Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat elektryczny urządzenia z lat 80-tych

witer30 07 Sty 2015 19:18 2979 8
  • #1 07 Sty 2015 19:18
    witer30
    Poziom 8  

Witam,
    Mam mały problem bo nie jestem elektronikiem ani elektrykiem ale zaciekawił mnie pewien problem z maszyną.
    Chciałbym się dowiedzieć jak działa oznaczony na schemacie przekaźnik czasowy - czerwona ramka.
    Dodam iż pomiędzy stykami 1 i 4 jest napięcie 220VAC, na stykach a i b napięcie 20VAC.

Czy może mi ktoś pomóc zrozumieć jak działa ten przekaźnik i co powoduje...?

No i dodatkowe pytanie, gdzie mogę zasięgnąć więcej informacji jak czytać takie schematy elektryczne, gdzie znaleźć opis użytych symboli ww schemacie...

Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie informacje...

Pozdrawiam
    witer

0 8
  • Relpol
  • #2 07 Sty 2015 23:27
    shadow0013
    Poziom 34  

Wpisz na googlach symbole schematów elektrycznych (większość się będzie zgadzać).
    Co do przekaźnika u18 spróbuj znaleźć jego typ, producenta, będzie może łatwiej. Zamieść stronę 1 schematu będzie można zobaczyć po co jest 20V (zasilanie ?).
    Przekaźnik załącza na 3 sekundy h5 (dzwonek, buczek lub coś innego co hałasuje) i załącza z opóźnieniem 1,5 milisekund stycznik d22 (freigabezeit). Załączenie następuje jeśli któryś ze styków podłączonych między stykami przekaźnika 02 (lub 03) a 4 (220V) zostanie zwarty.

0
  • #3 10 Sty 2015 12:09
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Myślę że maszyna ma dwa tryby sterowanie miejscowe z jakiejś kasety (b14) lub automatycznie poprzez zespół przekaźników . Przed uruchomieniem automatycznym następuje sygnalizacja wyprzedzająca (h5) poprzez styk 15-18 , a później czasówka zamknie styk 25-28 dla przekaźnika (d22) który pozwoli uruchomić całe sterowanie w tym reżimie . Cały cykl jest regulowany poprzez wyłączniki krańcowe.

0
  • Relpol
  • #4 12 Sty 2015 21:34
    witer30
    Poziom 8  

Bardzo dziękuje za wypowiedzi...

Jeśli chodzi o b14 oraz b14a to są to przyciski uruchamiające znajdujące się z przodu oraz z tyłu maszyny.

Jeśli chodzi o 20V to jest to tylko i wyłącznie zasilanie tego układu czasowego U18 no i chyba służy do podtrzymania bo zasilanie cewek jest chwilowe...

Czy jest możliwe aby tą skrzynkę zamienić normalnymi przekaźnikami czasowymi zasilanymi 220vac tak aby zwierały linie 15-18 oraz 25-28. przekaźniki wysterowane odpowiednio zwarciem styków 1-2 oraz 1-3 a przekaźniki zasilone z szafy?
    tak mi się wydaje że jest to możliwe... ale wole się upewnić, nie jestem specem tu... czy pomożecie dobrać przekaźniki...?

proszę zobaczcie jeszcze zdjęcie elementu zrobione z odłączonym przewodem od styku 18.

0
  • #5 12 Sty 2015 22:04
    Krzysztof Reszka

Szkoda że to zdjęcie nie było wcześniej , trochę się więcej dowiedzieliśmy to zaciski 02/03 sterują tym zegarem . Zapewne to urządzenie jest dedykowane do tej szafy . Pomysł jako tako nie jest zły tylko jak to się ma do dokumentacji nie mogę wydać opinii bo nie wiem nawet co to za urządzenie czy zmiana nie stworzy jakiegoś niebezpieczeństwa . Poza tym należało by przewidzieć blokadę że nie uruchomi się d22 bez sygnalizacji , co zapewne jest już zaprogramowane w tym zegarze.

0
  • #6 13 Sty 2015 14:07
    witer30
    Poziom 8  

przepraszam że nie umieściłem fotki wcześniej ale nie pomyślałem...
    Co do dokumentacji to mogę wysłać na priva z opisem co to jest za maszyna...
    chodzi mi o jeden problem że maszyna nie zwalnia po naciśnięciu przycisku a powinna zwolnić do min speed. Jak przycisnę przycisk to zwalnia więc układ jest ok tylko automatyka czasowa szwankuje. Jedyny przekaźnik czasowy to ta skrzynka, która może realizować takie zadanie mi się wydaje...

Jesteś w stanie mi pomóc bazując na schematach...?
    Moja wiedza jest niewystarczająca aby to rozgryźć...?

Będę wdzięczny, nie tylko słownie...

Pozdrawiam

0
  • #7 14 Sty 2015 21:17
    Krzysztof Reszka

A mierzyłeś napięcia wchodzące i wychodzące z tej skrzynki . Takie badanie na odległość schematu to nie zawsze dobry skutek , przekonałeś się sam nie umieszczając zdjęcia.

0
  • #8 16 Sty 2015 10:43
    antomas
    Poziom 14  

Być może,że jest jak kolega pisze "Jeśli chodzi o 20V to jest to tylko i wyłącznie zasilanie tego układu czasowego U18". Żeby się o tym upewnić proponuję otworzyć dekiel U18 i zajrzeć do środka.

0
  • #9 04 Gru 2015 15:58
    witer30
    Poziom 8  

dziękuję za pomoc

0