Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TIG welding - Do jakich max. parametrow spawania nie potrzebne jest chlodzenie?

saskia 26 Feb 2015 00:32 1977 7
 • #1
  saskia
  Level 39  
  Chce użyć posiadanej spawarki ARC-MIG 150A , z opcją podłączania kabla do spawania metodą TIG i osłonie gazem, ale nie mam możliwości chłodzenia wodą-cieczą elektrody. Spawarka nie posiada pompy.
  Do jakich max. parametrów spawania (amperaż i czas nieprzerwanego łuku) mogę sobie pozwolić bez szkody dla sprzętu?
  Może są jeszcze jakieś istotne szczegóły o których nie wiem, a powinienem?
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  saskia
  Level 39  
  W takim razie spawarka będzie bezpieczna, ale nie mam pewności co do przewodu, uchwytu i osłony elektrody.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #5
  spekter_82
  Level 11  
  Kolego do spawania metodą TIG wystarczy Ci uchwyt SR20 pozwala on na spawanie prądami do 200 A, więc lepiej mieć "zapas" niż grzałkę w ręce. Dziś całą dniówkę spawałem konstrukcję stalową - profile 200x200x8 oraz płyty grubości 20, 25 i 30 mm. Spawam Magnumką THF 263 PLUS i przez 8 godzin spawania w pulsie 205/160 A 25Hz wypełnienie 60/40 wentylatory nie włączyły nawet wyższych obrotów, natomiast uchwyt nagrzał się do tego stopnia że wytopił się przewód doprowadzający gaz. Oczywiście temperaturę uchwytu było czuć przez rękawice i uczucie było (dobrze ciepłe).
  Reasumując w Twoim przypadku spokojnie wystarczy Ci palnik który zaproponowałem, elektrody proponuję złote średnica 1,5mm spokojnie Ci wystarczy, osłonka ceramiczna w zależności co będziesz spawał. Ja max używam 8, zazwyczaj 7 10 użyłem może raz. Do małych robótek 5 + elektroda 1.
  W razie pytań wal śmiało ,chętnie służę pomocą.
  Pozdrawiam
 • #6
  saskia
  Level 39  
  Mareczny wrote:
  Napisz , co chcesz spawać , przekroje , średnice , stal czarną , czy coś innego , grubość stali , która będzie łączona , szczerze mówiąc , przy spawaniu elektrodą stali o grubości 10 mm , i elektrodzie o średnicy 3,25 mm , starcza prąd spawania rzędu 120 A , przekroje przewodów - 8-10 mm kwadrat , nie dłuższe niż 4-5 metrów, zwróć uwagę na bardzo dobrą masę - zacisk , lub hak można zrobić we własnym zakresie , fabryczne są elokwentnie mówiąc słabawe. Coroczne rozkręcanie i przedmuchanie sprężarką sprzętu pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji sprzętu , zawsze to eliminuje opiłki i inne drobne rzeczy , które osłabiają odbiór temperatury.


  Spawać chcę różne metale, głównie stal w formie elementów prototypu obudowy np. małej przekładni itp. które poźniej pójdą jako wzory do odlewu.
  Będzie też trochę aluminium itp.
  Muszę dodać że w spawaniu ARC czyli tradycyjną elektrodą moge spokojnie powiedzieć że jestem dobry, nawet w żeliwie, przetopach dwu różnych metali itp. ale MIG, już mnie dość mocno "kłuje" w ręce. :-)
  Zawsze miałem jakąś wewnętrzną potrzebę nauczenia się spawania gazowego, ale jakoś nie mam do tego ręki, ale sądzę że metoda TIG powinna mi "podejść", jako zastępstwo gazowego spawania.
  W metodzie TIG można spokojnie powiedzieć że jestem zielony, choć poznałem podstawy, które mówia mi na podstawie doświadczeń z ARC, że będzie to dla mnie właściwa metoda, do zastąpienia spawania gazowego niektórych elementów które nie mogą lub nie powinny być spawane typową elektrodą.
 • Helpful post
  #7
  spawalnik
  Level 17  
  Uchwyt SR20 jest chłodzony cieczą czyli w tym przypadku odpada. Proponuję uchwyt SR 26.
  Jeżeli Twoja spawarka nie ma AC to o spawaniu aluminium zapomnij.
 • #8
  saskia
  Level 39  
  spawalnik wrote:
  Uchwyt SR20 jest chłodzony cieczą czyli w tym przypadku odpada. Proponuję uchwyt SR 26.
  Jeżeli Twoja spawarka nie ma AC to o spawaniu aluminium zapomnij.


  Będę musiał to sprawdzić, bo sądziłem że jest to spawarka inwertorowa, ale nie mam pewności, bo od kąd ją kupiłem 3 lata temu, niewiele ją używałem mając pod ręką 200A transformatorową, która robi dokładnie to co chcę, oczywiście w granicach możliwości technologicznych. :-)
  Pamiętam z instrukcji że można nią spawać alu, ale jak wiadomo, reklamy reklamą a życie życiem. :-(
  Tuż po zakupie próbowałem MiG-iem z alu, ale raczej nie nazwał bym to spawem, a raczej przypalanym smarkaniem po powierzchni metalu.
  Sadziłem że to mój brak wprawy i doświadczenia Z MIG-iem, wiec chcę użyć jej jako TIG-a. Ma gniazda półobrotowe do podłączania kabli do ARC lub TIG, wiec musze wybadać jej i swoje zdolności, ale wolał bym uniknąć zbędnych kosztów.