Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częstotliwość i radio

Sajberbob 20 Mar 2003 23:05 4729 5
 • #1 20 Mar 2003 23:05
  Sajberbob
  Poziom 12  

  Mam dwa pytanka.
  1) Czy żeby zmienić częstoliwość nadajnika/odbiornika wystarczy zmienić obwód LC? Odnoszę wrażenie że nie, ale przy jakimś schemacie było napisane że tak.
  2) Gubię się w tych wszystkich częstotliwościach fale średnie, długie, krótkie; jakie to zakresy?, a co to FM albo AM? Chyba jakaś modulacja? Ale co to jest modulacja i czemu są dwie?
  Dzięki

  0 5
 • #2 21 Mar 2003 00:04
  WojtekCTL
  Poziom 16  

  Aby zmienić częstotliwość odbiornika zazwyczaj wystarczy zmiana LC,co do nadajników stosuje się często syntezery częstotliwości np. 99% radiotelefonów CB.
  Co do fal D,Ś, K poczytaj sobie w podręcznikach do fizyki lub elektroniki bo nie bardzo wiadomo w tym pytaniu o co Ci chodzi.
  AM- jest to modulacja amplitudy(ważnym czynnikiem tu jest głębokość modulacji)
  FM- jest to modulacja częstotliwości(ważnym czynnikiem tu jest dewiacja częstotliwości)
  AM,FM są to rodzaje emisji.

  0
 • #3 21 Mar 2003 10:37
  leszczu
  Spec od TV

  teraz tzn.w lepszych konstrukcjach - używane są diody poojemnościowe w głowicach np TV zmiana napięcia stałego w kierunku zaporowym powoduje zmianę pojemności w strukturze......itd...

  0
 • #4 21 Mar 2003 14:32
  Ptolek
  Poziom 36  

  Fale D,Ś i K (chyba) to są AM, a UKF to FM. AM i FM to metody nadawania, AM (Amplitude Modulation) to modulacja amplitudowa a FM (Frequency Modulation) to modulacja częstotliwościowa i różne układy są potrzebne do ich detekcji. I faktycznie najlepiej poczytać jakąś książkę na ten temat.

  0
 • #5 21 Mar 2003 15:25
  gzresiek
  Poziom 19  

  . Żeby przestroić radio UKF FM. Na wyższe pasmo należy koniecznie pozmieniać obwody LC na: generatorze, wejściu wzmacniacza w.cz. (tam przychodzi sygnał z anteny) i wyjsciu tegoż wzmacniacza. Na początek zmienia się kondensator w obwodzie generatora na około 1/3 tego, co było wcześniej, próbuje się złapać sygnał na silnej antenie ale nie będę opisywał całego procesu. Dodam tylko, że niekiedy uda się zestroić dokładnie obwody nie odzwajając cewek, ale prawie zawsze trzeba.
  . Bardzo rzadko zdarza się, że częstotliwość graniczna tranzystorów zastosowanych w głowicy jest zbyt mała i wtedy po zmianie obwodów LC generator nie wzbudza się i nie ma szumu. Należy wtedy wyszukać tranzystory o parametrach zbliżonych do oryginałów poza częstotliwością graniczną która musi być większa.

  0
 • #6 21 Mar 2003 18:37
  c2h5oh
  Moderator

  Cześć !

  Ptolek napisał:
  Fale D,Ś i K (chyba) to są AM, a UKF to FM. AM i FM to metody nadawania, AM (Amplitude Modulation) to modulacja amplitudowa a FM (Frequency Modulation) to modulacja częstotliwościowa i różne układy są potrzebne do ich detekcji. I faktycznie najlepiej poczytać jakąś książkę na ten temat.


  "Fale D,Ś i K" oznaczają pewne umowne zakresy częstotliwości (zakresy znajdziesz w necie) . Modulacja AM wcale nie jest przypisana do tych zakresów . Na tak zwanych falach krótkich możesz posłuchć wielu rodzajów modulacji np. AM, SSB (USB , LSB) , CW , całą gamę modulacji cyfrowych oraz wieeeele innych. To samo tyczy się zakresu UKF ( częstotliwości powyżej 30 MHz ) Np. nadajniki telewizyjne pracujące w zakresie od 47 MHz do ponad 800 MHz mają modulację AM. Generalnie rodzaj modulacji (pomijając aspekt techniczny) nie jest przywiązany do zakresu częstotliwości.

  0
  Szukaj w 5mln produktów