Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens EQ.5 - czujnik ilości kawy

12 Jan 2015 19:44 14361 36
 • Level 1  
  Witam,
  Mam problem z ekspresem, który pomimo pełnego zasobnika na kawę wyświetla zaczyna mielić i przestaje. Wyświetlacz pokazuje napis uzupełnij kawę ziarnistą.
  Proszę o pomoc w usunięciu awarii.
 • Level 18  
  Mam ten sam problem.Nie pomogła wymiana czujnika ilości kawy więc szykuje się elektronika do wymiany :/
 • Level 21  
  To jest problem z młynkiem ,na 85%.Albo wymiana albo próbować wyjąć go,rozebrać ile się da ,sprawdzić szczotki prowadzenie szczotek ,ewentualnie wymienić na nowe /dorobić/ i najważniejsze dotrzeć do komutatora.W tych ekspresach nie ma czujnika Halla ,tylko jest pomiar prądu młynka,wąska tolerancja.Mały prąd,duży prąd ,np zablokowany młynek/ od razu odcina młynek,wyłącza.Trochę zabawy ale często udaje się.Koszt młynka nowego wiadomo ok 450 zeta.Powodzenia.
 • Level 18  
  BRum dzięki, pomogłeś :)
 • Level 9  
  Witam. Odgrzeję trochę temat ale mam ten sam problem i chciałbym dowiedzieć się o co chodzi z tym rezystorem R97? włożony 0,10 ohm? Zamiast 0,08? Czy dobrze zrozumiałem?
 • Level 15  
  Kolega podał sposob, który pozwolił mu oszukać pomiar, jednocześnie nadal poprawnie działać automatyce.
 • Level 18  
  Zamiana R97 na 0,1 ohm często skutkuje dalszą prawidłową pracą bez potrzeby wymiany młynka.
 • Level 9  
  i o to chodzi wilk syty i owca cała. Proszę mi tylko jeszcze podpowiedzieć moc tego rezystora i spadam rozkręcać ekspres. Wczoraj w obiektywie aparatu oglądałem irde od poziomu kawy. Nadajnik działa ale czy odbiornik? Orientuje się ktoś z szanownych kolegów jaka częstotliwość tam biega?
 • Level 18  
  Ten czujnik nigdy nie nawala a opornik wstawiam 3 watowy.
 • Level 9  
  Dzięki serdeczne. U mnie co prawda temat dotyczy ekspresu Bosch ale po otwarciu miałem wrażenie jak bym otworzył Seimens'a
 • Level 15  
  Quote:
  U mnie co prawda temat dotyczy ekspresu Bosch ale po otwarciu miałem wrażenie jak bym otworzył Seimens'a


  Bo to w zasadzie to samo Bosch i Siemens.
 • Level 9  
  Dzięki za pomoc. Super metoda. W Bosch'u nawet numer rezystora jest ten sam. Dałem 5W tak dla bezpieczeństwa. Jeszcze raz dziękuję i polecam ten sposób.
 • Level 11  
  Witam. Faktycznie wymiana rezystora rozwiązuje problem. Ale u mnie po wymianie zauważyłem że expres parzy słabszą kawę. Czy to może być następstwem wymiany rezystora?
 • Level 18  
  Jak takiej zmiany w kawie nigdy nie zauważyłem, przyczyna musi być gdzie indziej. Najczęściej w samej kawie :)
 • Level 9  
  Ten rezystor nie ma wpływu na ilość mielonej kawy, czas pracy młynka, a co za tym idzie na jej jakość. A przypadkiem naprawa nie zbiegła się ze zmianą gatunku kawy? Może sugestia nie wygląda na najmądrzejszą ale czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.
 • Level 21  
  Ten rezystor jest w układzie pomiaru prądu młynka.Ponieważ nie ma czujnika Halla jak np w Talea Odea który mierzy obroty młynka zastosowano układ pomiaru prądu młynka .Ten prąd musi być w pewnych granicach i poprzez niego idą informacje o pustym młynu-brak kawy- mniejszy prąd młynka lub zablokowaniu młynka -bardzo duży prąd młynka,prawie zwarcie.
  Ta tolerancja jest bardzo wąska i niewielkie stępienie się żaren powoduje spadek prądu młynka i stąd wyświetla komunikat typu dosyp kawy.Przy minimalnej granicznej wartości prądu nawet rodzaj kawy ma wpływ na wypadnięcie poza zakres zadany.Dając większy rezystor zachowujemy spadek napięcia ,ten zadany, mimo mniejszego prądu młynka.Jednym słowem trochę oszukujemy układ pomiarowy .Producent poszedł po bandzie by szybciej wymieniać sprzęt.
  Pozdrawiam
 • Level 9  
  Dokładnie wyjaśnił zagadnienie kolega BRum i słuszne wyciągnął wnioski: pierwsza naprawa po gwarancji ma być prosta do usunięcia dla serwisu a dotkliwa dla kieszeni użytkownika bo młynek nie należy do najtańszych elementów. Zmiana rezystora o wartość 0,018ohm i cenie nie przekraczającej złotówki jest najrozsądniejszym rozwiązaniem tym bardziej, że zmiana wartości jest naprawdę "kosmetyczna"
 • Level 21  
  Z mojej praktyki wynika jedno, żarna w tych ekspresach wcale nie są gorsze niż w Taleach czy Odeach,są nawet o większej średnicy co daje im większą wytrzymałość na stępienie.Młynki "wysiadają" przy różnych ilościach kawy,
  układ pomiarowy prądu młynka jest mało stabilny i stąd te problemy.
 • Level 1  
  Witam, miałem podobne problemy z młynkiem, wymieniłem dzisiaj rezystor na 5w 0,1 ohm, napis o braku kawy znikł, ale niestety młynek przestał pracować. Macie jakieś sugestie. Pozdrawiam.
 • Level 11  
  Faktycznie wymiana rezystora skutkuje oszukaniem układu pomiarowego. Zastanawiam się ,ponieważ na 3 ziarenkach i max miałkości kawa jest zbyt słaba, jak sprawdzić stan młynka (już kiedyś do niego dotarłem, więc mogę to znowu zrobić. Czy zużycie żarna będzie widoczne gołym okiem, ewentualnie czy można zmienić jeszcze poprzez ustawienie pierścieni na młynku. Pozdrawiam
 • Level 2  
  Witam, mam taki sam problem tylko z ekspresem Bosh Vero Bar 300 (TES71355DE/21). Młynek mieli 1-2 sekundy i wyrzuca błąd z brakiem kawy. Niestety płyta jest inna i brak wspomnianego rezystora na podmiankę, czy ktos może pomóc?


  Edit: Jednak znalazłem R97, tutaj jest w wersji SMD
  Siemens EQ.5 - czujnik ilości kawy

  Czyt ktoś pomoże dobrać odpowiedni zamiennik? Przelutuje go zwykłą lutownicą?
 • Level 11  
  Witam,
  mam ten sam problem z ekspresem Bosh Vero Bar 300. Niby rezystor R97 ma 0,082, lecz wymiana jego na 0,1 nic nie zmienia. Nadal komunikat o braku kawy.

  Aktualizacja: Montaż rezystora 0,22 3W rozwiązało problem z komunikatem.
  Taki sam problem miałem z EQ7

  Pozdrawiam
  cryptom
 • Level 8  
  Witam u mnie problem jest odwrotny. Jeśli kawy w pojemniku brak ekspres kręci młynkiem i zaparza kawę tak jakby była. Jeśli nasypie kawy wtedy kręci 1-2s wywala komunikat "zaczekaj" i wraca do pozycji spoczynku (czyli uznaje że młynek kręci się zbyt ciężko.

  Młynek dokładnie wyczyściłem (chodzi lekko) próba przytrzymania palcami za ślimak młynka także go nie blokuje dopiero kawa powoduje zbyt duży opór i nie jest to wins kawy bo drugi ekspres chodzi na niej normalnie. Mielenie ustawiłem bardzo grube na granicy wypadnięcia górnego żarna. I teraz zastanawiam się co dalej. Może musiałbym dać opornik na przewodzie od młynka żeby ograniczyć prąd.... Tylko o jakiej oporności
 • Level 11  
  Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do powstania tego tematu.

  R97 wymieniony na 0.1 Ohm 5W ceramiczny.
  Taki o: Siemens EQ.5 - czujnik ilości kawy

  Jest dość duży ale się ładnie zmieścił.

  Ekspres mieli normalnie i robi znów kawę :)
 • Level 3  
  Podepnę się do tematu. Mój problem polega na tym, iż po wymianie opornika na 0,1 nadal komunikat występował. Zmieniłem na 0,22 i zaczął pracować. Problem polega na tym, iż młynek mieli kawę ale jej nie zaparza (kawa jest w pół sucha), natomiast z kawy sypanej jak najbardziej działa. Ktoś miał taki problem ?
 • Level 3  
  A czy taki zabieg jest możliwy w ekspresie Siemens ctes32? Siemens EQ.5 - czujnik ilości kawy
 • Level 11  
  Witam, również przytrafił mi się problem z komunikatem o braku kawy podczas pracy młynka w ekspresie EQ.7.
  Nie wymieniałem jednak rezystora R97 z 0.082R na 0.1R. W ekspresie EQ.7 wystarczy wymienić rezystor R118 z 1k na 1.5k. Zmieniamy tym sposobem wzmocnienie wzmacniacza mierzącego spadek napięcia na rezystorze R97, przez co uzyskujemy ten sam efekt, a zmieniamy tylko jeden mały ogólnie dostępny rezystor 0603.
 • Level 22  
  Witam. Mecenas dzięki za info. Chętnie pokombinuje z tematem. Rozumiem, że chodzi o podwójny wzmacniacz Mcp6002. Jeśli jest taka możliwość proszę o więcej informacji, fotki z zaznaczeniem. U mnie jest zupełnie inna wartość R118. Natomiast rezystor 1k posiada oznaczenie R115 i wchodzi na 7 pin układu czyli na wyjście jednego ze wzmacniaczy. Wielkie dzięki.