logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

LM317 - spadek napięcia po ustawieniu, stabilizator nie trzyma poziomu

jabol333 03 Mar 2015 12:27 3555 13
REKLAMA
  • #1 14495893
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Witam, zrobiłem prosty regulator napięcia na LM317. Nastawy przedstawia poniższy schemat zaczarpnięty ze strony http://www.masters.com.pl/pl,tools-stabilizator-liniowy-lm
    LM317 - spadek napięcia po ustawieniu, stabilizator nie trzyma poziomu
    Problemem jest to, że po ustawieniu interesującego mnie napięcia zaczyna ono maleć, nie trzyma nastawionego poziomu tylko spada. Zmieniałem stabilizator, niestety bez skutku. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
  • REKLAMA
  • #2 14495904
    mlewan
    Poziom 20  
    Posty: 643
    Pomógł: 26
    Ocena: 92
    Tak, u mnie były skoki napięcia, ale tylko pod obciążeniem. Pomogła wymiana rezystora R2. Na Twoim miejscu spróbowałbym też dać na R1 240Ω.
  • REKLAMA
  • #3 14495911
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Próbowałem z różnymi wartościami rezystorów R1 i potencjometrami R2. jedyne co się zmienia to prędkość spadania napięcia.
  • #4 14495913
    perch
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 119
    Ocena: 258
    Wstaw zdjęcie zmontowanego układu, stawiam na pomylone wyprowadzenia LM317.
    R1 jest zalecany 240Ω, skoryguj obliczenia R2 dla wymaganego napięcia.

    LM317 - spadek napięcia po ustawieniu, stabilizator nie trzyma poziomu
  • #5 14495938
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Połączenia sprawdzałem kilkanaście razy + poprosiłem 2 znajomych o sprawdzenie. Nie miałem rezystora 240R i zastosowałem 220R. Niestety bez skutku.
  • #6 14495943
    perch
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 119
    Ocena: 258
    Wstaw zdjęcie. Kondensatory ceramiczne 100nF jak najbliżej wyprowadzeń LM317 są?
  • #7 14495951
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Tak, za chwilę wstawię, tylko przeniosę układ na inna płytkę aby nie zaciemniać zdjęcia. Układ montuje na prototypówce.

    Dodano po 21 [minuty]:

    przeniosłem układ na inną płytkę, niestety ten sam problem. LM317 - spadek napięcia po ustawieniu, stabilizator nie trzyma poziomu
    Niebieski przewód to GND, czerwony to Vin +40VDC.
  • #8 14496078
    perch
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 119
    Ocena: 258
    Czy układ się grzeje? Ten potencjometr 20k jest za duży, ciężko uzyskać regulację.
    Zamień na coś o mniejszej rezystancji do 5k, rezystor tez może być na próbę.
  • REKLAMA
  • #9 14496099
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Zmieniłem R2 na rezystor i niestety właśnie R2 dość mocno się grzeje.
  • #10 14496120
    perch
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 119
    Ocena: 258
    Podawaj konkretne wartości. To bardzo prosty układ i musi działać.

    Skąd pochodzi napięcie wejściowe?
  • #11 14496129
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    R2 to teraz równoległe połączenie 3 rezystorów 1/4W 15k. Napięcie wejściowe pochodzi z mostka prostowniczego do którego podłączony jest spory kondensator
  • #12 14496154
    tomek122
    Poziom 22  
    Posty: 912
    Pomógł: 33
    Ocena: 234
    Czy wszystko na pewno łączy Ci na tej płytce stykowej? Sprawdź jeszcze raz.
  • REKLAMA
  • #13 14496196
    perch
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 119
    Ocena: 258
    Przy sprawnym układzie R2 nie ma prawa się grzać. Tam płynie minimalny prąd.
    Sprawdź zachowanie przy źródle o mniejszej wartości napięcia wejściowego np. 12V i rezystorze R2 ok 1k.
    Może LM-y jakieś trefne, podróbki. Nic innego mi nie przychodzi do głowy.
  • #14 14496242
    jabol333
    Poziom 9  
    Posty: 32
    Też wydaje mi się, że nie powinien się grzać, a prawda jest taka, że to robił (sprawdzone na kilku LM-ach) i zmieniał swoją rezystancję. Z racji braku rezystorów na większą moc połączyłem równolegle 4 rezystory 30K i jeden potencjometr 100K ( do doregulowania napięcia). Po kilku minutach pracy mam cały czas stałe napięcie.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zbudował regulator napięcia na LM317, jednak po ustawieniu napięcia, to zaczyna spadać. W odpowiedziach zasugerowano kilka potencjalnych przyczyn problemu, takich jak niewłaściwe wartości rezystorów R1 i R2, pomyłki w połączeniach, a także zbyt duża rezystancja potencjometru. Użytkownik próbował różnych konfiguracji, w tym zmiany rezystorów, ale problem nadal występował. Zwrócono uwagę na konieczność użycia kondensatorów ceramicznych blisko wyprowadzeń LM317 oraz na możliwość, że używane stabilizatory mogą być podróbkami. Ostatecznie, po zastosowaniu równoległego połączenia rezystorów, użytkownik uzyskał stabilne napięcie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA