Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki podświetlone - jak podłączyć?

emil52 18 Feb 2015 00:41 609 3
    emil52
    Level 2  
    Posiadam samorobny subwoofer w którym znajdują się dwa zamontowane glośniki o mocy 100 W 8Ω. Głośniki mają mają delikatnie przezroczystą membranę, którą chcę podświetlić trzema diodami na jeden głośnik i właśnie w tym problem, że nie wiem jak to podłączyć aby nic nie spalić. Proszę o pomoc i dokładne wytłumaczenie co należy kupić i jak podłączyć. Pozdrawiam.
    zdanek15
    Level 26  
    Myślę sobie że prawdopodobnie najfajniej by to wyglądało , jakby te diody podświetlały głośnik w takt muzyki.
    https://www.youtube.com/watch?v=UpKcNzu8I1c
    Na tym wideo jest schemat , zastosuj tylko 3 tranzystory i wszystkie takie same rezystory.Zadziała na pewno :D
    emil52
    Level 2  
    Tak tylko jeszcze w tym problem że bym musiał zastosować po 3 tranzystory i wszystkie takie same rezystory na jeden głośnik tak aby membrana świeciła się tak samo jak w drugim głośniku w rytmie basu . Czyli wychodzi na to że bym miał podłączone 6 tranzystorów i dwa razy rezystorów. Zależy mi na tym aby diody podłączyć pod głośnik a nie pod końcówkę mocy, oczywiście chciał bym aby diody nie stanowiły dużego obciążenia na wzmacniaczu czy amplitunerze .
    zdanek15
    Level 26  
    No nie zupełnie.Te rezystory służą temu aby uzyskać efekt linijki diodowej, jeśli zastosujesz wszystkie takie same jak przy pierwszym tranzystorze, to wszystkie 6 stopni będzie świecić tak samo.I wtedy możesz sobie podzielić 3 diody na jeden i 3 na drugi głośnik. Tzn, przypuszczam ze można zrobić to jeszcze prościej.Ale to nie sprawdzona hipoteza. Myślę że wystarczyło by podłączyć 2 diody przeciwsobnie i dołożyć w szereg z nimi jakiś rezystor. Wartość należałoby policzyć, albo dobrać eksperymentalnie. A następnie dobudować do tego układu jeszcze 2 identyczne i połączyć to równolegle razem.