Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie zasilacza 20V od laptopa na zasilacz z regulacją 5-15V

Ketras 30 Jan 2015 19:33 1881 2
 • #1
  Ketras
  Level 10  
  Witam,
  Chciałbym uruchomić w domu układ samochodowych czujników parkowania i porównać go z innym układem czujników parkowania. Budując mini stanowisko do ich porównania. Stąd chciałbym go zasilić przy pomocy starego zasilacza od laptopa
  o parametrach na wyjściu 20V DC, 3.5A - zdjęcie:
  Przerobienie zasilacza 20V od laptopa na zasilacz z regulacją 5-15V

  W instrukcji czujników jest tabela z danymi:
  Zasilanie : DC 10 V ~ 15 V
  Napięcie znamionowe DC 12 V
  Pobór prądu : 0,3 A max

  Ponieważ nie chciałbym nic spalić, zgłaszam się do Was o pomoc. Szukałem w sieci na ten temat, i znalazłem zasilacz ale od 1.25-37V na układzie stabilizatora LM317. Korzystając z kalkulatora online i obliczeń wykminiłem coś takiego:
  Przerobienie zasilacza 20V od laptopa na zasilacz z regulacją 5-15V

  Według moich obliczeń otrzymam na wyjściu przy skręconym na max potencjometrze 14,89V a przy skręconym na minimum ~4,47V .
  Chciałbym sprawdzić czy układ poniżej 10V się wyłączy czy będzie działał ale z gorszymi pomiarami odległości, stąd od 5V chciałem to zaprojektować.  Moje pytanie jest następujące, czy to wszystko jest poprawnie rozpisane i policzone? Jakie kondensatory zastosować ceramiczne, tantalowe? Bo wyczytałem na elektrodzie by nie używać elektrolitycznych.

  Układ przy napięciu 5V generowałby 4.8W mocy, w sieci znalazłem, że dla radiatorów przyjmuje się 1W na 10cm^2. Czy to prawda? Jakich wymiarów radiator zastosować albo jak to przeliczyć bo radiatory to prostopadłościany :| - chciałbym zaznaczyć, że w 80% czasu układ pracowałby na zakresie ~~12-15V.

  Czy gdybym chciał zabezpieczyć układ przed odwrotnym podłączeniem + i -, czym go zabezpieczyć? Diodą prostowniczą np 1n4007/4 podłączając wtedy szeregowo między kondensatorem C2 a wejściem układu sterownika czujek tak? Jakiego spadku napięcia się spodziewać ? Wyszukałem tranzystor n-mosfet - ale nie wiem czy by się nadał i jak go podłączyć do tego układu.

  Chciałbym dodać diodę sygnalizującą uruchomiony układ, czy wtedy ją należałoby podłączyć równoległe pomiędzy C2 a sterownikiem?Czy wtedy należałoby zestaw (rezystor+dioda) traktować ją jako kolejny opornik do obliczeń na napięciu wyjściowym? Wykombinałem i obliczyłem coś takiego dla diody:
  Dioda LED 3mm czerwona
  jasność : 480mcd
  kąt : 50 '
  napięcie pracy 1.4 - 2.5 V / 20mA - wychodziłoby dla 1.4 rezystor 680Ω a dla 620Ω i teraz nie wiem który zastosować. Bo rozumiem, że ze spadkiem napięcia np na 5V dioda po prostu nie będzie świecić. Czy się da tak zrobić by świeciła bez względu na ustawione napięcie?
  Przerobienie zasilacza 20V od laptopa na zasilacz z regulacją 5-15V

  Chciałbym najlepiej to zastosować włącznik za zasilaczem taki jak ten:
  Link Czy on będzie działać na 20V od zasilacza? Podział na nóżki tego typu włącznika gdzie mogę znaleźć, by wiedzieć jak je podłączyć do przewodu zasilacza?
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  Wariant schematu regulowanego stabilizatora z ograniczeniem prądu i obroną od nieprawidłowej biegunowej. Przerobienie zasilacza 20V od laptopa na zasilacz z regulacją 5-15V Wyjście twojego zasilacza włącz na С1. Ten włącznik można wykorzystać. Należy wykorzystać wyprowadzenie z boku 0 i średni. Sprawdź omomierzem.
 • #3
  UL7855
  Level 23  
  Konstruujesz armatę na muchy.
  Weź no zasilacz ze starego PC i masz wszystko gotowe. Masz 3V 5V 12V. Czego więcej potrzebujesz?

  Chyba że chodzi tu o idiotoodporność bo czujniki będzie badał cukiernik to inna sprawa. Wtedy należy pomyśleć nad odpowiednią wtyczką i złączem aby uniemożliwić odwrotne podłączenie.
  Czuła elektronika siądzie przy odwrotnym podłączeniu nawet małego prądu więc zabezpieczenie mechaniczne jest najlepsze.