Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8>attiny13 - Potrzebne wsparcie z przeniesieniem kodu między uC.

Lesiomariu 04 Mar 2015 22:45 906 7
  • #1 04 Mar 2015 22:45
    Lesiomariu
    Poziom 9  

Witam.
    Potrzebuję pomocy z dostosowaniem kodu napisanego na atmegę8 na attiny13. Domyślam się że największym problemem będą tutaj timery, ale jestem w ich temacie puki co zielony, a potrzebuję koniecznie(i niestety pilnie) odbiornika IR który zmieści się i będzie działał na attiny13. Jak całość kodu działa rozumiem(jest świetnie opisana komentarzami) i nieco już zmodyfikowałem bawiąc się nim nieco na atmedze8, lecz tutaj wkleję oryginalny kod.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Zaznaczę jeszcze że:
    -Wiem że należy zmodyfikować plik makefile i to zrobiłem.
    -Zdaję sobie sprawę że główna pętla tego kodu jest niewykonalna na attiny13 z powodu zbyt małej ilości wyprowadzeń, ale proszę się nią nie przejmować, gdyż w docelowym kodzie zamiast wyświetlania na 7 diodach wyniku, będzie przy pomocy switch case zrobione podawanie odpowiednich stanów na 4 nóżki uC. W skrócie główną funkcją proszę się nie przejmować.
    -Zdaję sobie sprawę że muszę zmienić częstotliwość attiny13 z oryginalnych 16MHz na 8MHz, lub odpowiednio zmodyfikować przerwania.
    -Tak wygląda błąd podczas kompilacji w Programmer's Notepad:
    Spoiler:

Compiling C: main.c
    avr-gcc -c -mmcu=attiny13 -I. -gdwarf-2 -DF_CPU=8000000UL -Os -funsigned-char -funsigned-bitfields -fpack-struct -fshort-enums -Wall -Wstrict-prototypes -Wa,-adhlns=./main.lst -std=gnu99 -MMD -MP -MF .dep/main.o.d main.c -o main.o
    main.c:34: warning: function declaration isn't a prototype
    main.c: In function 'init_rc5':
    main.c:36: error: 'TCCR0' undeclared (first use in this function)
    main.c:36: error: (Each undeclared identifier is reported only once
    main.c:36: error: for each function it appears in.)
    main.c:37: error: 'TIMSK' undeclared (first use in this function)
    main.c: At top level:
    main.c:51: warning: 'TIMER0_OVF_vect' appears to be a misspelled signal handler
    main.c:67: warning: function declaration isn't a prototype
    make.exe: *** [main.o] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:00

Z góry dziękuję za pomoc, ale i proszę o nie pisanie "naucz się jak się obsługuje timery, a potem kombinuj". Wiem że mam to zrobić i obiecuję że gdy tylko będę mógł nadrobię tę zaległość by w przyszłości nie prosić o pomoc, a móc jej nawet udzielić.[/code]

1 7
  • Zasilacze Ups
  • Pomocny post
    #2 04 Mar 2015 23:27
    gaskoin
    Poziom 38  

Wg http://www.nongnu.org/avr-libc/user-manual/group__avr__interrupts.html musisz zmienić nazwę wektora przerwań na TIM0_OVF_vect

Porównaj sobie datasheet attiny13 z datasheetem atmegi8 żeby skonfigurować timery. Do skonfigurowania timera w attiny służą rejestry TCCR0A i TCCR0B, w atmedze8 jest tylko TCCR0
    http://www.atmel.com/images/doc2535.pdf
    http://www.atmel.com/Images/Atmel-2486-8-bit-AVR-microcontroller-ATmega8_L_datasheet.pdf

Co do timsk - jak wyżej. W attiny jest TIMSK0 a w atmedze TIMSK, również zobacz szczegóły w datasheecie.

2
  • Zasilacze Ups
  • #3 05 Mar 2015 20:01
    Lesiomariu
    Poziom 9  

Dziękuję @gaskoin. Udało mi się skompilować kod.

Jednak wystąpił kolejny problem, którego się całkowicie nie spodziewałem. W atmedze8 przy pomocy AVR Burn-o-mat'u, mogłem w ostatniej zakładce fusebitów (oscillator/clockoptions) bez problemu wybrać częstotliwość od 1 do 8MHz. W attiny13 w tej zakładce wyświetla się jedynie "not supported for selected MCU". I piękny plan zmiany taktowania aby nie zmieniać dalej kodu legł w gruzach.

Czy jest jakiś w miarę prosty sposób by ustalić taktowanie Attiny13 na 8MHz, czy już lepiej dopasować kod do 16MHz ?

Dodam jeszcze że coś jest nie tak chyba z moim układem. Jako że pierwszy raz używam tiny13, napisałem szczątkowy kod który miałby migać diodą, tak żeby zobaczyć czy układ "żyje".

Możliwie najprostszy kod, który miał zmieniać stan diody led co 1sekundę. Stan diody zmienia się jednak co ponad 10 sekund. Zarówno w kodzie jak i makefile ustawiłem że taktowanie to 16 000 000 Hz. Domyślam się że jest ono jednak wielokrotnie mniejsze.

EDIT:
    Zajrzałem do datasheetu i wyczytałem że domyślnie zintegrowany oscylator generuje 128kHz. Problem więc już znam, nie do końca rozumiem jak go rozwiązać, tj jak ustawić preskaler, tak by układ pracował mnie w interesującej mnie częstotliwości 8MHz, jeśli to w ogóle możliwe.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Mar 2015 20:59
    Wojtek75
    Poziom 23  

Domyślnie fabrycznie nowy tiny13 pracuje z zegarem coś około ~1,2 MHz. Jak w fuse wyłączysz bit CKDIV8 (podział przez osiem) to uzyskasz coś około 9,6MHz. Modyfikując wartość rejestru OSCCAL możesz tą wartość jeszcze dokładniej dostroić. Szczegóły w datasheet.

1
  • #5 05 Mar 2015 21:34
    Lesiomariu
    Poziom 9  

Dostrajanie ma przebiegać już w kodzie, na samym początku zaraz po zaimportowaniu bibliotek ?

0
  • Pomocny post
    #6 05 Mar 2015 22:10
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

W kodzie nie "importuje się bibliotek", więc nie bardzo rozumiem, o czym piszesz.
    Ja np. ustawiam (tzn. ustawiałem 5 lat temu, kiedy jeszcze używałem AVR) konfigurację ATtiny13 tak:

0
  • #7 05 Mar 2015 22:57
    Lesiomariu
    Poziom 9  

BlueDraco napisał:
    W kodzie nie "importuje się bibliotek", więc nie bardzo rozumiem, o czym piszesz.
    Ja np. ustawiam (tzn. ustawiałem 5 lat temu, kiedy jeszcze używałem AVR) konfigurację ATtiny13 tak:

Poprzez importowanie bibliotek rozumiałem to:

Przez noc postaram się naczytać o tym jak ustawić rejestr OSCCAL, dzięki za pomoc.

0
  • #8 06 Mar 2015 20:40
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

To jest włączenie plików nagłówkowych, które nie "importuje" żadnych "bibliotek". Rejestru OSCCAL nie musisz ustawiać - powinien on być fabrycznie zaprogramowany tak, żeby dać właściwą częstotliwość zegara.

0