Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung R720H artefakty na matrycy - wymiana bga czy reballing

farosz1992 03 Mar 2015 21:55 2667 19
    farosz1992
    Level 8  
    Witam, problem jak w temacie - domyślam się że to układ graficzny powoduje problem. Jednak mam kilka pytań.

Samsung R720H artefakty na matrycy - wymiana bga czy reballing Samsung R720H artefakty na matrycy - wymiana bga czy reballing

Może na wstępie - czy na artefakty reballing będzie skuteczny, czy konieczna wymiana chipsetu.

Od jakiegoś czasu interesuję się tematyką napraw laptopów - do tej pory takie prostsze czynności wykonywałem jak lutowanie gniazd zasilania, wymiana zbitej matrycy, taśmy, wymiana obudowy itd, itp.
    Studiuję informatykę, trochę elektroniki, fizyki itp z racji tego już przerobione i jakieś podstawy można powiedzieć, że mam.

Jak dotąd nie podchodziłem jeszcze do tematu wymiany układów BGA. Jednak ostatnio temat mnie dość zainteresował, sporo czytam na ten temat jednak nie potrafię kilku rzeczy jeszcze zrozumieć. Rozumiem, że trzeba specjalną aparaturę (stacja lutownicza) - chociaż widzę, że są tacy, którzy nawet na zwykłym tanim hot-air robią takie wymiany. Ale jedno pytanie jakie ciągle mnie nurtuje to jak się ma sprawa ze źle wlutowanym układem na płytę główną. Chodzi mi o to, że np kulki się ze sobą zlały i powodują zwarcie. Czy w takim przypadku, gdyby spróbować przetestować czy układ nam działa uruchamiając płytę może się on spalić ? Pomijam już problem zerwanych padów przy złym odlucie, czy złym profilu lutowniczym i przegrzaniu chipsetu przez zbyt szybko narastającą, zbyt długo utrzymującą się i zbyt wysoką temperaturę, gdzie pewność prawie całkowita, że przez te czynniki nam nie zadziała. Ale nie doszukałem się ciągle odpowiedzi na pytanie czy jeśli zleją nam się kulki i odpalimy laptopa to spalimy ten układ i będzie trzeba nowy, czy wystarczy na nowo wlutować uprzednio oczyścić miejsce do lutowania a na układzie stawiać kulki na nowo i ponowić próbę.

Pytam, bo podchodzę ostrożnie do tematu inwestycji w sprzęt - finanse to nie problem i chciałbym zacząć samemu naprawiać sobie takie rzeczy przy czy traktowałbym to jako hobby (zdaję sobie sprawę z nakładu pieniężnego), a nie działalność usługową. Jeśli ktoś jest w stanie nakierować mnie na materiały, które pomogą mi w zrozumieniu moich niejasności lub jest w stanie przekazać mi choć trochę wiedzy będę wdzięczny.

Docelowo chciałbym zagadnienie wymiany BGA / reballingu obrać na temat pracy dyplomowej, bo myślę, że to dość interesujący temat i do tego celu nabyłem kilka laptopów z usterkami układów graficznych i mostków północnych. Teraz powoli dobieram sprzęt - myślałem nad TH-490 - choć chciałem również zmontować własny sprzęt na sterownikach PLC, ale obawiam się, że wiedzy mam jeszcze trochę za mało, a czasu do dyplomu coraz mniej.

Proszę o rady i sugestie, za każdą radę będę ogromnie wdzięczny.

P.S jeśli potrzebne będzie zdjęcie wyświetlanego obrazu to proszę pisać.
    Układ graficzny ma oznaczenie: 216 - 0729042

Dodatkowo pytanie - czy można zastosować zamiennik 216-0728014 ?
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    jeśli potrzebne będzie zdjęcie wyświetlanego obrazu

Jak najbardziej wskazane.
    Plus : nazwa matrycy w tym laptopie R720H .
    * z pełna nazwą np.
    NP-720H- FS02/ NP-720-FS04/ NP-720-JS02 ...
    Może opisy z płyty głownej.!?

p.s
    NP-720-FS02 to chipsety Intel PM45+ICH9M
    MB BA92-05634B
    farosz1992
    Level 8  

Modelu matrycy nie widzę sensu szukać i pisać, musiałbym rozebrać klapę matrycy - wg mnie przedstawione zdjęcie mówi samo za siebie. Jednak jeśli się mylę to rozbiorę i podam, proszę o podanie czy to będzie konieczne w tym wypadku.

Model laptopa dokładnie to: NP-R720-JS01PL

Płyta: BA75-01937A - nie jestem pewny czy akurat o to chodziło, przejrzę jeszcze raz płytę.
    lisek
    Service technician RTV
    Matryca uszkodzona 17,3" 1600×900 LED

- ** + grafika (chyba masz HD 4650) 216 - 0729042

Na innych wyj. sygnału : VGA / HDMI masz to samo?

p.s

Musi być na płycie opis w stylu . np.BA41-00921A

To zazwyczaj bywałą platforma opisywana jako : Lyon/ Cann/ Bonn.
    farosz1992
    Level 8  
    SLGF4 - procesor
    AC82PM45 - mostek północny

Grafika ATI - 216 - 0729042

Matryca niesprawna? wnioskujesz po tych pionowych pasach ? one zaraz po włączeniu się nie pojawiają wraz z ekranem samsunga, dopiero w momencie kiedy przechodzi na ekran gdzie pisze o braku dysku.
    Dodatkowo zauważyłem, że nie kręci wentylator - pewnie temu grafika padła - pytanie - wymiana wentylatora czy gdzieś układ na płycie odpowiedzialny za sterowanie nim nie daje sygnału ? Mam drugą taką samą matrycę z innego Samsunga, spróbuję podmienić i napiszę w takim razie o efekcie.

Ok, mam. Płyta CANNES/BONN - BA92-05646B
    lisek
    Service technician RTV
    Na innych wyj. sygnału : VGA / HDMI masz to samo?

Artefakty moga być z powodu "uszkodzenia " jednego lub.. chipów pamięci grafiki.
    farosz1992
    Level 8  
    Rozumiem, że chodzi o Pamięć RAM dedykowaną dla karty graficznej która jest wlutowana na płytę?

Ja stawiałem na grafikę, że może uszkodzona bo nie daje sygnału na HDMI, za moment sprawdzę czy daje sygnał na VGA - Na VGA również brak obrazu.

A to zdjęcie wspomnianego wcześniej ekranu powitalnego SAMSUNGA gdzie Pasy również występują ale w innym miejscu na matrycy, dlatego wstępnie wykluczyłem usterkę matrycy.

Dodano po 9 [minuty]:

Uruchomiłem liveCD (Slacko) i udało się przełączyć obraz na monitor przez VGA i na TV na HDMI. Na obu obraz ten sam - artefakty. Dodatkowo co kilka sekund obraz gaśnie na 1 sekundę zarówno na laptopie jak i na monitorze zewnętrznym.
    lisek
    Service technician RTV
    Dla mnie pamięć grafiki / sama grafika.
    Chip 216-0729042 sie niegrzeje ?

Link_ Twoja MB.
    - masz napis na MB : DDR-2_only (raczej ta) / czy DDR-3_ only ?

Jeśli ta (DDR-2) to platforma BONN-E/BONN-C .
    farosz1992
    Level 8  
    REV: 1.1(09-06-16)-06
    MODEL: CANNES/BONN

DDR-2 ONLY

Potem mam naklejkę z oznaczeniem nad nią SMT S/N i na niej:

Samsung R720H artefakty na matrycy - wymiana bga czy reballing Samsung R720H artefakty na matrycy - wymiana bga czy reballing

Czy się grzeje za moment sprawdzę i napiszę.

Znalazłem to nieszczęsne oznaczenie płyty:
    GCE: BA41-01060A - biały wypełniony kwadracik przy tym oznaczeniu - zapewne o to chodzi.
    HST: BA41-01062A
    NY: BA41-01061A

Dodano po 27 [minuty]:

A więc tak, jeśli chodzi grafikę to grzeje się i po chwili od włączenia wentylator ciągle pracuje, na moment się wyłączy i znów na pełnych obrotach. W porównaniu do procesora czy mostka na oko to jest o wiele gorętszy, aczkolwiek można trzymać palce na blaszce która jest połączona z miedzianym odprowadzeniem ciepła i nie ma potrzeby ich zdejmowania, żeby jakoś mega parzyło. Tak na oko jak gdzieś z 70 stopni na tej blaszce będzie to max, raczej nie więcej. Jak zajdzie potrzeba, to poszukam jakiegoś przyrządu do pomiaru temp. Niestety termopary nie mam, ale jakiś termometr do 100 stopni by się znalazł.

Płyta, którą wstawiłeś odpowiada tej, którą posiadam.
    lisek
    Service technician RTV
    Może coś z napięciem grafiki. Mozna zmierzyc przed jej "wymiana : wymiana bga czy reballing.

Na tej płycie chyba U504 - SC471, Link_ SC471MLTRT formuje napięcie 1V dla zasilania GPU ATI.
    Wczesniej stosowano SC412 (zamiennik)
    Zasilany U504 jest z ISL6227 > wytwarza napięcia dla procesora
    * lub SC471A, ale jest róznica w sposobie otwierania kluczy wewnątrz
    Quote:
    G0,G1 -inweryjne (вw SC471 wewnętrzne klucze na polowych N-ch. D0,D1 otwierane sa "1", zaś w SC471A - "0"),bezpośrednia zamiana niemożliwa

Link
    farosz1992
    Level 8  
    Ok, mam element U504 - SC471. Nie mogę natomiast doszukać się nigdzie ISL6227 - chyba nie występuje on u mnie na płycie.
  • Helpful post
    foldback
    Level 29  
    Na podstawie zamieszczonych zdjęć można powiedzieć, że padł układ grafiki. Problem z VGA i HDMI potwierdzają to, dodatkowo grafiki z tej rodziny często padają . Diagnostycznie możesz podgrzać rdzeń układu do ok.300 stopni przez parę sekund - możliwe, że laptop wystartuje poprawnie - metoda ta jest mniej skuteczna w przypadku ATI/AMD w porównaniu do grafik Nvidii.
    Według mnie wymiana układu grafiki na nowy. W przypadku problemu z napięciami laptop nie uruchomi się i nie będzie obrazu.
    farosz1992
    Level 8  
    Ok, dzisiaj pomierzę te napięcie, ale skoro sugerujesz wymianę to będę się do tego powoli przygotowywał. Pytanie tylko czy jak już będę kładł nowy układ to jakie są możliwości jego uszkodzenia poza przegrzaniem ? czy jak się zwarcie pod nim zrobi (kulki ze sobą się zleją) to również można go uszkodzić ? będzie to moja pierwsza wymiana i chciałbym wiedzieć jakie są możliwe niepożądane skutki takiej wymiany - biorąc pod uwagę że wszystkie parametry jak odpowiedni profil lutowniczy, odpowiednio podgrzewana płyta ze spodu itp są zachowane.
    grubas
    Level 40  
    Może się uszkodzić układ.
    Jeśli robisz to pierwszy raz to masz nikłe szanse na powodzenie.
    farosz1992
    Level 8  
    Gdzieś w sieci znalazłem informacje, że ktoś wymieniał również w tym samym modelu grafikę na zamiennik 216-0728014 i działała. Co myślicie, warto taki zamiennik kupić ? widziałem że jest około 30% tańszy.
  • Helpful post
    adeq4
    Level 30  
    Jeśli masz hotair to podgrzej diagnostyczne rdzeń gpu i zobacz czy objawy znikna jak wcześniej radzili. Przy zlaniu się kul pod układem może być różnie. Wszystko zależy które to kule się zleja. Jak kupisz stacje to poćwicz na starych płytach. A co do naprawy płyt głównych, jakieś podstawy znasz? Bo na wymianach układów bga się wszystkie nie kończą.
    farosz1992
    Level 8  
    Jutro lub najpóźniej w poniedziałek będę miał hot-air (wtedy będę miał dopiero jak sprawdzić) zdaję sobie z tego sprawę, jakieś podstawy jak wcześniej już pisałem znam. Na bieżąco również się uczę elektroniki więc myślę, że podołam. Też tak myślałem żeby na starych płytach wpierw poćwiczyć - nabyłem kilka takich, więc jak tylko będę wyposażony w sprzęt to zabieram się do ćwiczenia.
    farosz1992
    Level 8  
    Laptop po wygrzaniu GPU wstał z normalnym obrazem - zatem grafika do wymiany. Pytanie powtórne, czy mogę zastosować zamiennik: 216-0728014 ?
    farosz1992
    Level 8  
    Został zastosowany oryginalny chip, naprawa zakończona sukcesem. Temat do zamknięcia.