Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny cyfrowy czujnik natężenia światła.

Franek k 06 Gru 2014 18:57 837 2
  • #1 06 Gru 2014 18:57
    Franek k
    Poziom 15  

Witam. Kilka tygodni temu trafiłem w internecie na ciekawe czujniki natężenia światła. Był to jakiś układ scalony z interfejsem cyfrowym (chyba I2C) i dokonywał pomiaru natężenia światła widzialnego w luxach. Niestety nie zapisałem sobie tej strony ani nazwy czujnika. Dlatego może moglibyście mi polecić jakieś czujniki? Z tego co mi się zdaje to ten znaleziony przeze mnie był stosunkowo tani.

0 2
  • #3 07 Gru 2014 19:42
    Franek k
    Poziom 15  

To było chyba jeszcze coś innego, tzn jakiejś innej firmy. Ale ten też jest ciekawy ;)

====================================================

Jeszcze jedna sprawa, czy w ogóle takim czujnikiem można dokonywać pomiarów natężenia światła w pomieszczeniu? Mam pokój i chciałbym dokonać w nim pomiaru. Z ciekawości póki nie mam tego czujnika wykorzystałem czujnik w smartfonie i przy użyciu aplikacji na androida sprawdzałem jego wskazania. Wystarczyło tylko ustawić telefon w innym położeniu a pomiary różniły się drastycznie. Jak wiadomo największe odczyty były gdy skierowałem czujnik na lampę w pokoju, z kolei gdy skierowałem go na podłogę wartość spadła do 0. I zastanawiam się w jaki w ogóle sposób miałbym ustawić ten czujnik BH1750, aby otrzymać jakieś "normalne" pomiary? Chciałbym mierzyć natężenie światła zarówno w dzień jak i po zmroku (oświetlenie).

A może zamiast kupić ten czujnik cyfrowy, zakupić kilka sztuk np. fotorezystorów i podłączyć je do przetworników w mikrokontrolerze. A same rezystory umieścić w jednym punkcie z tym że każdy zwrócony w inną stronę i po pomiarze napięcia z każdego fotorezystora, dokonać uśrednienia?

0