Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA-EP41-UD3L - komputer pokazuje dostępne 4GB RAM pomimo że widzi 6GB RAM

08 Gru 2014 11:40 3033 23
  • Poziom 6  
    Witam

Mam problem z dostępnością całkowitej pamięci ram, jaką wpiąłem w płytę główną.

Płyta główna: gigabyte GA-EP41-UD3L

Mam zainstalowaną pamięć:

OCZ Platinum Edition 2X2GB PC2-6400 5-4-4
    PN: OCZ2P8004GK.

I

OCZ PC2 5400 2GB DDR2
    PN:OCZ2V6672G

Ze specyfikacji pamięci ram wynika, że częstotliwość i napięcia mają inne, czy przez to komputer ma tylko dostępne 4GB ram ?

Czy do tej mojej pamięci RAM 2x2GB pracującej w dualu, muszę podobny zestaw pamięci dokupić ?

Podejdzie np. taki jak poniżej ?:

OCZ PC2 6400 2x1 GB Dual Ch Platinum Revision 2 4-4-4
    PN:OCZ2P800R22GK
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 19  
    Sprawdź na dzień dobry:
    Włącz start uruchom msconfig potem rozruch opcje zaawansowane i masymalna pamięć ma być ustawiona na 0 i odznaczona naciśnij ok i ponownie uruchom system.
  • Poziom 6  
    Po wpisaniu 0 i odznaczeniu, komputer sam wpisuje mi wartość 256, przy ustawieniu 6144 dla 6GB też to nic nie zmienia.

Proszę zauważyć że jedna pamięć ram pracuje mi w dualu 2x2GB i dodatkowe 2GB są zwykłą kością pamięci RAM, może tu jest gdzieś problem ?

W biosie też nie mogę znaleźć takiej pozycji jak memory remapping feature.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 19  
    A kartę graficzną jaką masz? Warto sprawdzić w BIOSie ile pamięci ram przypisane jest dla grafiki.
  • Poziom 6  
    Moja karta pamięci: SAPPHIRE RADEON HD 6770 1GB GDDR5.

Jakieś wskazówki co do tego sprawdzenia w BIOS-ie ? Bo w wielu kwestiach jestem jeszcze nowicjuszem.
  • Poziom 39  
    Zamknij wszystkie niepotrzebne programy.
    Wykonaj jeszcze raz poniższą procedurę.
    Kliknij przycisk Start, wpisz msconfig w polu Wyszukaj programy i pliki, a następnie kliknij pozycję msconfig na liście Programy.
    W oknie Konfiguracja systemu na karcie Rozruch kliknij przycisk Opcje zaawansowane.
    Kliknij, aby wyczyścić pole wyboru Maksymalna pamięć, a następnie kliknij przycisk OK.
    Ponownie uruchom komputer.
    Sprawdź ilość dostępnej pamięci.
    Edit
    Załącz na forum skreen z Monitora zasobów z zakładki Pamięć.
    Jak to zrobić, czytaj.
    http://support.microsoft.com/kb/978610/pl
  • Poziom 15  
    Sprawdź też na jakimś Live cd Linux 64bit.
    To może wykluczyć problemy systemowe jeśli na takim linuxie będzie ok
  • Poziom 6  
    perlit napisał:
    Zamknij wszystkie niepotrzebne programy.
    Wykonaj jeszcze raz poniższą procedurę.
    Kliknij przycisk Start, wpisz msconfig w polu Wyszukaj programy i pliki, a następnie kliknij pozycję msconfig na liście Programy.
    W oknie Konfiguracja systemu na karcie Rozruch kliknij przycisk Opcje zaawansowane.
    Kliknij, aby wyczyścić pole wyboru Maksymalna pamięć, a następnie kliknij przycisk OK.
    Ponownie uruchom komputer.
    Sprawdź ilość dostępnej pamięci.
    Edit
    Załącz na forum skreen z Monitora zasobów z zakładki Pamięć.
    Jak to zrobić, czytaj.
    http://support.microsoft.com/kb/978610/pl
    Nic to nie dało

lukszyk napisał:
    Sprawdź też na jakimś Live cd Linux 64bit.
    To może wykluczyć problemy systemowe jeśli na takim linuxie będzie ok
    Nie bardzo wiem skąd mógłbym wziąć takiego linuxa

Dodatkowe pytanie:

Chcę zmienić sam procesor na Intel Core2 Quad Processor Q9300
    (6M Cache, 2.50 GHz, 1333 MHz FSB)

Będę musiał wgrywać na nowo system?
  • Poziom 15  
    Tu masz np Mint http://www.linuxmint.com/download.php (pamiętaj żeby był 64bit), po uruchomieniu go, szukasz narzędzia "system monitor" i tam masz info o ilości RAMu
    Bootowalne usb robisz narzędziem win32diskimager

Po zmianie procka nie trzeba instalować na nowo systemu. Chyba że powstaną jakieś problemy w jego działaniu, ale to raczej mało prawdopodobne
  • Poziom 39  
    Linuksa możesz również ściągnąć z poniższego linku i wypalić na płycie.
    http://ubuntu.pl/pobierz.php
    Przed zmianą procesora sprawdź posiadaną wersję biosu, gdyż Q9300 wymaga wersji F4 lub nowszej. Jeśli masz starszą wersję, to jeszcze przy obecnym procesorze należy ją zaktualizować.
    Systemu nie trzeba przeinstalowywać.
    Powracając do obecnego problemu z dostępną pamięcią; podaj wszystko co masz podłączone do komputera, że rezerwuje sobie tyle pamięci.
  • Poziom 6  
    perlit napisał:
    Linuksa możesz również ściągnąć z poniższego linku i wypalić na płycie.
    http://ubuntu.pl/pobierz.php
    Przed zmianą procesora sprawdź posiadaną wersję biosu, gdyż Q9300 wymaga wersji F4 lub nowszej. Jeśli masz starszą wersję, to jeszcze przy obecnym procesorze należy ją zaktualizować.
    Systemu nie trzeba przeinstalowywać.
    GA-EP41-UD3L - komputer pokazuje dostępne 4GB RAM pomimo że widzi 6GB RAMCzy taka wersja będzie dobra ?
  • Poziom 39  
    Masz najnowszą wersję F6, która obsłuży Q9300.
  • Poziom 6  
    perlit napisał:

Powracając do obecnego problemu z dostępną pamięcią; podaj wszystko co masz podłączone do komputera, że rezerwuje sobie tyle pamięci.

A więc.

Monitor Samsung SyncMaster BX2231
    lub (nigdy razem)
    TV Samsung UE40EH5300 podłączony kablem HDMI
    Słuchawki bezprzewodowe Sony MDR-RF810RK
    Wieża Sony MHC-EC55 + 2 głośniki Unitra Tonsil ZG30 30W 8Ohm
    klawiatura przewodowa Tracer + myszka bezprzewodowa HP

Pożyczyłem się kolejnej pamięci ram 1GB

Nadal 4GB dostępne, pomimo, że zainstalowane jest 7GB

• Poziom 10  
    Sprawdź w biosie czy masz włączoną opcję: Memory remap feature.
  • Poziom 6  
    savage995 napisał:
    Sprawdź w biosie czy masz włączoną opcję: Memory remap feature.

Pisałem już wyżej że nie mogę znaleźć takiej pozycji w BIOS-ie, może jakieś wskazówki gdzie tego szukać dokładniej ?
  • Poziom 10  
    U ciebie niestety nie ma tej opcji. Te pamięci to pojedyncze czy podwójne moduły? Ponieważ ta płyta nie obsłuży 4ch dwustronnych kości, po jednej w każdym slocie.
  • Poziom 6  
    Niby gdzieś ta funkcja powinna być tu (patrz screen).

Jeden zestaw, czyli dwie pamięci po 2GB pracują w Dual-u, a te kolejne to pojedyncze moduły.

Czyli na to wychodzi że muszę mieć dwa zestawy pracujące w dual-u ?

Nie chcę niepotrzebnie pchać się w koszty, gdyby okazało się że jednak dalej będzie lipa po wpięciu kolejnych pamięci pracujących w dual-u.

Dodano po 8 [minuty]:

O co chodzi w przybliżeniu z tymi pamięciami jedno i dwustronnymi ? bo nie mam wiedzy na ten temat.
  • Poziom 10  
    Czy na kości pamięci, laminacie, poszczególne moduły są ( czarne kwadraciki ) po dwóch stronach czy po jednej?
  • Poziom 39  
    Vidon napisał:
    Cytat:
    O co chodzi w przybliżeniu z tymi pamięciami jedno i dwustronnymi ? bo nie mam wiedzy na ten temat

Zapoznaj się z zasadami instalacji pamięci na tej płycie zamieszczonymi na str. 16 Manuala
    Przy obsadzaniu czterech gniazd pamięci, pamięci muszą być jednostronne (SS= Single-Sided).
    Pamięć jednostronna ma układy zainstalowane fizycznie tylko po jednej stronie modułu. Widocznie przy trzech pamięciach obowiązują podobne wymagania.
  • Poziom 6  
    savage995 napisał:
    Czy na kości pamięci, laminacie, poszczególne moduły są ( czarne kwadraciki ) po dwóch stronach czy po jednej?

Na tych modułach co mają 2GB są po dwóch stronach (czarne kwadraciki).

Na modułach po 1GB są po jednej stronie (czarne kwadraciki).

Są w ogóle moduły po 2GB gdzie mają (czarne kwadraciki) po jednej stronie ?

Na to wychodzi że mogę zainstalować albo 2 moduły dwustronne albo 4 moduły jednostronne tak ? dobrze to rozumuje. ?

Jeśli każdy moduł po 2GB jest dwustronny, to po co płyta główna może obsługiwać 8GB skoro nie da się dobrać takiej wartości (8GB) z modułów ?
  • Poziom 10  
    Nie każdy moduł 2 GB jest dwustronny.
  • Poziom 16  
    Vidon napisał:
    savage995 napisał:

Na tych modułach co mają 2GB są po dwóch stronach (czarne kwadraciki).

Na modułach po 1GB są po jednej stronie (czarne kwadraciki).

Są w ogóle moduły po 2GB gdzie mają (czarne kwadraciki) po jednej stronie ?

Na to wychodzi że mogę zainstalować albo 2 moduły dwustronne albo 4 moduły jednostronne tak ? dobrze to rozumuje. ?

Jeśli każdy moduł po 2GB jest dwustronny, to po co płyta główna może obsługiwać 8GB skoro nie da się dobrać takiej wartości (8GB) z modułów ?

Uruchom kolego CPU-Z i wszystko będzie jasne, może mobo nie widzi któregoś z modułów.

Będzie to wyglądało tak

• Poziom 6  
    perlit napisał:

Zapoznaj się z zasadami instalacji pamięci na tej płycie zamieszczonymi na str. 16 Manuala
    Przy obsadzaniu czterech gniazd pamięci, pamięci muszą być jednostronne (SS= Single-Sided).
    Pamięć jednostronna ma układy zainstalowane fizycznie tylko po jednej stronie modułu. Widocznie przy trzech pamięciach obowiązują podobne wymagania.

Wpinając moduły 2 x 2GB pracujące w dual-u w miejsca 1 i 3, komputer pokazuje normalnie że jest 4GB RAM, już nie jest napisane we właściwościach ile jest dostępne. Komputer się nie włącza po dodaniu jeszcze innego modułu w miejscach 2 lub 4, szkoda że nie posiadam drugiego zestawu modułów pracujących w dual-u, wtedy bym wiedział dokładniej na czym stoję.

Może faktycznie tu się rozchodzi o to, że muszę mieć 2 zestawy pracujące w dual-u?

krilan5 napisał:

Uruchom kolego CPU-Z i wszystko będzie jasne, może mobo nie widzi któregoś z modułów.

Będzie to wyglądało tak

Widzi wszystkie 4 o ile są w nich moduły.
  • Poziom 16  
    Vidon napisał:
    Wpinając moduły 2 x 2GB pracujące w dual-u w miejsca 1 i 3, komputer pokazuje normalnie że jest 4GB RAM, już nie jest napisane we właściwościach ile jest dostępne. Komputer się nie włącza po dodaniu jeszcze innego modułu w miejscach 2 lub 4, szkoda że nie posiadam drugiego zestawu modułów pracujących w dual-u, wtedy bym wiedział dokładniej na czym stoję.

Może faktycznie tu się rozchodzi o to, że muszę mieć 2 zestawy pracujące w dual-u?

Trzeba w rożnej kolejności montować kości, miałem bardzo podobnie aby zainstalować 8GB i to dokładnie takich samych modułów.
    W pewnych momentach płyta nie chciała się podnieść z jednym modułem RESET bios i od nowa po 10 min przekładniki poszło.