Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej

homelogic 08 Mar 2015 11:45 2337 5
Optex
 • #1
  homelogic
  Level 2  
  Koledzy, mam instalacje cctv składająca się z kamer IP. Instalacja znajduje się ok. 2 km w linii prostej od morza. Zastosowano 2 typy kamer - kopułkowe (dome) oraz Standardowe (bullet) klasyfikowane jako IP65. Mam problem z osadzaniem się zanieczyszczeń na kamerach kopułkowych - kilka dni i obraz z kamery w nocy jest nieczytelny - podczerwień odbija się od zanieczyszczeń i tworzy efekt podobny do kropli wody na obudowie.
  Czy macie jakieś sugestie co do zabezpieczenia powierzchni obudowy kamery? Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
 • Optex
 • #2
  diseasekowalski
  Level 35  
  Mój znajomy nad morzem czyścił kamery 2-3 razy w tygodniu. Zastanawiał się już nad automatycznym spłukiwaniem przeźroczystej części obudowy 1x dziennie wodą z automatycznego zraszacza.
  Po wyłączeniu wewnętrznych oświetlaczy ir i zastosowaniu zewnętrznych, czyści teraz kamery raz na tydzień lub dwa tygodnie.
 • Optex
 • #3
  Yca
  Level 20  
  Niestety, ale generalnie stosowanie kopułek na zewnatrz w miejscach narażonych na zabrudzenia, czy nawet zwykły deszcz ma to do siebie że bardzo szybko się one brudzą. Jesli do tego mamy wewnętrzny oswietlacz IR, to skutek tego jest opłakany.

  Dodano po 3 [minuty]:

  W kwesti wycieraczek i spryskiwaczy są taki dedykowane rozwiązania, np
  HEG37K2A000 http://pl-eshop.adiglobal.com/heg37k2a000.html
 • #4
  jpl
  Level 34  
  Kamerki kupołowe zewnętrzne stosuje się w miejscach gdzie jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi... ale np czasami temperatury nie pozwalają na zastosowanie kamer plastikowych. Ja stosuje nad bankomatami, w przejściach, korytarze, hale fabryczne.

  Co do czyszczenia - jeżeli kopułka nie jest szklana - nie bierz się - ponieważ porysujesz jeszcze bardziej i w nocy będzie jeszcze większa k***a.
  Jedynym sensownym sposobem jest wymiana klosza (w większości przypadków dystrybutorzy sprzedają takie klosze za symboliczne 20-30 pln).
  Jak to nie pomoże... to wymiana kamery na tubową....
 • #5
  Korgoth
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W miejscach gdzie muszę stosować kopułki, stosuje tak zwane "prosiaki", czyli takie o:
  Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej

  Albo takie z regulowanym obiektywem i soczewką na diodzie IR (regulacja mocy w zależności od ogniskowej):
  Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej

  Nie ma problemu z wyciekiem IR, bo dioda IR jest całkowicie odseparowana. Muchy mogą sr... pstrzyć, można przecierać, problemu jak ze zwykłymi nie ma.

  Jeśli na zewnątrz gdzie jest problem z opadami, które spływają po kopule, zasychają z kurzem i tworzą zacieki, to w przypadku montażu "gęsia szyja" polecam takie rozwiązanie, obudowa nocnik:
  Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej

  A jak montujesz kamerę na ścianie, bezpośrednio, to taki nocnik:
  Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej Osadzanie zanieczyszczeń na kamerze kopułkowej

  Oczywiście nie musi być to Hik, inni producenci też mają tego typu kształty kamer. Nocników nie widziałem u innych producentów w Polsce.
 • #6
  homelogic
  Level 2  
  Dziękuje za informacje i sugestie. Co ciekawe mam juz kilkanaście tego typu kamer zamontowanych w różnych miejscach i działają bezproblemowo. Jedna z kamer jest zamotowana pod swego rodzaju "nocnikiem", więc kamera nie jest bezpośrednio narażona na deszcz. Coś musi być w tej okolicy, tym bardziej, że podobna instalacja (+/- ta sama odległość od wody) kilkanaście km dalej działa bezproblemowo.
  Czy ktoś używał jakiegoś preparatu hydrobofowego itp?