłyby godne polecenia?

0
  • #18 08 Gru 2014 16:13
    phoe
    Poziom 29  

Z nowych do 2000zł?
    Yamaha A-S501 czy sieciowy -> R-N500.
    Onkyo A-9050 lub sieciowy -> TX-8050.

Sieciowy = usb, radio i inne bajery + gorszy dźwięk.
    "Zwykły" = dużo lepszy dźwięk, brak bajerów.

Tak swoją drogą, między Zensor 5, a 7 jest mała różnica w cenie, może wersją wyższa/mocniejszą warto się zainteresować?

Aaa sorry, po fakcie już doczytałem, ty chcesz to do dość małej wnęki zmieścić, to żaden chyba nie wejdzie z tych co wyżej podałem, a jak wejdzie na styk to się będzie tam gotował.

Denon jest dość mały, ale on znowu jest za szeroki:
    http://www.denon.pl/pl/product/pages/product-...omponents&subid=amplifiers&productid=pma720ae

Nie może wzmacniacz stać na szafce?

0
  • #19 08 Gru 2014 16:31
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Dzięki phoe, ale obydwa wspomniane przez Ciebie wzmacniacze są dość pokaźnych rozmiarów. Zresztą nie ma chyba sensu kolejny raz wałkować tematu dużego wzmacniacza do Dali Zensor 5, bo podobne wątki dość można łatwo znaleźć w internecie. To czego nie udało mi się nigdzie znaleźć, to czy istnieje jakiś mały wzmacniacz, który będzie ładnie grał z tymi kolumnami?

Ps. "mały" oznacza tyle, że musi się zmieścić w wnęce o wymiarach 38x38x16cm
    Ps.2 kwestię ewentualnego przegrzewania się wzmacniacza też można dość łatwo rozwiązać, np. wycinając nieco większy otwór w płycie z tyłu szafki i wstawiając tam np. wolnoobrotowy i cichy wentylator.

0
  • #20 08 Gru 2014 16:40
    phoe
    Poziom 29  

Jak nawet znajdziesz na wysokość odpowiedni, to problemem będzie szerokość.
    Producenci jak chodzi o szerokość, to robią podobnych wielkości sprzęt, wszystko w okolicach 42-43cm.
    A kupować Zensory za 3000zł pod tego HS 200 mija się z celem.

Taki Marantz MCR-610 kosztuje 3000zł... a zagra pewnie jak Denon za 1200zł, nie lepiej wymienić szafkę RTV, niż kombinować nie wiadomo jak? Na dodatek tego Denona można jako używanego dorwać za 800zł

0
  • #21 08 Gru 2014 16:52
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Wymiana fornirowanej szafki z dobraniem odpowiedniego koloru do reszty mebli, to też nie mniej niż 1500~2000zł :-)

0
  • #22 08 Gru 2014 16:56
    phoe
    Poziom 29  

A przerobienie obecnej, przez poszerzenie wnęki(czy tam zrobienie z 2 wnęk, jednej dużej)? Przecież takie coś się da zrobić i to nie kosztuje nie wiadomo ile. Taki Denon PMA-720AE jest dość niski i wtedy ci się on zmieści.
    No musisz normalny wzmacniacz do tego kupić, jak chcesz na kolumny wydać 3000zł.

0
  • #23 08 Gru 2014 17:04
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

phoe napisał:

Producenci jak chodzi o szerokość, to robią podobnych wielkości sprzęt, wszystko w okolicach 42-43cm.
    Albo około 40, albo standardowe 44cm.
    phoe napisał:
    Taki Denon PMA-720AE jest dość niski i wtedy ci się on zmieści.
    No musisz normalny wzmacniacz do tego kupić, jak chcesz na kolumny wydać 3000zł.
    Zgadzam się. Coś pokroju tego Denona to minimum co trzeba mieć.
    Czy ten wzmacniacz nie może stać na szafce?
    Nawet zrobienie tego wentylatora nie załatwi sprawy, jeżeli nie będzie zbyt dużo miejsca od góry. Musi być zapewniony swobodny obieg powietrza. Wymuszanie go, to proszenie się o kłopoty.

0
  • #24 08 Gru 2014 17:28
    PabloKatassi
    Poziom 9  

telecaster1951 napisał:
    Czy ten wzmacniacz nie może stać na szafce?

Nie może, bo niestety wtedy trzeba podnieść telewizor, a po takim zabiegu niewygodnie się go ogląda (sprawdzałem).
    Ale to nawet nie o to chodzi, bo zawsze mogę spróbować dokupić mała szafkę na sam wzmacniacz i wtedy dołożyć do tego nawet inne elementy zestawu audio/video.
    To o co naprawdę mi chodzi, to czy bez zbędnego przerabiania, kombinowania i cudowania z meblami można dostać mały wzmacniacz, który zagra ładnie z tymi kolumnami?

telecaster1951 napisał:
    Nawet zrobienie tego wentylatora nie załatwi sprawy, jeżeli nie będzie zbyt dużo miejsca od góry. Musi być zapewniony swobodny obieg powietrza. Wymuszanie go, to proszenie się o kłopoty.

Wybacz, ale to jest jedyna rzecz, z którą się z Tobą nie zgodzę. Pracuję na co dzień z urządzeniami elektronicznymi, również większymi wzmacniaczami, choć nie audio i zastosowanie wolnoobrotowego wentylatora zawsze zapewniało wystarczające chłodzenie urządzeń nawet jeśli szczeliny były rzędu 1cm, a urządzenie wielkością podobne do klasycznego amplitunera.

0
  • #25 08 Gru 2014 17:33
    phoe
    Poziom 29  

W tym przypadku kombinowanie to np zakup Marantz MCR-610 za 3000zł, zamiast Denon PMA-720AE za 1200zł. ;)

0
  • #26 08 Gru 2014 19:33
    PabloKatassi
    Poziom 9  

phoe napisał:
    W tym przypadku kombinowanie to np zakup Marantz MCR-610 za 3000zł, zamiast Denon PMA-720AE za 1200zł. ;)

No niestety, to też prawda.

0
  • #28 18 Sty 2018 18:15
    mxtestview
    Poziom 2  

Jest jedna rzecz najwazniejsza ktora pomineliscie w waszej dyskusji. Ten sprzet wymaga aktywnego subwoofera a dwa wyjscia sa tylko na glosniki przednie ( pasmo bez basu).Nie ma tez opcji w ustawieniach zeby puscic caly sygnal .

0
  • #29 18 Sty 2018 21:53
    PabloKatassi
    Poziom 9  

Ten Harman Kardon HS 200 już dawno u mnie nie gości i ostatecznie muszę przyznać rację kolegom, że do porządnego wzmacniacza stereo było mu jednak bardzo daleko.
    W międzyczasie przewinęło się parę innych zestawów, a obecnie mam kolumny podłogowe DIY i wzmacniacz Kenwood i całość gra całkiem nieźle, a na pewno bez porównania lepiej niż ten Harman. Przynajmniej chwilowo wyleczyłem się więc z kombajnów "do wszystkiego" na rzecz poczciwego stereo. Subwoofera też nie używam, bo dużo częściej skupiam się na odsłuchu muzyki niż oglądaniu filmów, więc stereo daje radę.

0